Reklama

Reklama

Play Strindberg

(TV film)
Komedie / Drama
Česko, 1996, 79 min

Obsahy(1)

Významný švýcarský dramatik Friedrich Dürrenmatt se narodil před sto lety 5. 1. 1921. Přesto se jeho hry uvádí na našich jevištích neustále dodnes. Tentokrát jsme z jeho tvorby vybrali televizní adaptaci slavného dramatu Augusta Strindberga "Tanec smrti". Strindberg hru psal na začátku minulého století a vytvořil v něm velký model vztahu dvou lidí, kteří nedokáží být spolu, ani bez sebe. Když hra v šedesátých letech učarovala Friedrichu Dürrenmattovi, šlo mu o to odstranit stopy naturalismu, které dílo neslo jak místy ve vyjadřovacích prostředcích, tak v nutných hereckých prostředcích. Zbavil Strindbergův text vedlejších motivů a soustředil vše na střetnutí manželského páru Edgara (Josef Abrhám) a Alice (Libuše Šafránková), do něhož vstupuje jejich rodinný přítel Kurt (Ondřej Pavelka). Premiéru měla hra roku 1969 v Divadle komedie v Basileji za autorovy spolurežie. Televizní inscenace z roku 1996 v režii Petra Kolihy je tím, čemu říkáme herecký koncert. (Česká televize)

(více)

Recenze (9)

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Celý život se pokoušíš být silnější z nás dvou ale silnější jsem já…."  Sledovat tento partnerský „boj“ bývalého "slavného" (bezvýznamného) vojenského spisovatele a "slavné" (kritiky zneuznané) herečky, který je plný urážek a  neúnavného vzájemného napadání, je občas poněkud smutná podívaná. Přesto Šafránková s Abrhámem hrají jako o život… A my můžeme sledovat jejich zcela jistě velký herecký koncert. Třeba když Abrhám křepčí při divokém tanci Příchod bojarů. Asi je pravdou, že "v každém manželství je něco" V tom manželství Edgara s Alicí však už asi ani nejde jen o střetnutí o dominanci. Edgar se tu hlavně potýká s postupující vlastní nemohoucností, která ho nutí si uvědomit, že svou ženu vlastně i potřebuje.  „Nezůstane z nás nic než kolečko hnoje,“ říká na jednu stranu se stoickým klidem. Na druhou stranu si však nalhává, že tu ještě bude dalších 20 let. Snaží se tak vypořádat se strachem z vlastní konečnosti. Když přitom v samotném závěru zazní v podání Libušky Griegova melancholická Solvejžina píseň, jde člověku doslova mráz po zádech. ()

selfesteem 

všechny recenze uživatele

Další z filmů, který hodně pobaví trefnými dialogy a kde oceníte herecký koncert dvojice Šafránková Abrhám. Upřímně jsem se bavila při sledování každodenní stejné debaty staršího, dlouhodobým společným soužitím unaveného manželského páru, který žije v majáku, stranou od všech lidí a nemá daleko do "Války Roseových". Rozesmály mě scény ve kterých A. tupě zírá do prostoru a nevnímá a Š. těhle chvil využívá k tomu, aby mu vyjmenovala všechno co jí vadí a nazvala jej nedomrlým bojarem. Nebo situace, kdy A. začne sám rozebírat téma, které ani jemu ani nikomu jinému není příjemné, a na konci rozhovoru velmi rázně pronese větu: "Nemluvme už o tom!" Celkově ale pochmurná televizní inscenace se spoustou náznaků hořkosti, která Vás překvapí neočekávaným průběhem poté, co se tento starší pár rozhodne navštívit jejich příbuzný. ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

On je bezvýznamný vojenský spisovatel. Ona bývalá herečka odkudsi. A už pětadvacet let spolu den co den svádějí nesmiřitelné partnerské souboje plné urážek, pohrdavých impertinencí a neúnavného vzájemného napadání. Dürrenmattova úprava slavné Strindbergovy hry sklidila mimořádný úspěch už kdysi na prknech pražského Komorního divadla, kde excelovali Václav Voska, Jaroslava Adamová a Svatopluk Beneš. Neméně skvělí jsou ovšem i jejich nástupci v tomto televizním zpracování, vedle Josefa Abrháma a Ondřeje Pavelky nelze nezmínit skvělou Libuši Šafránkovou, která byla, kromě jiného, také výsostnou charakterní herečkou. Deset kol na život a na smrt, tato manželská bitva, která nemá ani vítěze, ani poražené, patří k tomu nejlepšímu, co po sobě zanechal jak uznávaný švýcarský dramatik, tak legendární česká herecká dvojice. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama