Dvě z policejní brašny (TV film)

Komedie / Krimi

Česko, 1996, 42 min

• otík

V první povídce má Suchánek za úkol přivést v přestrojení bláznivého vynálezce do blázince (což se zajímavým způsobem podaří i nepodaří), v druhé povídce eskortuje Suchánek podvodníka pokrývače Somra, jenže pokažená kachní vejce, ze kterých se dělala zmrzlina a kterou snědli, způsobí, že se Somr musí eskortovat sám. Poměrně zajímavé povídky dostaly zcela nezajímavou filmovou podobu.(5.9.2014)

Žádný velký zázrak, čekal bych od dua Smoljak - Svěrák lepší dílo. Vtipnější. Protože zde se mi líbilo jen několik vtipů. Ale scény s Pencem a Bruknerem z druhé povídky (Eskorta) jsou parádní. Ostatně, hlášky Josefa Somra (nejen) o jeho ženě, Evě Holubové, jsou také vtipné. A ponaučení na konec? Nepoužívejte WC ve vlaku :-)(29.1.2012)

Půvabné řešení dvou mini povídek, které Zdeněk Svěrák napsal na motivy Josefa Burgra. Zajímalo by mě, jestli už byl tentokrát Ladislav Smojlak se svou režií spokojený, protože k sobě bývá dosti sebekritický. Samozřejmě, že se spolu s předními představiteli DJC (obzvláště milý byl Petr Brukner, největší to náš naivní herec) ocitáme v roce 1946 - tím si je jistý každý, kdo sleduje takové "nepodstatné" věci jakou jsou rekvizity a kostýmy. Je jen zajímavé, že dříve Bean a dneska Karlos80 si sice tuhle chybku opravil, ale zase ponovu dokázal pomotat něco jiného... No je to zdejší koumák. Ještě, že jsou na světě důležitější věci, nejenom v podání jeho, ale i Babičky :)(21.8.2009)

Jako výstup z osvědčené tvůrčí dílny Smoljak (režie) - Svěrák (scénář) až překvapivě slabé, v kontextu české televizní tvorby průměrný počin, spíše jen mírně nadprůměrná televizní miniatura (lepší je povídka druhá - Eskorta), jako příměr lze v nadsázce parafrázovat jiný televizní titul - 2 plus 0 s Michalem Suchánekem...(25.7.2009)

Po 2.světové válce, v roce 1946, měla policie stále úctu a respekt. Respekt tu zosobňuje přísný a důsledný policejní důstojník hraný Pavlem Novotným. V každém stádu se však najde nějaká ta černá ovce. V poválečné policii byl touto černou ovcí např. strážmistr Zahrádka. Čím je policista vyšší a silnější, tím to je pro něj a jeho sbor lepší. Právě proto do prvních pravidelných policejních sborů, londýnských "Bobbies" ve 30.letech 19.století přijímáni pouze vysocí a silní mužové. Strážmist Zahrádka nejen že má slabou a malou postavu, ale navíc je i smolař, je příliš důvěřivý a neví,co znamená grátis. První povídka nudná. Žádné pořádné překvapení, žádný pořádný zvrat. Že ve rvačce v závěru děje vyhraje bláznivý inženýr a že pochopové odvedou do blázince policistu Zahrádku, to čekal určitě každý. Většinu děje první povídky zabírá monolog bláznivého inženýra. Ne, že by tento monolog nebyl zajímavý. On je však bohužel na jedno brdo. První povídka je na dvě hvězdy. Druhá je mnohem lepší. Obsahuje nějaké zvraty a překvapení, především ale krásné dialogy a několik komických situací. A Josef Somr svou postavu skvěle zvládl. Průměr vychází na tři hvězdy.(2.10.2010)

• - Děj filmu se podle kalendáře nadporučíka odehrává v roce 1946. Příslušníci na sobě však mají zelené uniformy, které se začaly u VB používat až na konci let šedesátých. Do té doby oblékali uniformy modré. (Smells)

• - Děj filmu se podle kalendáře odehrává v roce 1946. A správně je v žel. stanicích a ve vlaku slyšet zvuk parní lokomotivy, avšak v jednom záběru lze ale spatřit v čele historické soupravy motorovou lokomotivu z druhé poloviny šedesátých let, běžnou v provozu v době natáčení. (Ganglion)