Stříbrná kulka

• slovenský

Strieborná guľka

Horor / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 1985, 95 min

V poklidném městečku Tarker´s Mills začne řádit krvelačná šelma. Jeho obyvatelé začínají doslova ztrácet hlavu, jelikož oběti jsou rozcupovány na kusy. Při útoku na postiženého mladíka Martyho však bestie přijde o oko. Chlapec zjistí, že jde o vlkodlaka, a svěří se svému strýčkovi. Jejich plán je jasný: zastavit vraždící monstrum. Stačí jen nalézt osobu, která bude mít pásku přes oko... Stříbrná kulka je díky hlavnímu hrdinovi spíše dětským hororem, ale mordy jsou přesto řádně krvavé, masky povedené a slušná je i atmosféra městečka uprostřed hlubokých lesů. Zajímavostí může být i účast Gary Buseyho v netypicky kladné a sympatické roli Martyho strýčka... Chybí mi tyhle werewolf-horory s poctivou maskérskou prací.(6.8.2011)

Označil bych to jako klasickou osmdesátkovou hororovou zábavu, tématika vlkodlačí. Nic moc zamotanýho, Kingova knížka bude spíš povídka, protože zase tolik se toho ve filmu neděje. Krev ano, bodycount jakš takš, maska fajn. Na volnou chvilku postačí bez problémů. 75%(5.6.2015)

Následuje spoiler. Mám tomu rozumět tak, že než se Big Ed Hurley odstěhoval do Twin Peaks, tak v jiným zapadákově kázal vodu a lemtal krev? Hustý. Výhrady by byly, ale to nejmenší, co můžu udělat v době, kdy vlkodlačí tým reprezentují metrosexuálové zabouchnutí do mimin, je nechat si je od cesty.(15.2.2013)

Vysvetlíte mi niekto prečo zabíja vlkodlak bejzbalovou pálkou?(25.12.2009)

King má rád děti a často je dělá hlavními hrdiny svých příběhů. Někdy z toho sice vyjde příběh spíše pro mladší věkovou hranici, ale mnohdy to není vůbec na škodu. Stříbrná kulka je přesně tenhle typ filmu. Pravděpodobně ho pustím svému malému synovi, až ho budu chtít zasvětit do tajů hororu a poprvé trošku vystrašit a rád se na to opět podívám s ním, protože ač se vlkodlačí příběhy podobají jako vejce vejci, a ani Stříbrná kulka není žádnou výjimkou - je přesně tím klasickým a již stokrát vyprávěným příběhem, jaký by jste o vlkodlakovi čekali -, ale King ho prostě, jak je u něj zvykem, dokáže odvyprávět zajímavě a poutavě. Velkou výhodou filmu, je, že pro něj scénář napsal samotný King, takže žádné vytrhávání a slepování scén z jednolitého celku, jak jsme občas u podobných filmů zvyklí, ale jednolitý stupňující se příběh s démonickým Everettem McGillem a strýčkovsky správňáckým Gary Buseym. 3,5*(8.8.2009)

• - Motorka, kterou dostal Marty, nese stejný název jako film. (chaometic)

• - Předlohou pro film byla novela Stephena Kinga Cycle of the Werewolf. (mahler)

• - Film byl natáčen od října do prosince roku 1984. Do kin se ale dostal až 11. října 1985. (mahler)