Zrodila se hvězda

Zrodila sa hviezda

A Star Is Born

Drama / Romantický / Hudební

USA, 1976, 139 min

Menej známa verzia príbehu o Ester a Johnovi a jeho pomoci dostať Ester na popredné miesta v hudbe. Film mal niekoľko remakov. Originál vyšiel v 30. rokoch ,v 50. rokoch vyšiel prvý remake , v roku 1978 druhý remake a v roku 2018 tretí remake. Ja preferujem tú poslednú verziu s Lady Gaga. Každá doba zo sebou niesla aj remake tohto filmu. To ,čo dnes nikoho nezaujme by v roku 1978 zaujalo veľkú masu. No za mňa je toto najslabša verzia ,o hudbu až tak nejde tá je stále skvelá ,ale scénar upadol. Celkom nuda ,v ktorej sa síce dej vyvíja ,ale až príliž pomaly. Zmena príbehu a čiastočná "cenzúra" od produkčnej spoločnosti tomu taktiež moc nepomohlo. Pokiaľ ste zvedavý ako môže tento príbeh vyzerať s Barbrou Streisand môžete si to pozrieť ,ale zohnať to chvíľu potrvá. Za song Women in love dávam filmu 62% -mohlo to byť lepšie ,nová verzia je proste lepšia.(4.7.2019)

Film osciluje někde mezi muzikálem (či spíše hudebním filmem), romantickým filmem a filmem o fungování hudebního průyslu (zrcadlový vzestup Esther a pád Johna) což končí tak, že plně není ani jedním z nich. Ta třetí rovina se mi zamlouvala určitě nejvíc, už protože hudba Barbry Streisand je mi značně vzdálená a romantická rovina tento rozměr nijak nenarušuje. Takže jako film o "odvrácené straně" (je to klišé, ale co naplat) hudebního průmyslu tři hvězdy.(22.7.2007)

• Rodin

Nevím tedy, kdy Krise napadlo, že je herec, ale pokud je to vůbec možné, byl ještě podstatně slabší, než Barbra. Ta se dokáže v muzikálově laděných filmech vylhat ze své herecké nemohoucnosti alespoň svým hlasovým rozsahem a barvou hlasu, což Krisovi rozhodně nehrozí. Film byl utahaný a nudný, předimenzovaná stopáž mu rozhodně neprospěla. Ovšem věřím, že své zastánce si tenhle kousek najde. Za sebe tak 45%.(1.4.2010)

„Zrodila sa hviezda” z nádejnej speváčky Esther Hoffmanovej, ktorú objaví, presadí a spopularizuje - rocková star, už takmer vyhasnutý spevák, John Norman Howard, čo voľakedy patril k totálne absolútnej špičke, keď sa ani teraz nedá vôbec povedať, že by hral na "druhé husle" , no, skrátka, najlepšie časy už má zrejme dávno za sebou, kedy nastáva čas na nový OBJAV - prvej svietivosti s doživotnou garanciou záruky, ale to zatiaľ ešte udalosti trochu predbieham. J. N. Howard má v úvode koncert, na ktorý sa ledva dostaví, so životabudičmi v podobe drogy a chľastu, sa tackavo na pódium postaví, že si svoje pesničky aj pohotovo odspieva, kedy po vystúpení i do zapadnutého baru limuzínou dorazí, kde naďabí na osud svojho života, ktorý sa s ním absolútne nemazlí. Stretnúť sa s Esther mu bolo asi súdené, že sa zároveň aj onedlho vezmú, odkedy sa ona začína čoraz viac presadzovať, on sa bude do samej temnoty prepadať. Alkohol mu je neustále v objatí, či aj naštartovať zašlú kariéru sa snaží, no, na neho to už akosi neplatí, pretože Grammy, klinček po hlavičke uderí, z čoho sa už nikdy poriadne nespamätá, a tak škandál na seba zase uvalí. Ide to s ním čím ďalej viac z kopca, či lepšie je ísť radšej do kopca ? Johna mi bolo normálne ľúto, čo zo seba nenormálne spravil, no odkaz po sebe zanechal, na ktorý Esther bude často v dobrom spomínať, i keď mávali medzi sebou turbulentné vzťahy. / Verzie (a star is born), sú celkovo štyri, keď jedna z nich je dokonca priamo z hollywoodskeho prostredia, ktorú som síce videl, no zase tú s Judy Garland som ešte nevidel, jedno majú ale všetky spoločné, že v nich účinkujú samé, profesionálne speváčky, ktoré sú až potom herečky, čo sa nie vždy vyplatí ? Barbra Streisand patrí vôbec k tým najúžasnejším kombináciam, aké si dokážem len predstaviť. Krisa Kristoffersona mám čoraz radšej ! Doteraz som ani netušil, že je takým dobrým spevákom aj v civile. Nevravím, že túto hudobno/filmovú variáciu mám úplne najradšej, no, prišla mi, ako najviac realistická, aká vôbec môže byť ! Vrelo, odporúčam.(23.4.2020)

Rozpočet $6miliónovTržby USA $80,000,605Tržby Celosvetovo $88,870,102║ Koncept je jasný už hneď na začiatku, kam sa to bude uberať ale dobre. Ústredná dvojica nie je zrovna z tých sympatických, hudobne alebo teda po speváckej stránke Kris Kristofferson moc toho nedá, pri Barbre Streisand je skoro neviditeľný. Iskra medzi nimi je len minimálna, dejovo ako na hojdačke lepšie scény sa striedajú zo slabšími, je to také rozlietané. /60%/(17.3.2010)

• - Počas nakrúcania snímku došlo k incidentu, keď Kris Kristofferson v rámci filmovej bitky zlomil nos Robertovi Englundovi. Problém bol v tom, že Kris považoval Englunda za kaskadéra a domieval sa, že bude správne reagovať. Svoj omyl si veľmi vyčítal, nakoniec všetko urovnal sám Englund, ktorý zašiel za Kristoffersonom do jeho karavánu, kde si riadne vypili víno, aby bolo jasné, že medzi nimi nie je žiadna nevraživosť. (classic)

• - Normana mal hrať James Taylor, ale neuspel ako príliš neskúsený pre celovečerný film. Neil Diamond a Kenny Loggins odmietli kvôli koncertovým záväzkom. Neskôr vypadli Alan Price a Mick Jagger. (classic)

• - Barbra Streisand chtěla do muzikálu původně obsadit Elvise Presleyho. Bohužel plán ztroskotal na přílišných finančních požadavcích jeho manažera. (Krissty)