Poslední kontinent

• Česko Poslední kontinent aneb "S Krakonošem do pravěku"
všechny plakáty

Miroslav Zikmund po boku Jiřího Hanzelky neohroženě objevoval pro Čechoslováky celý svět. Dokumentární snímek poprvé se vracející na televizní obrazovku zachycuje splnění jeho snu – cestu do Austrálie, která pro něj byla posledním dosud nenavštíveným světadílem... Miroslav Zikmund mohl po roce 1989 opět pořádat cestovatelské expedice a doplňovat místa na naší planetě, která na něj dosud čekala. V roce 1994 se vypravil i na poslední kontinent, který mu předtím zůstal odepřen, i když při cestě po Dálném východu s jeho návštěvou původně počítal. Na jižní polokouli jej doprovázeli dva Čechoaustralané – Jiří Chaloupka a František Popovský. Cílem jejich výpravy byly pravěké skalní kresby v Severním teritoriu, dlouholetý předmět zájmu Jiřího Chaloupky, jenž si od Miroslava Zikmunda získal příhodnou přezdívku „australský Krakonoš“. Překrásné skalní kresby nalezl na více než 2000 místech, zejména pod skalními převisy. Cestovatelé navštívili i domorodé obyvatele v oblasti Darwinu, kteří však již nedokázali odolat turistickému ruchu a bohužel na něj dopláceli nejen postupnou ztrátou svých tradic a autentické kultury. Jedná se o unikátní materiál zpracovaný do podoby dokumentární snímku v produkci Krátkého filmu. (Česká televize)