Na svobodě

Straight Time

Krimi / Drama

USA, 1978, 114 min

Hovno průměrný. Suverénní koncentrovaný výkon Dustina Hoffmana perfektně obsazeného proti svému typu do role propuštěného kriminálníka. Nevzpomínám si na silnější a upřímnější film na téma "Trestanec po propuštění. Co a jak dál?" Hoffman dokázal vybalancovat jednu nesmírně těžkou věc - mírnost a agresivitu. Trestaneckou ambivalentnost. Ukazuje bývalého trestance jako sympatického člověka, ale když dojde na věc, jde z něj respekt a nechtěli by jste mu vstát v cestě. Když si někdo odpyká svůj trest a chce začít normální život, znamená to, že se zbavil svých násilných sklonů? Nebo je jenom hodně dobře ukrývá? Některé přechody mezi klidem a agresivitou svou intenzitou snesou srovnání se Scorseseho filmy. I vedlejší role jsou přesně obsazené a bez jediného slabého místa. Známé ošlehané tváře, přesně vybrané do rolí bývalých kriminálníků P.S. Scénář napsal Edward Bunker - následující posty z IMDB mluví za vše ----- wrote the novel on which the film is based after spending time in prison for armed robbery --- Has been convicted of numerous crimes since early childhood ---- By 17, Bunker had established himself as the Doogie Howser of the California penal system, parlaying a series of robberies, assaults and the stabbing of a prison guard into a stint in San Quentin (he was the youngest inmate there at the time). ----- He is a close friend of Michael Mann since the two worked on the screenplay adaptation of his first novel, "No Beast So Fierce". Bunker worked on Heat (1995)--as prison technical advisor--with Robert De Niro, Val Kilmer, Tom Sizemore, Kevin Gage and Dennis Haysbert. He taught them how to think, react and walk like ex-prison convicts. Recently, he announced that he and Mann are working closely on a TV series about gang life in prison. -- Zahrál si také pana Modrého v Tarantinových Gaunerech(5.9.2008)

Trochu jiný Hoffman ve filmu, který na mě už v dětsví působil dost důrazně. Vpodstatě psychologický obraz bývalého trestance Edwarda Bunkera, který se po propuštění z vazby snaží začít znovu, ale jinak než by se čekalo. O víc jak dvacet let později Bunker napsal scénář k vezeňskému snímku ANIMAL FACTORY (režíroval Steve Buscemi), který rovněž doporučuji!(28.9.2008)

Prvá polovica filmu v ktorej sa čerstvo prepustený väzeň Hoffman snaží sekať latinu ma bavila, aj napriek pomalému tempu. Vychutnával som si všetky tie procedúry, ktoré musí väzeň absolvovať. Rozhodne to nie je tak, že by mal hneď plnohodnotnú slobodu. Postupne si zaobstará nejaký prenájom, prácu a zoznámi sa aj s neskutočne nádhernou mladou Theresou Russell. Keby bol takto civilne pojatý celý film, tak by som bol spokojný. Lenže v polovici to už hlavný hrdina nezvládne, z toho ponižovania mu rupnú nervy a vráti sa do svojich starých zločineckých koľají. Od tej chvíle to bolo už len útrpné čakanie na to, kedy urobí nejakú chybu, ktorá ho pošle späť za mreže. A aj keď sa to nakoniec neskončí úplne tragicky, tak pointa o tom, že notorický zločinec sa už nezmení, nie je bohviečo a príliš ma neuspokojila. Výsledok je za solídnych 7/10, hlavne vďaka hercom. Tradične skvelému Hoffmanovi a nádhernej Russellovej. Ale film mal väčší potenciál.(15.6.2019)

Průměrná detektivka, na kterou jsem se díval vlatně jen kvůli Dustinu Hoffmanovi, který v mém mladí představoval hereckou špičku. Na úplnou špici se dostal daleko víc Půlnočním kovbojem než tímto filmem, i když ani zde - v roli jedince hledacícího svůj prospěch bez ohledu na kohokoli jiného, přestože nikoli sociopatologického - na remomé neztrácí.(16.1.2021)

Dustin Hoffman opět svým hereckým projevem budí emoce, tentokrát poměrně záporný. Vlastně byl Max slušnej super sráč, chvíli jsem si myslel, že spouštěcí mechanismus byl uředník, ale z následného chování bylo zřejmé, že měl sráčctví v rodném listu. Příběh je naroubený právě na hlavní postavu, vyvolá emoce, nepříjemný pocity z chování hlavního hrdiny. Já jsem byl moc rád, že hlavní ženskou hrála Theresa Russell je to jedna z osmdesátkovejch femme fatalek a že se na ní dobře dívalo, to jí nikdo neodpáře.(26.4.2018)

• - Willy Darin (Gary Busey) nosí hodinky značky Timex. (dyfur)

• - Zájem Hoffmana o zfilmování předlohy ho vedl k tomu, že navštívil jejího autora Edwarda Bunkera, toho času opět ve věznici. Díky nadšení známého herce do Bunkerova díla a skvělým kritikám jeho knihy byl Edward Bunker propuštěn výjimečně dříve. (Othello)

• - Edward Bunker pomáhal Alvinovi Sargentovi s tvorbou scénáře ještě z vězení. Byl propuštěn, když již probíhaly přípravy na natáčení. (Othello)