Inspektor Šikula (TV seriál)

• český

Animovaný / Rodinný / Komedie

USA / Francie / Kanada, 1983, 30 min

Katsuji Misawa

Haim Saban

Animovaný Closeau, začátkem 90.let společně s Hongkong Phoeye a Spartacusem seriál mého dětství. Pravidelné víkendové ranní sledování. Dodnes si pamatuji ty drápy dr. Drápa, jeho kocoura a díl v Amazonce. Ztřeštěný inspektor, více stroj než člověk, za pomocí vylepšených vynálezů(Helikoptéra, palice, deštník atd)bojuje proti zločinné organizací MAD vedené dr. Drápem, za tajné pomoci své neteře Penny a jejich psa Braina, který neustále mění převleky, Gadget je nikdy nedokáže odhalit a Braina neustále považuje za agenta Madu, naopak jejich agenty považuje za běžné občany. V roce 2000 šlo asi šest epizod na české kabelovce s dabingem pana Fišera, později vyšel nový otřesný dabing Řitky.(17.3.2017)

Solidní seriál. Sice nic výjmečného, ale je to skvělý. Seriál má dobrý humor ( z velké části ), skvělou znělku a hlavně ten seriál drží Dr. Claw z mého pohledu cool záporák a v angličtině zní hustě. Nevíhodou je český dabing ( jeden z nejhorších co jsem slyšel ), Gadget je chvilkama až moc mimo a skoro na konci každého dílu jsou otravná ponaučení ( naštěstí se na ně nekoukám ).(29.9.2016)

No celkem to jde, ale Gadgetova neteř Penny opravdu leze na nervy. Inspektor Gadget (český název Inspektor Šikula) má v sobě opravdu hodně ze svého kolegy Closeaua, ačkoli ten neměl všechny ty možné vynálezy (tím zase připomíná svého kolegu Juvea z Fantomase). Kontrast s Closeauem navíc v českém dabingu má další rozměr: Šikulu dabuje Stanislav Fišer, což byl jeden z jeho posledních dabingů před těžkou nemocí (poslední díly už ostatně ani nemluví).(26.2.2007)

Jako dítě jsem to miloval, i když dodnes nechápu jak jsem té němčině rozuměl (( ::(27.11.2005)

Roku 2001 na kabelových sítích u nás se začal dabovat kanál Fox Kids (dnes Jetix) do češtiny. Prvním seriálem, který na mě při prvním puštění vykoukl, byl právě tento o napůl robotickém a napůl člověčím strážcem zákona. Svými udělátky, ale i taky příběhem - takovou obdobou detektivek pro děti - mě dokázal Gadget (v češtině Šikula) zaujmout. Navíc jsme se občas podívali i do cizích zemí (Indie, Skotsko, Amazonie), což pro mě jakožto člověka, co rád zahraničí poznává, mělo další důvod oblíbit si tento seriál. Navíc nelze zapomenout na "českého Šikulu" Stanislava Fišera, který byl ve své roli naprosto dokonalý. Škoda tak dobrého dabéra. Ovšem teď trošku negativ - v českých zemích na Fox Kids a dnes již zapomenuté TV3 se bohužel odvysílalo pouhých 13 dílů, přitom diváci v místě svého vzniku jich viděli 86. Co jsem si vyčetl z Wiki, tak se náš hrdina vydává za dobrodružstvím do Arábie, za Cikány (Romy) či do vesmíru. 80%(3.12.2008)

• - Organizácia zločinu Dr. Pazúrova M.A.D. nikdy neprezradila pôvod svojho názvu. Najčastejšie sa ľudia domnievajú, že ide o skratku pojmov "Mean and Dirty" (Podlý a Špinavý), "Malevolent Agency of Destruction" (Nenávistný spolok ničenia), "Men Against Dogs" (Muži proti psom ). Podaktorí tvrdia, že nejde o skratku. (lmartinl)

• - Scenáristi  napísali každú epizódu tak, aby diváci verili, že konečne uvidia tvár Dr. Pazúra (Dr. Claw). Diváci však museli čakať až do roku 1992, teda šesť rokov po skončení seriálu, kedy uzrela svetlo sveta akčná postavička. O rok neskôr bola rovnaká tvár použitá vo videohre Inspector Gadget od Super Nintenda. (lmartinl)

• - Seriál našiel inšpiráciu v inom seriáli Dynomutt, Dog Wonder (1978), kde vystupovali pes Dymont spolu s hrdinom Blue Falconom, ktorému pravidelne podával pomocnú labku. (lmartinl)