Rozpaky kuchaře Svatopluka (TV seriál)

Komedie

Československo, 1984, 13 h 41 min (Minutáž: 13x70 min)

Jaroslav Dietl

Jiří Lebeda

Josef Dvořák, Kateřina Macháčková, David Matásek, Josef Bláha, Dagmar Havlová, Zuzana Bydžovská, Stella Zázvorková, Jiří Vala, Karel Augusta, Jiří Bruder, Vlastimil Brodský, Oldřich Vlach, Jana Paulová, Josef Somr, Jiřina Bohdalová, Adolf Filip, Jaroslav Moučka, Petr Nárožný, Pavel Zedníček, Valentina Thielová, Karel Koloušek, Antonín Navrátil, Gabriela Vránová, Robert Vrchota, Josef Větrovec, Václav Fišer, Jana Bermanová, Milan Stehlík, Ljuba Krbová, Věra Koktová, Blažena Holišová, Daniela Píchová, Radoslav Brzobohatý, Petr Haničinec, Rudolf Jelínek, Jiří Havel, František Němec, Viktor Vrabec, Nina Jiránková, Ladislav Trojan, Libuše Šafránková, Jana Dítětová, Antonín Jedlička, Vítězslav Černý, Jiřina Petrovická, Ilja Prachař, Ludmila Roubíková, Eva Trejtnarová-Hudečková, Luděk Kopřiva, Zdena Hadrbolcová, Václav Kaňkovský, Zuzana Skalická, Rudolf Vodrážka, Karel Bělohradský, Luba Skořepová, Jan Vala, Jiří Lír, Ilja Racek, Svatopluk Beneš, Ivan Luťanský, Gustav Opočenský, Jan Teplý st., Jiří Smutný, Petr Vacek, Jiří Pokora, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Janovská

Skvělý Dvořák, který nápad kinoautomatu (viz Činčera - Horníček) přenesl do socialistické podoby takříkajíc bez ztráty květinky. Vývoj a vhled do kuchařského řemesla od základu v malé horské chatě až po luxusní hotel v Praze 4 je i přes socialistický rámec dodnes opravdu zajímavý. Ve srovnání s Kinoautomatem mě zde mile překvapily "morální" rozhodovačky, které v originálu chyběly a vůbec celý příběh mě přišel lepší.(25.5.2009)

• Názorožec

hlasování probíhalo (údajně..) tak že po pořadu, byla možnost volit A nebo B a lidé měli rozvítit doma světla v určenou chvíli pro jednu z variant a podle toho u které se rozvítilo víc světel ta varianta vyhrála - šlo především o hlasování na velkých sídlištích kde byli informátoři....No nápad je to docela dobrý (i kdyby to nebyla pravda), že má taky člověk představu jak hlaují sousedi :). Jinak je to samozřejmě naroubované na nepřekonaný kinoautomat.(11.4.2009)

jeden z naj socíkovských seriálov...... zábavné situácie, na ktorých sa dá pobavit asi aj pre to, že ich už nemusíme zažívat......*konflikty v kolektíve*, Svatopluk a fourth wall* ,*publikum je viac v rozpakoch z Dvorákových otázok než sám Svatopluk*, *bububu riešenie krádeží na pracovisku*,*záporní inžinieri*, * námestek s moravčinou, ktorý sa vyspal aj vo vyšetrovačke* *food porn -normy teplých jídel style* Dietl proste zvládal psychologiu postáv aj v hnusnej cenzúre a kontrole, sem-tam bol aj originálny humor E10,12......a hlavne, v každej epizode je jeden jasný dokaz, že vela sa toho v spoločnosti nezmenilo.(17.9.2017)

• dr.fish

Tento seriál je ukázkou impotence našeho zábavního průmyslu před pádem komunismu. Masová zábava ve formě nejšílenější. Geniální nápad zapojení národa do tvorby seriálu a životních osudů Sváti Kuřátka se roztříštil o naprostou neschopnost televizních tvůrců vyplodit alespoň průměrný scénář. Přesto dosáhl seriál masové popularity a národ jím žil. Sám si pamatuju, jak jsme blikali....Po letech jsem viděl už většinu seriálů znovu a musím říci, že tenhle je jeden z nejméně povedených, ačkoli mohl být skvělý, po několika dílech jsem měl pocit, že podstupuji lobotomii....(17.4.2011)

• waits

Mám pochválit seriál za to, že využil starý nápad Raduze Činčery? Když mě ale stejně dvakrát nebavil a že bysme vstávali v paneláku s rodiči a zhasínali a rozvíceli podle děje, to ani náhodou (v reprízovaném, dnes sledovaném dílu zjištuji, že tenkrát hlasovalo přes 800 tisíc rodin, neuvěřitelné číslo). Takhle po letech je zábavné sledovat ty tučně prorostlé řízky a vepřové, které jsou servírovány strávníkům.(8.12.2011)

• - Během natáčení seriálu se nevědělo, jak bude v praxi celé hlasování diváků probíhat. Finální verze je proto předem připraveným "podvodem", jelikož výsledek hlasování měl v rukou jediný člověk, a to Ing. Rejlek, kterému telefonoval Svatopluk Kuřátko (Josef Dvořák) do centrálního energetického dispečinku. (Standey)

• - Natáčelo se v hotelu Slovan v okružní ulici č.p.131 ve Špindlu. (M.B)

• - Do deja sa zapájalo v priemere okolo dvoch až troch miliónov ľudí a veľa z nich spočiatku neverilo, že sa skutočne jedná o priamy prenos. Vďaka tomu potom Josef Dvořák naživo upozorňoval na prebiehajúcu spartakiádu. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (Raccoon.city)