Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Seriály patří a vždy patřily na televizní obrazovce mezi divácky nejoblíbenější. Jeden z prvních a ve své době nesmírně populární seriál Tři chlapi v chalupě byl vysílán v letech 1961 až 1963 a měl 18 dílů. Hlavním autorem byl Jaroslav Dietl, některé díly napsal J. Hubač. Z celého seriálu se dochovaly pouze tři díly a jedno volné pokračování s názvem Tři chlapi po roce. Pánové Lubomír Lipský, Jan Skopeček a Ladislav Trojan tu vytvořili nezapomenutelnou trojici dědečka, otce a syna Potůčkových z Ouplavic. Seriál byl ve své době fenoménem, kterým žila téměř celá republika, hlavní představitelé se těšili obrovské popularitě a v době vysílání (které bylo živé) se spolehlivě vylidňovaly ulice. A i když už od vysílání uplynulo téměř šedesát let, o seriálu se mluví dodnes. (Česká televize)

(více)

Recenze (21)

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

No, naštěstí toho z téhle (prej) seriálové legendy příliš nedožilo, protože i ty tři živě natáčené epizodky jsou snad až moc.. Agitka nebo politická i komunální satira ?? Spíš ta první možnost.. Názory se očividně různí, nicméně já tam vyjma těch v dobovém kontextu poměrně odvážných glosátorských improvizací výborného Lubomíra Lipského - Budiž mu už pár dní bohužel taky země lehká !! - ty Dietlovy vtípky prostě cítím, byť bych mu rozhodně nechtěl dělat advokáta.. Jaroslav Dietl rozhodně platí za velmi rozporuplnou, byť opravdu velikou, osobnost českého filmu, když jako faustovský hrdina, který zkrátka potřebuje, musí pořád pracovat, tvořit a psát, se "zaprodá" režimu, proti němuž "bojuje" po svém, pro klid svého svědomí, svými často hodně ostrými replikami v té zaplavě seriálů a jiných televizních záležitostí, až se jeden diví, jak mu to u soudruhů procházelo.. Dietlova snad až patafyzická tvorba sice až na naprosté výjimky nikdy nenabízela přílišnou hloubku, což částečně samozřejmě ovlivňuje právě doba a výše zmíněné skutečnosti, nicméně sám skutečně neúnavný Dietl dodnes nenašel důstojného soupeře scénáristu, ani následovníka, když navíc toho těžko ještě někdy vůbec najde.. ()

belldandy 

všechny recenze uživatele

Poslyšte, já se nechci mýlit, ale tohle není první český seriál. Tohle je první "populární" český seriál. V zásadě to skutečně není zase nic tak extra. Jenže se bojím, že dnes už nemůžeme vidět, co znamenal tehdy. Problém je, že v téhle době televizní vysílání vypadalo podstatně jinak než dnes. Vznikalo v přímém přenosu (už proto, prosím, trochu schovívavosti). A neuchovávalo se na věčnost jako dnes. Dnes máme proto možnost vidět jen zlomek, který se omylem zachoval. Udělat si proto náležitou představu může být dost těžké. Ve své době seriál přinesl alespoň zvláštní spojení nostalgické pohádkavosti s tou trochou politické aktuálnosti. Třebaže dnes můžete mít pocit, že sledujeme politickou agitku, ve své době lidé, na tomhle seriálu, ikdyž je to ironie, oceňovali, že zas tolik agitační není a o aktuálních problémech pojednává trochu ironicky. Co se v této době v televizi tedy většinou visílalo o tom, zdá se, nemáme žádnou představu. A to už prosím nejsou padesátá léta. ()

Reklama

golfista 

všechny recenze uživatele

První seriál Československé televize byl sice hodně budovatelský a agitační, ale ověřil skutečnost, že český divák je přímo stvořen pro seriálovou tvorbu a odstartoval tuhle formu televizní zábavy. Mnoho následných seriálů bylo lepších, ale musím přiznat, že hodně jich bylo bohužel i horších. ()

xaver 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem některé díly tohoto seriálu jako malý kluk, když jsem se díval s tátou. Bohužel zachoval se jenom jeden nebo dva díly, protože to byl seriál, který se vysílal v přímém přenosu. O to větší je to škoda, protože když jsem s odstupem času viděl jeden ze zachovalých dílů, tak jsem pochopil, proč se můj táta tak dobře na seriálu bavil. I za něho dávám 4*. ()

kajas 

všechny recenze uživatele

Na to, že jsem se o tomhle seriálu učila hned v několika předmětech na vysoké škole, jsem tedy čekala trochu lepší kvalitu. Hodnotit pouze podle tří dochovaných dílů není zrovna ideální, ale nevěřím, že by se moje mínění nějak vylepšilo. Budovatelská nuda, na které je nejzajímavější fakt, jak skvěle pan Lipský ztvárnil typického "dědka" už v necelých 40 letech. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (13)

  • Zachovaly se pouze poslední tři epizody seriálu, a to „Zajíc“, „Kuře“ a „Dirigent“, které před zničením zachránil zvukař Kamil Příhoda. (JoranProvenzano)
  • Seriál byl při premiéře vysílán jednou za měsíc a herci tak zkoušeli na každou epizodu z dnešního hlediska neuvěřitelné 4 týdny. (sator)
  • Exteriéry se natáčely ve vesnici Nesvačily. (M.B)

Reklama

Reklama