Co dělat v Denveru, když člověk nežije

Things to Do in Denver When You're Dead

Čo robiť v Denveri, keď je človek mŕtvy

Krimi / Drama / Romantický

USA, 1995, 115 min

Výborná gangsterka, ktorá naviazala na vtedajší úspech Pulp fiction s výborným hereckým obsadením, kde každý z hercov má dosť silný part a celkovo aspoň ja mám taký pocit, že sa režisérovi výborne podarilo každej postave nadeliť primerane vyrovnanú dávku sympatií. A.Garcia sa do úlohy perfektne hodil a všetci, ktorých si vybral do partie sú viac či menej známy a kvalitní herci. Asi najväčším prekvapením je Ch.Loyd, ktorý si zahral asi najepšiu (hoci malú) postavu v celej svojej kariére. V úlohe nájomného vraha sa predstaví skvele nenápadný S.Buscemi, postupne likvidujúci partiu "svätého Jimiho", ktorá zbabrala dosť jednoduchú, ale netradičnú úlohu. Chladný a invalidný boss pre nich zvolil slávne nepopulárny spôsob smrti-pohanku. Každý z partie sa rozhodol čeliť rozsudku smrti po svojom... Jeden z malých veľkých gangsterských filmov, ktoré zatiaľ nevydal žiaden z distribútorov na DVD. Svojho času som tento film na VHS zbožňoval. Film 80%.(26.5.2009)

Hned nadvakrát souhlasím, že Jimmy the saint was the bigges bastard:)Skvělé obsazení, hravé až lehce komiksové vykreslení charakterů. Velký strejda Christopher se snaží vykřesat každičký kousek perverzní radosti z jediného čeho si užívat ještě může a to společenského postavení. Roztomilý válečnou agresí a paranoiou postižený Hovnař (jak hanlivé oslovení pro ten kousek bobku, vždyť neměl ani žádnou chuť:)) přemůže charismatického pana pššt..až mi slzička ukápla. Orgastická scéna vraždy lepráka Oldena, jehož život je neznámou chorobou stejně zpackaný jako poslední akce do které byl vtažen -huray. Vše svižné až na lásku a romantiku. Je príma vědět, že je Andy kavalír s neotřelou balící technikou, dál bych ale něžnou část jeho povahy nerozvíjela..rozhodně ne do finálního melodramatu. Zplodit syna, věnovat prsten, zbavit lidi trápení a hurá do umírání. Kdybych věděla, že se můj posmrtnej život bude odehrávat na lodi s bandou nejlepších přátel, nakašlat na to, co po sobě nechám.)(1.3.2011)

Kvalitným castingom ovenčená, scenáristicky a režijne podivne vedená gangsterka. Ploché postavy, slabá a nezmyselne tvarovaná romantická linka. Soundtrack, ktorý vo filmoch tohto žánru považujem za jednu z najdôležitejších zložiek, taktiež priemerný. Zaujme len zvolená rozprávačská metóda a sympatický Andy Garcia, ktorý mal dostávať viac podobných príležitostí. Svoje si uhral prakticky vždy, len mu chýbal čuch na naozaj kvalitné úlohy.(12.4.2018)

Keď sa mafiánom nedarí a potrebujú si to medzi sebou vybaviť, tak vždy nastupujú zvláštne veci a udalosti. Násilné, brutálne alebo aj vtipné a divák by sa mal baviť. Tu v Denveri som sa veľmi nebavil a aj nápaditosť po sľubne zbabranej akcii poľavila. Tri hviezdy sú tentokrát slabšie. –––– Na môj vkus je tu príliš veľa hnutí. Jediné dobré hnutie je pohyb čriev. –––– Väčšina žien chodí, ale ty sa vznášaš. –––– Mám z teba pocit, akoby si viedol dvojitý život. Nie si gangster?! Aj Svätý Jimmy znie tak gangstersky, aj účes máš gangsterský.(3.3.2017)

Kvalit a výjimečnosti Pulp Fiction ani Gaunerů to nedosahuje, ale stejně má dost co nabídnout. Třeba Christophera Walkena coby Zadumaného Muže nebo Steva Buscemiho v jeho jednoznačně nejnamachrovanější roli. A ještě tu je gangsterská láska, zajímavá vypravěčská metoda a leccos dalšího. Rozhodně doporučuju.(23.3.2003)

• - Velšský hudebník John Cale se filmem nechal inspirovat při psaní písně „Things" (2003). (urzug)

• - Obleky pro Andyho Garciu vybral a dodal samotný Giorgio Armani. Informace je uvedena na konci závěrečných titulků. (dokec)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 16. (Zdroj: ČSFD.cz)