Reklama

Reklama

Severní proud

(festivalový název)
  • Německo The North Drift - Plastik in Strömen
Trailer
Dokumentární
Německo, 2022, 94 min

Obsahy(1)

Jak se láhev od piva vyrobeného v Německu ocitla v panenské přírodě za polárním kruhem? Režisér Steffen Krones se rozhodne sledovat trasu plastového odpadu z kontinentální Evropy až k útesům norského souostroví Lofoty. Filmař z Drážďan spolu s přáteli sestrojí unikátní bóje vybavené GPS lokátorem a sleduje, jak je evropská říční síť propojená s oceánem. Z původně sólové akce vzešlé ze zděšení nad tím, že evropský odpad zanáší i nejvzdálenější kouty planety, se Steffenovi podaří vytvořit vědecký projekt, na kterém se podílejí inženýři, oceánografové i veřejnost. Úchvatné záběry z monumentální norské přírody a scény týmového nadšení ze sledování trasy speciálních bójí střídají šokující obrazy kolonií plastů, které okupují civilizací dříve nedotčené přírodní scenérie. (Jeden svět)

(více)

Recenze (2)

Mackoun 

všechny recenze uživatele

Vizuální laskomina, banda symfonických jedinců ze všech koutů světa, jeden nahodilý experiment pouštění lodiček po Labi a tuny plastu kolem… environmentálním nešťastníkům to co do informací o globálním zamoření plasty a mikroplasty nedá nic moc nového, ale podívaná je to celkem fajn. Nadšení některých lidí je takovým zmateně se povznášejícím pírkem naděje v jarním vánku skleníkových plynů, což ve výsledku působí dost marnotratně… ale díky bohu i za tadytěch pár neoblomných nadšenců. ()

MathLover 

všechny recenze uživatele

Severní proud (2022) "hledačů odpadků"...75%. Steffen Krones je velký sympaťák, což filmu hodně "prospívá" (vzhledem k tomu, že je tvůrce filmu i hlavní protagonista). Bylo to trochu jako kříženina dokumentu o přírodě a epizody z Bořičů mýtů. Dokument jsem viděla letos na festivalu Jeden svět ve všední den od 21:00. Už když jsem si četla medailonek (cituji: "Úchvatné záběry z monumentální norské přírody..."), měla jsem obavu, že nebylo nejmoudřejší zařadit tento typ filmu tak pozdě. V první části filmu jsem sice byla trochu vyvedena z omylu - byly tam celkem vtipné scény, které diváka probraly a pomáhaly mu nadchnout se pro misi hlavních představitelů - a sice vypouštění bójek s GPS lokátorem a sledování jejich cesty z Německa až do polárních oblastí Arktidy - s tím, že pokaždé, když se bójky někde na nějaký čas "zasekly", vždy se tam nalezly ohromné skládky plastového odpadu. Jakkoli hrozné či šokující to je, tento problém už samozřejmě všichni nějakým způsobem vnímáme, takže nešlo o to, že by se člověk dozvěděl něco významně nového. Ale to problému neubírá na naléhavosti a bylo to podáno zajímavě. Jen bych to trochu zkrátila...občas jsem měla pocit, že budu muset do sousedky v kině šťouchnout, aby neusnula. Moji pozornost si film sice udržel po celou dobu, ale ke konci už to bylo na hraně. Jako filmový zážitek bych film asi ohodnotila trochu hůř, ale kvůli naléhavosti tématu 75%. ()

Reklama

Reklama