Stříbrná kulka

• slovenský

Strieborná guľka

Horor / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 1985, 95 min

Kombinácia gore hororu s komediálnymi prvkami a detského dobrodružstva. Bohužiaľ mi tieto dva prístupy spolu príliš neladili a keď sa striedali scény prístupu a so scénami prístupu b, tak som mal občas dojem, že sa pozerám na dva rozdielne filmy. Keď si to tak vezmm, tak postava 11-ročného chlapca a jeho sestry je pre samotný príbeh úplne zbytočná. Výsledkom je potom aj slabé finále, kde sa rodinka s vlkodlakom stretáva, scéna na moste a následná naháňačka s autom je o niečo vydarenejšia. Hherecky tu jednoznačne dominuje Gary Busey a film poteší aj fanúšikov Lost, pretože ako šerif tu vystupuje Terry O´Quinn.(29.9.2019)

• Sobis87

Filmovým adaptacím děl Stephena Kinga, pokud se tedy do nich nepustí Frank Darabont, svědčí výhradně forma televizní minisérie, neboť teprve tehdy se tvůrcům dostane odpovídajícího množství prostoru pro dostatečné vykreslení fikčního světa a samotných charakterů, které představují právě to nejhodnotnější v Kingových knihách (z hlediska psychologického…) Stříbrná kulka trvá pouze jeden a půl hodiny, postavy jsou ploché a představují spíše karikatury a žánrové figurky, následkem čehož se z této adaptace stala pouze šablonovitá žánrová podívaná. Příběh je předvídatelný, to, co divák očekává, se také bezezbytku stane, avšak i tak dokáže film diváka udržet v lehkém napětí, díky čemuž se dá bez problémů dodívat. Škoda příšerně kýčovitého soundtracku, který je v hororových momentech příliš archaický a v dojemných rodinných pasážích zase strhává film do bahna přecitlivých telenovel. Samotný závěr je navíc uspěchaný, postrádá reakci širšího okolí na vyústění událostí a končí neskutečně pateticky. Stříbrná kulka je jen šablonovitým béčkem, kterému sice nechybí atmosféra a větší porce brutality, ale z technického působí přeci jen zastarale.(1.11.2010)

Zřejmě nejlepší werewolf film, co jsem kdy viděl. Já mám prostě pro snímky natočené podle literární předlohy Stephena Kinga strašnou slabost, to je holý fakt, který se doufám nikdy nezmění. Tento první a zatím i poslední film režiséra jménem "Daniel Attias" je nadprůměrý horor s výborným příběhem a já jej nemůžu ohodnotit níž, než čtyřmi hvězdami. 70%(27.11.2012)

King má rád děti a často je dělá hlavními hrdiny svých příběhů. Někdy z toho sice vyjde příběh spíše pro mladší věkovou hranici, ale mnohdy to není vůbec na škodu. Stříbrná kulka je přesně tenhle typ filmu. Pravděpodobně ho pustím svému malému synovi, až ho budu chtít zasvětit do tajů hororu a poprvé trošku vystrašit a rád se na to opět podívám s ním, protože ač se vlkodlačí příběhy podobají jako vejce vejci, a ani Stříbrná kulka není žádnou výjimkou - je přesně tím klasickým a již stokrát vyprávěným příběhem, jaký by jste o vlkodlakovi čekali -, ale King ho prostě, jak je u něj zvykem, dokáže odvyprávět zajímavě a poutavě. Velkou výhodou filmu, je, že pro něj scénář napsal samotný King, takže žádné vytrhávání a slepování scén z jednolitého celku, jak jsme občas u podobných filmů zvyklí, ale jednolitý stupňující se příběh s démonickým Everettem McGillem a strýčkovsky správňáckým Gary Buseym. 3,5*(8.8.2009)

Osmdesátkový dobrodružný vlkodlačí horor podle knihy Stephena Kinga, u kterého si mistr napsal sám i scénář. Kvalitní provedení sází na perfektně zahrané role včetně dětských hrdinů. On samotný příběh by byl možná určen spíše dětskému publiku, ale vcelku brutální mordy a vkusná přeměna vlkodlaka v člověka posunuje rovinu k hororovému žánru. Funguje všechno, jak má, Kingův rukopis je všudypřítomný a mě nezbývá nic jiného, než se vrhnout na knihu.(17.4.2018)