Dveře (TV film)

Komedie

Československo, 1976, 35 min

Já tě upozorňuju já jdu na esenbé. Já to rozjedu, tady se to bude detektivama jen hemžit, tady se dveře netrhnou. On vás ten humor přejde. Ono se vždycky moc kradlo, ale co je moc, to je moc!! Dokonalý Petr Nárožný v krátké televizní povídce o krémových, za bílého dne, sprostě ukradených dveřích. :)(29.5.2016)

• Autogram

Tak to bola blbosť, takúto zápletku by nevymysleli snáď ani prváci na základnej škole. Našťastie sa zišli prvotriedni herci a tak dialógy boli prirodzené, občas aj vtipné, hlavne s poisťovákom Lohniským. Ale cez (ne)zmysel celej komédie sa nedokážem preniesť, aj scenárista Svěrák môže občas sklamať. –––– Madla je hlídací pes? Cvičený?(4.12.2016)

"Tvoje starost - moje radost." Dveře zabírají místo nejlepší místo nejlepšího TV filmu v mém soukromém svěrákovském žebříčku (jako film tam mám Vrchní prchni, písničku Mokré piano, povídku Podvodník, divadelní hru Záskok a rozhlasovou hru Posel hydrometerologického ústavu). Tuhle půvabnou komedii napsal Zdeněk Svěrák se svým starým souputníkem Miloněm Čepelkou (se kterým vytvořil i nezapomenutelný rozhlasový pořad Šestka na bidýlku) a na pár vteřin se tu i mihne. Petr Nárožný tu ztvárňuje postavu, kterou ve svých počátcích hrál často: cholerického blba, tentokrát v situaci, že mu někdo ukradl dveře. Námět sousedského hašteření trochu připomíná komedie typu Zítra to roztočíme...atd., ale ta sranda je někde jinde. Opravdu kouzelná je postava dědečka Josefa Kemra, úplného protikladu dědy Komárka. Pobaví vás také esenbák Oldřich Vlach nebo pojišťovák Václav Lohniský. Mimochodem se jedná o první režii Ladislava Smoljaka.(21.3.2007)

"Prosimtě nekecej a hobluj!" Místy to sice drhne (stejně jako ty dveře) a vzhledem k celkové stopáži jsou na pováženou některá hluchá místa, ale ve výsledku je to velmi svižná komedie s pár skutečně dobrými hláškami. Zdeněk Svěrák prostě scénáře psát umí (ve srovnání s jinou televizovkou z té doby, Hledám paní na hlídání, tohle stojí o třídu výš).(9.9.2009)

Tohle by se mělo promítat na filmových školách, takhle má vypadat ideální kráťas - filmová anekdota. Smoljak se Svěrákem jsou prostě mistři humoru. Troufám si ale říct, že tu všechny převálcoval Hujer-Lohniský se svým úslužným pojišťovákem, který to s vámi myslí jen a jen dobře. Padal jsem pod stůl.(1.2.2012)