Na místě činu: Zabiják z Times Square

• USA Crime Scene: The Times Square Killer
USA, 2021, 2 h 27 min (Minutáž: 48–51 min)

Epizody(3)

V New Yorku 70. let řádí zvrácený sériový zabiják přezdívaný „Torzový vrah“ a uniká policii. Dokumentární seriál vás zavede do těch nejtemnějších zákoutí zločinu. (Netflix)

Djoker

Koncept sérií Crime Scene je trošku jiný než u běžných true crime dokumentů. Každá řada se detailně věnuje slavným místům činu a vrazi jsou lehce upozaděni. Berlinger je však zárukou kvality a jeho rukopis je znát i tady. Jen to není taková jízda, což je škoda, protože z Torso killera se vyklube nadprůměrně úspěšný čistič ulic. Times Square má však tak bohatou historii plnou čuňáren, že to prostě nešlo jinak. ()

*CARNIFEX*

Taký o trošičku lepšie spracovaný dokument na úrovni dokumentov z “ID”. Popravde, ani sa nepamätám, kedy naposledy som videl niečo v rámci žánru od Netflixu, čo obsahovalo tak málo autentických záberov, no s takým množstvom inscenačných scén. Další faktor, ktorý vnímam ako obrovské mínus je samotná prepojenosť s prostitúciou. Je mi jasné, že ide o zámer preukázať priamu spojitosť s danými skutkami tak, aby bolo divákovi známe riziko tohto “zamestnania”, no aby bol samotný dokument PREVAŽNE o tomto remesle a následkoch, pričom prípadom sériového vraha sa venuje len okrajovo, to je pre mňa naozaj veľmi veľké sklamanie. A vôbec, toto je jeden z najslabšie spracovaných dokumentov od Netflixu. Posledná 20 minútovka láka aspoň k priemernému hodnoteniu, no keďže sa cítim “podvedený”, ešte jednu uberiem .. ()

Arsenal83

V podstate veľmi priemerný dokument, v ktorom sa tisíc krát opakuje, že na Time Square sú samé ľahké devy, čo samozrejme môže byť pre niekoho prekvapujúce, doteraz sme o hromadnom výskyte prostitútok vedeli len v Hollywoode. Záver dokumentu ušiel, ale inak mal príliš veľa opakujúcich sa informácií. Stačilo dať jednu silnú epizódu. https://dokumenty.tv/na-miste-cinu-zabijak-z-times-square-komplet-1-3-dokument/ ()

luka4615

Vtahující kriminální minisérie zabývající se sériovým vrahem Richardem Cottinghamem, která nám rovněž přiblíží poněkud temnou historii proslulé Times Square. (Netflix) ()

ledzepfan

Tohle je v prvé řadě o atmosféře zlatého věku Times Square, ve které je torso killer jakousi esenciální epizodkou. Mnohé to, takto nastavené, zklame (protože chtějí v prvé řadě toho sériového vraha..žejo).. mě to ale sedlo parádně, přestože se mě filmaři tři hodiny snaží přesvědčovat, že šlo o dobu temna a teprve až v posledních letech, po "disneyizaci"/vykastrování tohodle místa se z něj stala jakože úžasná lokalita.. Chápu.. Na výlet s rodinkou je to dnes asi vpoho, ale kdybych se strojem času mohl přenést na jedno určité místo v minulosti tak Times Sqare konce sedmdesátých let bude jasná volba. ()

Tjaden

Další velmi kvalitní dokument na téma sériových vrahů z dílny Netflixu je věnovaný řádění Richarda Cottinghama. Ten není tak proslulý jako jiné "celebrity z branže" (Bundy, Dahmer, Ramirez...), ačkoli jeho činy rozhodně nebyly o nic méně zrůdné. Opět bych vytkl především to, že se tvůrci na úkor samotného vraha, potažmo jeho zločinů, až příliš věnují řadě vedlejších linek - historii Times Square, počátkům amerického pornoprůmyslu, boji za práva žen (zájemcům o všechna tato témata lze doporučit spíše výborný seriál The Deuce). ()

Tunri

Dokument neni o zabijákovi, je výhradně o sexu na Times Square a k tomu nějaké vraždy v semeništi hříchu. Slova sex/prostituce jsou použitá přibližně třikrát do minuty, takže je to opravdu spíš o tom. Ke konci dokumentu více najisto jednu věc: na Times Square se pohybovaly prostitutky. Kolem toho se totiž celý dokument točí. Dvě hvězdičky za dobové záběry na to, jak to tam tenkrát žilo. Proč tam vypovídá dcera zabité prostitutky, která svojí matku nikdy ani neviděla a byla odložená jako mimino, netuším. Asi aby se vyždímalo víc pocitů. Já jsem k tomu spíš skeptická a chladná, je mi to úplně fuk. Takhle mě nějaký dokument dlouho neotrávil. Asi neměli moc materiálu, takže tam skoro až recyklují scény a fráze. Úplně zapomínají na to, že to má být o sériovém vrahovi. Kdyby to byly dva dokumenty, jeden o Cottinghamovi a jeden o historii Times Square, přišlo by mi to mnohem zajímavější. Tady bylo asi cílem něco natočit za každou cenu, i když moc nebylo co říct, tak se aspoň hodně mockrát řeklo, že tam byly prostitutky. Pardon - sexuální pracovnice. ()

