Jack Reacher

• USA Reacher
USA, (2022–2024), 12 h 46 min (Minutáž: 42–56 min)

Tvůrci:

Nick Santora

Předloha:

Lee Child (kniha)

Hudba:

Tony Morales

Alan Ritchson, Maria Sten, Malcolm Goodwin, Willa Fitzgerald, Serinda Swan, Shaun Sipos, Ferdinand Kingsley, Robert Patrick, Bruce McGill, Chris Webster (více)

Série(2) / Epizody(16)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (5)

Jack Reacher (2022)

Jack Reacher je skvelá postava. Ostatne, na poli literatúry nefunguje od polovice 90. rokov len tak zo srandy. Je to buldozér a hoc sa Tom Cruise snažil a ja si to vážim, fyzickým zhmotnením „pravého“ Reachera je až Alan Ritchson. Pôsobí dojmom, že obe série Jacka Reachera poňal ako kasting na nového Terminátora. Tvorcovia si našťastie uvedomili, akú šťastnú ruku mali pri voľbe tohto herca a tak mu podriadili množstvo (nielen akčných) scén. Už Childove knihy rapídne ťažia z toho, že Reacherovi to nielen brilantne myslí, ale je to hora mäsa. Akonáhle má zdolať viacero plotov za sebou, trápne sa nezdržuje preliezaním, ale proste v plnej rýchlosti prebehne skrz nimi! V ostrom kontraste s jeho dedukčnými schopnosťami (na aké sa miestami nechytá ani Poirot s Columbom) sú scenáre, ktoré sú miestami také stupídne, že pri nich budete zbedačene krútiť hlavou. V druhej sérii logických lapsusov ubudlo, ale ku koncu opätovne začali mať žiaľ stúpajúcu tendenciu. Čo sa akcie týka, prvá sezóna predstavovala sklamanie, keď po úvodnom vybúchaní na väzenských záchodoch zvyšok nestál za veľa. Druhá séria skóre vylepšila. Skoro v každej epizóde nájdete minimálne jednu obstojnú, hoc nie zázračnú akčnú sekvenciu. Kým v prvej sérii má Reacher za parťákov osadenstvo policajnej stanice, ktoré akoby vypadlo zo sitkomu o Šmolkoch, i v tomto smere druhá séria predstavuje zlepšenie: zasadila Reachera do širšieho kontextu ako „otca svojich mužov a sexoša svojich žien“. V druhej sérii si to užili najmä Robert Patrick, hulvátsky Domenick Lombardozii a Maria Stern. Po istom sklamaní z prvej série som na druhú nemal veľkú chuť, ale musím uznať, že som (napriek miestami fakt natvrdnutým scenárom) spozoroval stúpajúcu kvalitu, takže sa de facto teším na tretiu. ()

Season 1 (2022) (S01)

Žiaľ, novodobá klasika: skvelý rozjazd, nudný stred (kedy tempo stagnuje a stagnuje... a stagnuje) a slušný dojazd. Reacher dedukuje lepšie ako Columbo, Poirot a Mentalista dokopy, ale potom spraví detskú chybu. Špičkového zabijaka si dá na večeru pravou zadnou a suverénne pomaly odpochoduje z miesta činu za zvukov svižnej retro pesničky, ale fotra s nadváhou sa bojí. Za vlasy pritiahnuto pôsobí tiež osadenstvo policajnej stanice, ktoré pripomína osadu Šmolkov v momente, čo tatko Šmolko musel na víkend odcestovať na služobku do zahraničia. To je v ostrom kontraste so svetom brutálneho zločinu. Netuším, či to bol zámer. A tak sa humor á la Walker, texaský ranger strieda s krvavými výjavmi, ktorým dominuje ukrižovaný a vykastrovaný nahý chlap pribitý k stene (!). Nesedel mi ani Finlay, ktorý vás zavrie pomaly už za to, ak na papiere nedáte jednu spinku, ale dovolíte si na ne dať spinky dve (doprdele práca!), ale s pribúdajúcimi dielmi sa správa temer ako masový vrah. Vôbec, je síce pekné, že prvá séria nie je nič dlžná názvu knižnej predlohy (Jatky), ale ku koncu je súčet mŕtvol v zapadnutom mestečku vyšší ako po návšteve Terminátora, čo pôsobí parodicky. Likvidácia niektorých záporných postáv prinesie slabú satisfakciu. Občas sú zámienky pre rozpútanie akčnej sekvencie samoúčelné. Ak by to znamenalo, že povedú k skvelej akcii, nenamietal by som. Tu sa však veľmi rýchlo dostavilo sklamanie, pretože seriál žiaľ zažije predčasný akčný vrchol v úvodnej epizóde (parádna scéna z väzenských spŕch). Následne kríva, nanešťastie vrátane finále, od ktorého som čakal adrenalínovú bombu a napokon je to zívačka. To ma zaskočilo o to viac, že ju natočil môj kedysi obľúbený M.J. Bassett (Mŕtva hliadka, Pustatina), toho času ak som to správne pochopil už nie režisér, ale režisérka. Tom Cruise mi v úlohe nevadil, ale faktom je, že Alan Ritchson je typovo určite vernejší literárnemu svetu Lee Childea (ktorý má chutné cameo v poslednej časti) a labužnícky si to užíva. Najmä v momentoch, v ktorých pripomína buldozér s pokazenými brzdami resp. prírodnú katastrofu, nad ktorou nemáte šancu vyhrať. Už tá predstava je naivná. Maximálne môžete utiecť a dúfať, že vás k zemi nezrazí tlaková vlna. A ten chlap so psom bol fakt stále doma? ()

Vítejte v Margrave (2022) (S01E01)

Aby bolo jasné, vážim si aj stvárnenie Tomom Cruiseom. Ale faktom je, že Alan Ritchson je predsa len dokonalejší typ herca, ktorý by mal stvárniť niekoho, ako je Jack Reacher. Super je, že okrem vzhľadu je to aj dobrý a sympatický herec, takže fanúšik Childovým kníh môže byť o to viac spokojný. Na prvej časti ma príjemne prekvapilo, aká je svižná, vtipná a pritom (keď treba) brutálna (pánske sprchy, cela). K tomu fajn soundtrack a parádna južanská atmosféra/výprava. Trochu mi vadil snáď len jeden detail (fakt zanedbateľný, ale zas ako vraví Reacher, dôležité sú práve detaily) a to hanblivá (?) reakcia policajtky po tom, čo sa pred ňou od pol pása hore vyzlečie chlap. ()

Koláč (2022) (S01E08)

Pravdupovediac? Čakal som lepšiu koncovku. Očakával som bombové adrenalínové finále, v ktorom to schytá každý, kto si to zaslúži. A že tu tých kandidátov je požehnane. A nebojte sa, naozaj každý dostane to, o čo si koledoval. Ale nejako slabo, čajovo a ak aj krvavo, tak zároveň i bleskovo, takže sa nedostaví očakávaný pocit satisfakcie. Nie je to zlé, ale 4* si to nezaslúži. Chutné cameo Lee Childea to nespasí, ale cením si ho.  M.J. Bassett kedysi natočil moje obľúbené horory Mŕtva hliadka a Pustatina, ale týmto ma (zase raz) sklamal. ()

Season 2 (2023) (S02)

