Reklama

Reklama

A máte nás, holky, v hrsti

(TV film)

Dvě manželské dvojice – Tonda s Marií a Honza s Evou – žijí v jednom domě a přátelsky se stýkají. V rodině Tondy a Marie je muž tím, kdo se domácnosti vůbec nevěnuje, ženě nepomáhá, čte si noviny, povaluje se v křesle a dívá se na televizi. Marie vaří, pere, uklízí. U druhé dvojice je to právě naopak. Honza je hospodyňka, jeho žena Eva je tím až znechucena. I Tonda mu vyčítá, že je špatným příkladem pro všechny muže v domě. Jednoho dne Eva způsobí, že se Honza zraní, a tak je Eva nucena převzít všechnu práci v domácnosti. Ukáže se, že si s tím neví rady. I mezi Tondou a Marií dojde k zásadnímu rozhovoru, Marie se rozhodne, že Tondu předělá. Přestane se chovat jako ušlápnutá hospodyňka a přinutí Tondu k práci v domácnosti. Situace se vyhrotí při společném posezení v restauraci, kdy se ve hře na pravdu mnohé odhalí... (Česká televize)

(více)

Recenze (42)

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československá krátká televizní komedie podle scénáře V. Nesrsty, jež se zaměřuje na vztahy mezi dvojicí manželských párů bydlících nad sebou v jednom panelovém domě. Soužití a rozdělení domácích prací je u obou párů diametrálně odlišného charakteru, neboť zatímco Marie (I. Janžurová) má na starosti veškeré hospodaření v domácnosti a její manžel Tonda (V. Menšík) se zabývá především sledování televizoru a četbou novin, u manželů bydlících o patro výš je tomu jinak. Honza v podání J. Hrzána stará s nadšením o domácnost a jeho žena Eva (D. Veškrnová), která nemá co na práci, nese jeho uklízení a vaření s nelibostí, neboť má dojem, že takto se správný chlap nechová. Je pozoruhodné, že mezi oběma manželskými páry byl neobvyklý věkový rozdíl, mezi Menšíkem a Janžurovou 14 let a mezi Hrzánem a Veškrnovou dokonce 15 let. Tento film neobsahuje mnoho komických prvků, proto bych ho za komedii nepovažoval, spíše bych vyzdvihl jeho poslání, jež spočívá v tom, že pro každý pár je nejlepší přirozené rozdělení domácích prací a zodpovědnosti v domácnosti tak, aby odpovídalo schopnostem a možnostem jednotlivých členů a žádný z nich nebyl přetížen. Nutno poznamenat, že postava Evy ztvárněná D. Veškrnovou byla poněkud mdlého ducha a docela mě srala, neboť nejprve z nepochopitelných důvodů podrazila nohy svému pracovitému manželovi nesoucímu talíř s občerstvením a způsobila mu tak zlomeninu horní končetiny, poté díky své lehkovážnosti vytopila byt Menšíka s Janžurkou a nakonec si během vaření hloupě spletla kmín se semínky fenyklu. V závěru ji správně paní Janžurová upřímně řekla, co si myslí o jejím chování a názorech. Co se týká výkonu mistra Menšíka, přiznám se, že jeho role a výkony v komediálně laděných filmech v 80. letech na mě působí rozpačitě, nevtipně a křečovitě. Pochopitelně před jeho výkony v rozličných dramatech na konci jeho herecké kariéry se s úctou skláním. Celkově hodnotím tuto nevtipnou komedii I. Nováka zobrazující obvyklé problémy v soužití dvou jedinců podprůměrně. ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Tato poněkud nezábavná „manželská“ anekdota s odhadnutelnou pointou je výborným dokladem toho, co z otřepaného námětu dokázali svými hereckými schopnostmi dostat Vladimír Menšík a Jiří Hrzán. Nezbývá než litovat, že v posledních svých letech často museli svůj neobyčejný komediální a dramatický talent reprezentovat v pracích, které jejich kvalit nebyly ani zdaleka hodny. ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Janžurka mi s těmi taškami připomínala mou vlastní mamču. Ta je taky schopná nést čtyři a více tašek narvaných nejrůznějšími věcmi včetně potravin. Musím chtě nechtě konstatovat, že u nás doma to vypadá úplně stejně jako v rodině Vladimíra Menšíka. Kdybych nevěděla, že snímek je natočen už v roce 1980, tak bych řekla, že autor scénáře od nás musel určitě opisovat a nebo je to prostě natočeno tak, že se tam najdeme všichni a v tom je právě ta legrace. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

S mizerným scénářem si ani oblíbení herci neporadí. 1) 41letému vlasatému odžínovanému Jiřímu Hrzánovi to slušelo._____ 2) Jinak mě ovšem tato záplava klišé scenáristických i hereckých příliš neoslovila._____ 3) Jazykové okénko - tentokrát o pravopisu. Titulek filmu lze napsat dvěma způsoby: a) A máte nás, holky, v hrsti - říkají chlapi, kteří se obracejí na své manželky anebo b) A máte nás holky v hrsti - říkají manželky, které se obracejí na své chlapy. V titulcích autoři zvolili verzi bez čárek, což editor ČSFD přehlédl a tím poněkud změnil vyznění názvu. I když, mezi námi diváky, ono je to v tomto případě úplně fuk. Uvádím to zde jen, abych uspokojil svůj lingvistický purismus. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Podání životů dvou rozdílných rodin, v jedné velí chlap a ve druhé naopak ženská, podle mě takhle už u dnešního diváka neobstojí. Je to vyloženě televizní film přelomu 70. a 80. let, natáčený ve studiu ve "dvou obývácích a dvou kuchyních". Postavené je to na scénáři, který dnes už působí naivně a výkonech herců. A tak jediné, čeho si tak divák dnes by mohl všimnout, je to vybavení tehdejších domácností. To už je pořádné retro... [512. hodnocení, 33. komentář, 55%] ()

Galerie (2)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama