Dvě z policejní brašny

(TV film)
všechny plakáty
TV spot

Televizní film tvoří dva humoristické příběhy, odehrávající se krátce po válce. Mladý policejní začátečník strážmistr Zahrádka dostane rozkaz, aby zajistil poněkud bláznivého inženýra – vynálezce (R. Holub) a odvezl ho do bohnické léčebny, což se mu při jeho smůle a kvůli nezkušenosti nepodaří. Ve druhé povídce má tentýž hrdina za úkol eskortovat pokrývače Holuba (J. Somr), recidivistu a podvodníka, do benešovské věznice, ale ani tento rozkaz se nepovede splnit tak úplně hladce… Scénář podle námětu bývalého kriminalisty Josefa Burgra napsal Zdeněk Svěrák se svým tradičním smyslem pro nadlehčenou komiku situací i dialogů a hlavní roli mladého strážmistra – smolaře vytvořil Michal Suchánek. Režii komedie měl Ladislav Smoljak. (Česká televize)

Radek99

Jako výstup z osvědčené tvůrčí dílny Smoljak (režie) - Svěrák (scénář) až překvapivě slabé, v kontextu české televizní tvorby průměrný počin, spíše jen mírně nadprůměrná televizní miniatura (lepší je povídka druhá - Eskorta), jako příměr lze v nadsázce parafrázovat jiný televizní titul - 2 plus 0 s Michalem Suchánekem... ()

Karlos80

Michal Suchánek když chce tak také umí a velice solidně zahraje roli i vážnějšího charakteru v tomto případě strážmistra Zahrádky, který řeší tak trochu zatím nesměle a velice smolařsky své první kriminalistické případy. Ve scéně kdy mu jedna žena z baráku odpovídá jasně a zcela zřetelně: "Najděte si ho sám od toho ste snad placenej ne?" Se sám přesvědčil, že to nebude mít asi vůbec lehké... Dobrý byl i nadporučík Dlouhý v podání Pavla Nového..Víte co je to grátis? No jasně jeřáb odpovídá jeden ze strážníků! No grátis není jeřáb ale zadarmo vy.... ? Recidivista František Holub v podání pana Somra byl však nejlepší. Něco málo to mělo i z Četnických humoresek-možná se mě to ale jen zdálo..? No ale také to ušlo zejména díky skvělému scénáři, a typickému Smoljakovsko-Svěrákovského humoru který zde byl skutečně na místě. Viděl jsem až tu druhou povídku "Eskorta" a doopravdy jsem byl mile překvapen. První se jmenovala Blázen. ()

Gilmour93

Blázen vyloženě stojí na pointě a před ní se přes Faradayovu klec moc humorného záření nedostane, Eskorta pak částečně napraví reputaci a to především díky výkonu Josefa Somra v roli uvědomělého recidivisty. Suma sumárum, sice grátis, ale nic fenomenálního, co by se trvale zapsalo do análů české komediální tvorby. ()

NinadeL

Půvabné řešení dvou mini povídek, které Zdeněk Svěrák napsal na motivy Josefa Burgra. Zajímalo by mě, jestli už byl tentokrát Ladislav Smojlak se svou režií spokojený, protože k sobě bývá dosti sebekritický. Samozřejmě, že se spolu s předními představiteli DJC (obzvláště milý byl Petr Brukner, největší to náš naivní herec) ocitáme v roce 1946 - tím si je jistý každý, kdo sleduje takové "nepodstatné" věci jakou jsou rekvizity a kostýmy. Je jen zajímavé, že dříve Bean a dneska Karlos80 si sice tuhle chybku opravil, ale zase ponovu dokázal pomotat něco jiného... No je to zdejší koumák. Ještě, že jsou na světě důležitější věci, nejenom v podání jeho, ale i Babičky :) ()

D.Moore

Tvorbu Josefa Burgra neznám, ale nedivil bych se, kdyby se Zdeněk Svěrák jeho povídkami jen inspiroval, aby mohl napsat něco tak krásně čapkovského. Díky němu, díky Ladislavu Smoljakovi za kamerou, díky dalším cimrmanologům v malých rolích a díky Třem strážníkům v podání Voskovce a Wericha jsou Dvě z policejní brašny navíc takovým pěkným průsečíkem českého humoru - Karel Čapek tu potkává Divadlo Járy Cimrmana a Osvobozené divadlo, no a to rozhodně není k zahození. „Prezident Beneš. Víte, co mi napsal? Nic. Prezident. Doktor. A neodpoví na dopis vědci.“ ()

Marthos

Dvě svěrákovské povídky z časů méně obvyklých a s humorem takřka detektivním. A také s excelentním hereckým výkonem Josefa Somra v roli pravidelného a spokojeného abonenta benešovské věznice. ()

triatlet

První povídka - Blázen - lehce podprůměrná, druhá - Eskorta - nadprůměrná. Somr v postavě pokrejvače Holuba skvělý. Když vám sem zatejká, tak se mě to tejká." Kladem je i výprava - vlak, zmrzlina. ()

SOLOM.

Kdyby ta první povídka nebyla tak nudná, byl by tento soubor dvou policejních povídek i vcelku zábavnou podívanou. Michal Suchánek v roli packala Zahrádky odvedl slušnou práci – ňoumové mu šli zahrát vždycky – ta druhá však byla zcela v režii pana Somra – díky kterému jsem se u toho opravdu pobavil a zlepšil si náladu. Taky si raději nekupuju zmrzlinu od „pochybných“ prodejců…Takže ve finále docela slušný průměr. 60% ()

rakovnik

Žádný velký zázrak, čekal bych od dua Smoljak - Svěrák lepší dílo. Vtipnější. Protože zde se mi líbilo jen několik vtipů. Ale scény s Pencem a Bruknerem z druhé povídky (Eskorta) jsou parádní. Ostatně, hlášky Josefa Somra (nejen) o jeho ženě, Evě Holubové, jsou také vtipné. A ponaučení na konec? Nepoužívejte WC ve vlaku :-) ()

Martin741

Ale Radek99 zase tu pletie svoje mudrosti ...... praveze klasicky slusny priemer, kde Smoljak bol za kamerou a Zdenek Sverak za pisacim stolom - scenarista. 66 % ()

Machrovic

Bean: Mám dojem, že to nebylo o prvorepublikové, ale o třetirepublikové (1945-48) policii. Nejsem si jist, ale myslím, že tam dokonce padlo slovo o Sboru národní bezpečnosti. Taky se mi policajtské uniformy zdály dost odlišné od těch co nosej v Četnickejch humoreskách. Ale ruku bych za to do ohně nedal. Určitě se to odehrává v letech 1935-1938 nebo 1945-48, protože na zdi vysí portrét Edvarda Beneše jako prezidneta. Ale to už je jenom nepodstatný detail, protože to co je důležité, že tu najdeme skvělý svěrákovský humor, který funguje dokonale. // Parafráze: Vaším úkolem bude zneškodnit nebezpečného šílence. A to babičky. Edmunda Babičky. // Dobrým vtipem (nebo to byla náhoda?) byla také role Evy Holubové, která hrála paní Holubovou. ()

otík

V první povídce má Suchánek za úkol přivést v přestrojení bláznivého vynálezce do blázince (což se zajímavým způsobem podaří i nepodaří), v druhé povídce eskortuje Suchánek podvodníka pokrývače Somra, jenže pokažená kachní vejce, ze kterých se dělala zmrzlina a kterou snědli, způsobí, že se Somr musí eskortovat sám. Poměrně zajímavé povídky dostaly zcela nezajímavou filmovou podobu. ()

dr.fish

Ta druhá povídka se Somrem, který si do basy chodí odpočinout od manželky je celkem povedená. Na mně jsou tyhle povídkové věci moc málo propracované. Mám radši rozsáhlejší práce...60% ()

honz

Dvojice Smoljak - Svěrák jako vždy zárukou kvality. Dvě příjemné, úsměvné a specificky vtipné povídky s četnickou tematikou, obě velmi dobře zahrané (v povídce Eskorta je Josef Somr jako pokrývač Holub perfektní). ()