Reklama

Reklama

Skandál po britsku

(seriál)
  • Velká Británie A Very British Scandal
Trailer 1
Drama
Velká Británie, 2021, 2 h 59 min (Minutáž: 59–60 min)

Epizody(3)

Seriál Skandál po britsku z dílny scenáristky Sarah Phelpsové zachycuje rozvod vévody (Paul Bettany) a vévodkyně z Argyllu (Claire Foy), jeden z nejnechvalněji proslulých a nejbrutálnějších právních případů 20. století. Margaret, vévodkyně z Argyllu, proslulá svým charismatem, krásou a stylem, dominovala titulním stránkám novin poté, co rozvod odhalil obvinění z padělání, krádeží, násilí, užívání drog, úplatkářství a explicitní polaroidovou fotografii, která ji měla pronásledovat po zbytek života. Přestože se ji její současníci, tisk i soudci snažili očernit, Margaret jim hrdě a statečně čelila s hlavou vztyčenou a odmítala tiše odejít, když ji zradili přátelé a veřejně zostudila společnost, která se vyžívala v jejím pádu. (HBO Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (11)

marhoul 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Claire jsem po první epizodě křivdila, ve třetí části totiž exceluje. Celkově je ale seriál slabý. Výprava, exteriéry, interiéry, kostýmy, hudba, kamera, příběh, to vše je dobré, jenomže mizerně zrežírované, mě to většinou nudilo, nebavilo, chytla jsem se až v poslední epizodě, ale i ta chvílemi pokulhává. Tohle neměla točit žena. Pod mužskou taktovkou si umím představit strhující vztahové drama, Paul Bettany byl skvělý, ale mohl to rozbalit ještě lépe, jenomže scénář by asi taky musel napsal chlap.   Samotný fakt, že si psychopatický, absolutně bezcitný, sobecký a vypočítavý ochlasta, feťák a surovec úmyslně vybíral movité baby, na které už dopředu něco měl, v tomto případě věděl, že si to madam, sice diskrétně, ale  ráda rozdá s kdekým, na čemž by fakt nic nebylo, nechal si od ní opravit panství a jakmile vyschl zdroj, měl nabito na rozvod, přičemž tehdejší pokrytecká společnost na ženské, co to měla ráda, která ale zacvakala vše a pičusovi pomohla i jinak, navíc zabojovala, odmítla stáhnout ocas a odejít jen s kabelkou, na ni nejen že nenechala nit suchou, ale ještě musela tři a půl hodiny poslouchat kkta v zapocené smradlavé paruce, jak nenávistně rozpitvává ztopořeným novinářům do pera, jaká že to je špinavá, odporná rajda, což musel být skutečně maras a před babou smekám, až na zem. Že to ustála a byla schopna žít dál, je obdivuhodné. Tahle inkviziční záležitost byla natolik prudérní, zkostnatělá, šovinistická, zpátečnická, že se člověku až nechce věřit, že to nešlo nějak zastavit, přerušit, poslat do hajzlu. A že se to stalo v druhé polovině minulého století. Ačkoli mám k seriálu výhrady, vidět se to dá a asi by se to i vidět mělo. ()

anatheman 

všechny recenze uživatele

Claire opět skvělá. Potěšil mě i Paul Bettany, kterému ta role rozpolceného vévody zkrátka sedla. On je na tyto charaktery prostě mistr. Jinak obsah seriálu? Abych řekl pravdu, tak jsem zvažoval i pět hvězd. Nicméně k udělení té poslední něco málo chybí. Scénář je na velmi dobré úrovni, dialogy působí přirozeně a efektně posouvají děj vpřed. Pěkná je rovněž stylizace a výprava. Inu - poválečné kostýmy a pseudogotický zámek ve skotské scenérii. Prostě labůžo... Líbí se mi, že se zde nesetkáme s vyloženě kontrastně vykreslenými postavami. K nim si postupně vytvoříte buď sympatie nebo antipatie. Je pravda, že jsme bylo možné zhlédnout množství děl o skandálech, přesto v tomto snímku je možné ocenit pozoruhodně pojaté motivace charakterů. Zároveň se do toho promítá zkostnatělost tehdejší společnosti. Nejedná se tedy dle mého názoru o minisérii, která by ve vás nezanechala trvalejší impresi. Za což velký palec nahoru. ()

Reklama

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Paul Bettany a Claire Foy jsou fantastičtí, kamera naprosto skvostná, skotské exteriéry i interiéry nádherné... Jen ten příběh trochu pokulhával. Překvapivě roztahané, dlouhé tím špatným způsobem a místy i docela nudné. Myslím, že tohle šlo podat lépe a ačkoliv poslední díl (od soudu, jak jinak) tomu zachraňuje reputaci, z průměru to nevytáhl, protože tohle je opravdu celkem zklamání. A to jsem v tomhle případě nečekal. Na kvality (a atraktivnost) skandálu Hugha Granta to rozhodně nedosahuje. 65%. ()

jedna_vrana 

všechny recenze uživatele

Výborní predstavitelia v hlavných úlohách – Paul Bettany a Claire Foy. Celý príbeh ich manželstva a rozvodu je postavený na realite. Ale tá ma iritovala každou vetou vyslovenou z ich úst, prepieranie špinavej bielizne na verejnosti, manipulácia názorov, egoistické pohnútky oboch. Zbytočne strávený čas, toto som nepotrebovala o nikom (ani ak ide o vojvodu a vojvodkyňu z Argyllu) vedieť. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Pitva patologického vztahu mezi psychopatem a snobskou nymfomankou bohužel obsahuje hodně vaty. Jezdí se autem a přitom se čumí do blba. Na to, jak pikantní intimní život vévodkyně vedla, schází i ty pikanterie. Nedotažené a příliš chladné. Chybí tomu drajf a třeba i nějaké pevnější usazení do dobového kontextu. Hereckým výkonům a výpravě nelze nic vytknout, ale takto si ze série odnáším pouze, že privilegované vrstvy jsou občas taky pěkná spodina, a že ženám a mužům se rozhodně stejně neměřilo. Ono ani dnes neměří, ale tehdy to bylo ještě horší. SHRNUTÍ: Navrch huj, vespod fuj. ()

Galerie (54)

Reklama

Reklama