Na svobodě

Straight Time

Krimi / Drama

USA, 1978, 114 min

Dustin je v znamení Leva ako aj ja,charakterizuje ho bojovnosť,iniciatíva,pracovitosť a snímky zo 70 rokov,v ktorých sa objavil,som videl skoro všetky,a tento prírastok patrí medzi najdiskutovanejšie pre obraz ako vystihol svoj charakter... Charakter problémového Maxa,ktorý akurát vychádza z lapáku si čoraz viac koleduje o poriadny malér pre spôsob svojho konania sa tam môže bez sebemenších diskusii vrátiť.Je výbušný,prudký,burlivák,ktorý jedná päsťami. Má podmienku,musí si nájsť job,podarí sa mu cez agentúru získať prácu,a tam stretne aj priateľku,ktorá má z neho pomaly nočné mory,ale Max sa čoraz viac pohybuje v začarovanom kruhu,z ktorého sa dostať nebude zrovna EASY... Pár jobov sa mu vyskytne,ale kamošov,ktorých do toho zasvätí sa živí nevrátia. Povedal by som,že tento počin nie je medzi tými známejšími z Dustinovej dielne,ale treba ho vidieť,logika je na mieste,presne som vedel,čo bude robiť,kde sa rúti. Proste sa jedná o vynikajúci snímok na motívy skutočných udalostí,kde Dustin Hoffman podáva svoj 100% výkon,ktorý strhne diváka k zemi ako po čistom vypití liehoviny.(20.3.2014)

Vzácne neokázalý portrét zločinca, ktorý budí toľko sympatií, koľko odporu. Inštinktívne a zároveň nepochybne premyslené herectvo Dustina Hoffmana, ktorý to zviera pod zdanlivo sympatickým povrchom stvárňuje natoľko presvedčivo, až som ho chvíľami vystrašený nepoznával. Sa len tak nevidí! Jedna ruka otvorená v dlaň, núkajúca pomoc, druhá zovretá v päsť a nad tým nutkanie dvihnúť ich oba v ochrannom a teda nutne odmietajúcom geste. Len sa s takým nezapliecť, nech už je zdanie o pochopení jeho situácie akokoľvek silné. ...though the man above might say “hello”, expect no love from the beast below(10.10.2011)

Trochu jiný Hoffman ve filmu, který na mě už v dětsví působil dost důrazně. Vpodstatě psychologický obraz bývalého trestance Edwarda Bunkera, který se po propuštění z vazby snaží začít znovu, ale jinak než by se čekalo. O víc jak dvacet let později Bunker napsal scénář k vezeňskému snímku ANIMAL FACTORY (režíroval Steve Buscemi), který rovněž doporučuji!(28.9.2008)

Ale tohle je nádhera. Hoffman exceluje, jakoby se opravdu stal na jednu dobu svého života gangsterem. Celým filmem je zmiňováno, že za jednu věc byl hlavní "hrdina" zavřen. Pak se semele pár věcí a všechno začíná nabírat na spádu. Světe div se, ale fandil jsem mu. Ale na druhou stranu se mi z něj chtělo i doslova zvracet. Prostě vystoupit z toho jednoucího auta (filmu) a zvracet. No ale co. Takhle nějak to přeci chodilo. A život je strategie, takže ať si ji každý žije po svém, ale ať si také vyžírá následky. No a závěr? Musel jsem si ho přetočit a třikrát zastavit. Tak "skrytá" podstatná věc, která tam je řečena :-) No můj obdiv mají tvůrci tohoto díla. A hudba? Excelentní!!!(20.12.2016)

,,KAŽDEJ MUKL SNÍ O TOM, JAK BUDE ZAS VENKU. PAK JE Z TOHO VEDLE. KOLIKRÁT JSEM SI PŘEDSTAVOVAL, JAK TAKHLE BUDU SEDĚT. ALE NETUŠIL JSEM, ŽE BUDU MÍT SEVŘENÝ ŽALUDEK.“.... /// Ten film má dvě kurevský plus (a to i po těch letech!!!) – Hoffmana a Bunkerovi zkušenosti, protože postava Maxe je přesně taková, jakej je svět muklů, osob, opouštějící brány zařízení s plány zasloužit si důvěru, získat práci, holku … prostě sekat latinu, aby (většinou, kurva fakt čest vyjimkám!) dřív (nebo pozdějc), díky svýmu stylu a způsobu řešení životních situací, dostal jich život očekávanýho (a nevyhnutelnýho) konce. Ta gradace příběhu … když tak vo tom přemejšlím, tady vo to ani tak nejde (jako že na dnešek už nic moc). Důležitý je totiž to, vidět (a dejchat) svět jako ONI. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,, No Beast So Fierce“, kterou napsal Edward Bunker (v roce 1973) jsem nečetl. 2.) Cože? pan Modrý spisovatel? (To že seděl už ti vůbec nežeru…) 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(3.8.2013)

• - Zájem Hoffmana o zfilmování předlohy ho vedl k tomu, že navštívil jejího autora Edwarda Bunkera, toho času opět ve věznici. Díky nadšení známého herce do Bunkerova díla a skvělým kritikám jeho knihy byl Edward Bunker propuštěn výjimečně dříve. (Othello)

• - Willy Darin (Gary Busey) nosí hodinky značky Timex. (dyfur)

• - Původně režíroval film sám Dustin Hoffman, ale po několika dnech to vzdal a najal Ulu Grosbarda. (Othello)