Warhorr

Mnou velmi očekávaný true crime, který si Netflix připravil na konec roku, a který se mohl stát i nejlepším dokumentem za letošní rok ve svém oboru. Hold nějak odvařenej z toho nejsem. Začátek však není vůbec špatný. Dvě spálená torza v hotelovém pokoji, bez hlav a rukou. Kriminalisté se tak můžou pustit do práce. Jenže celý dokument se posléze začne obracet v úplně něco jiného. Začne se nám představovat celkový pohled na Times Square v 70. letech, kde vládla prostituce, peep show, live porno, masážní salony atd. Takhle se to vlastně začne celé mísit. 15 minut divák sleduje fungování prostituce, potom 10 minut o vrahovi, dalších 15 minut výpovědi a svědectví aktérů prostituce a posléze opět 10 minut o zabijákovi. Finální obraz vypadá tak, že dokument se snaží spíše nastínit a zaměřit na prostituci na Times Square v sedmdesátkách a boji proti ní. Proč o tomto Netflix neudělá dokument zvlášť a zakomponovává do toho dokument o chycení sériového vraha ? Materiálu by na to měli požehnaně. ()

zahadum

Netflix a jeho seriály o vrahoch sú poväčšine dramatické diela kde sa stále niečo deje. Tento seriál je tak trochu výnimka keďže gro svojho času venuje sexuálnemu biznisu na Time Square v New Yorku. Pýtalo by si to dva seriály, jeden o téme sex a New York a samotné vraždy a vrah ktorý bol za toto besnenie zodpovedný. Posledný tretí diel je najlepší keďže v ňom sa stále niečo deje sa v podstate končí znepokojivo keďže nieč všetko bolo ukončené. ()

TheSpearCZ

Teda nevím jak ostatní, ale já v životě neslyšel o téhle "druhé straně" Times Square, o místě, které bylo doslova hororem pro všechnu policii. A jsem rád, že jsem se v rámci dvou a půl hodin mohl dozvědět i něco víc, protože jsem po Cecilu neměl žádná velká očekávání. Samotnou tvorbou je to dosti podobné právě s Cecilem, což je pochopitelné, když na tom dělali stejní lidé, ale tenhle příběh je daleko zajímavější ve všech ohledech a vrah byl ve výsledku slušnej psychopat. Sfouknuto najednou a právě pro fanoušky podobných Crime scenes je tohle jako dělané. A kdo čekal něco monumentálního, ať jde brečet do kouta. /75%/ ()

rublik05

Joe Berlinger pokračuje ve své teď už dokumentární sérii Na místě činu, ze současného Los Angeles se přesunujeme do New Yorku 70. let na legendární Times Square, tamější doupě neřesti, sledujeme vzestup prostituce, pornoprůmyslu a také nechvalně známého sériového vraha. Minisérie je opět profesionálně zpracovaná, střídání autentických záběrů s natočenými působí zajímavě, akorát mi přišlo, že mnohem více času se věnuje prostitutkám, na samotného Richarda Cottinghama zbyde o poznání méně času, což vnímám jako největší slabinu. Až na časté střídání záběrů jinak nemám moc co vytknout, stopáž je tak akorát, jako dokument o prostituci na Times Square to ujde, jako dokument o sériovém vrahovi už však nikoliv. Zmizení v hotelu Cecil nebyl žádný majstrštyk, ale alespoň se držel daného tématu a nevěnoval se úplně něčemu jinému. S přimhouřením očí lepší průměr. 6/10. ()

Psycho.R

O neco malo lepsi, nez Hotel Cecil, ale stale je tu spoustu zbytečné vaty v podobe přílišně popisovaneho erotickeho prumyslu na Time Square. ()

SAINTS

Je to príliš natahované,dlhé a miestami nudné.Menej je niekedy viac.Je to dokument o sadistickom seriovom vrahovi,vela času však venuje aj problematike špinaveho pornografickeho priemyslu v NY,koncom 70.rokov.Tvorcovia dospeli k názoru,že pornografia je hlavným dôvodom správania tohto chorého jedinca,ktorý má na svedomi mrte vrážd. ()

Quentin10

Jak řekl *CARNIFEX* ve své recenzi, opravdu zklamání.Nečekal jsem dokument o prostituci v New Yorku, ale vysetrovani serioveho vraha z Time Square, coz se moc nedelo..80% cele miniserie je pouze o prostituci a sem tam zminka o vysetrovani..Po Hotelu Cecil, ktery byl vyborne zpracovany jsem mel velke ocekavani, ale bohuzel.. ()

Dennnisa

Málo o vrahovi, moc o vzestupu porna.. určitě by se informace o tom jak vzkvétal pornoprůmysl na Times Square mohly ubrat a přidat více o Cottinghamovi. Ale i tak zajímavá, zvrácená a nechutná realita 70. let - 65% ()