„Jak jako, kopl do auta?“ Ten pocit, keď Robert Patrick hovorí o Sáre Connorovej! Kým prvá séria adaptovala Jatky, druhá si berie na mušku Voľný pád. Hoc Alana Ritchsona považujem za veľkého (v podstate doslova, ale i v prenesenom význame) sympaťáka, na druhú sériu som sa ktovieako netešil. Prvá síce začala fantasticky a Ritchson je reálne zhmotnenie Jacka Reachera (prepáč, Tom), ale scenáre boli biedne a prvá sezóna po skvelom rozjazde dopadla pomerne nedobre. U druhej ma zaskočilo, že nezačína strhujúco (s výnimkou peknej pasáže s bankomatom), ale potom som si povedal, že je to možno dobre, pretože si tvorcovia nevyčerpajú to najlepšie na začiatku, ale budú konzistentnejší. Niekoho možno zarazí, že tentokrát je to tímovka, no vzhľadom na to, že postavy súvisia s Jackovou vojenskou minulosťou (ktorá je pre jeho charakter pravdaže kľúčová), tak to nielenže nevadí, ale práve naopak: je to vítaná, svieža zmena umožňujúca divákovi Jacka vnímať z trochu inej, sviežej perspektívy ako „otca“, ku ktorému ostatní obdivne vzhliadajú, sem-tam sa ním nechajú posexovať (Jack to má rád v podprsenke) a ktorého nič nevyvedie z miery (ani moment, v ktorom je vyvedený z miery). Ritchson si rolu užíva. Je to typ, po ktorom ak ide presila, tak len sucho precedí pomedzi zuby „fajn, poďme na to“. Keďže všetko odpáli smrť ich bývalého parťáka, je to tentokrát osobnejšie. Herci sú fajn, najmä Patrick (potešia jeho telefonáty s Reacherom, i keď ku koncu idú do paródie), Maria Sten a vo vďačnej úlohe permanentne naštvaného držkatého poliša Domenick Lombardozzi (Jašter, Tulsa King). Keďže sa tvorcom podarilo do titulnej úlohy obsadiť Ritchsona, nachádza sa v každej epizóde minimálne jedna samoúčelná akčná scéna. Možno mám tip na nového Terminátora. Akcia ma v druhej sérii bavila viac, ako v prvej. Scenáre Jacka predstavujú ako génia so svalmi (čo je v poriadku, Lee Child ho tak vymyslel), avšak hoc dokáže z dvojsekundového pohľadu na vás vydedukovať, že ste mali na raňajky paštétový chleba s cibuľou a pivo dvanástku (stredne vychladenú), unikajú mu základné informácie. Jeho kolegovia sú na tom ešte horšie (zo vzdialenosti päť metrov ich sleduje tajomné čierne auto, Jack na to explicitne poukáže a oni mávnu rukou s tým, že je to určite náhoda). Dejová linka s hercom Ferdinandom Kingsleym (Benovým synom) neskutočne zbytočná. Ku koncu druhá séria začne byť stupídna. Reacher sa zbavuje pacientov v nemocnici a policajných šéfov s chuťou Hannibala Lectera. Mám slabosť pre nekompromisných hrdinov, ktorí sa neboja pritvrdiť, ale toto už trochu znepokojilo aj mňa. Počas prestrelky na cintoríne sa z neho všetci ozbrojení vojaci vytratia ako gáfor. Konajú sa gigantické prestrelky uprostred miest bez polície, chodcov, iných vozidiel. Chlapík má ochraňovať tínedžerku pred grázlami a následne sú všetci strašne prekvapení, že na tínedžerku zaútočili grázli. Pozoruhodný je spôsob, akým ju ochráni: vylezie von z auta, schová sa zaň a ju rafinovane nechá vnútri. Samozrejme ju ale nezasiahne ani jedna guľka, hoc auto nie je nepriestreľné. Telá vypadnuté z letiacej helikoptéry po dopade na zem vyzerajú ako by herci pózovali pre katalóg nových spálňových zostáv. Kam sa vlastne podel zvyšok tímu? Veď ich tam bolo ako hadov! A chýbalo mi Childovo cameo. Buď mu na prvú dobrú mali posadiť do autobusu na konci, alebo do reštaurácie, nech je z toho pekný running gag (aj v prvej sérii mal reštauračné cameo). Napriek tomu je to dobré, oddychové remeslo, ktoré sa hrá na viac, než čím je v skutočnosti, ale nejak enormne to nevadí. () (méně) (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD