Reklama

Reklama

Série(2) / Epizody(86)

Obsahy(1)

Hlúpučký policajný inšpektor Gadget pripomína postavu komisára Clouseaua - potáca sa okolo svojich pridelených prípadov a ničomu nerozumie. Vládne však neuveriteľným arzenálom. Má k dispozícii vyskakovacie kolieskové korčule, vysúvacie ruky aj čiapku s vrtuľou, ktorá slúži ako helikoptéra. To všetko vymyslel geniálny inžinier a vedec, ktorý ho po smrteľnom úraze pri práci v Metro City prebral k životu. Žiaľ, mozog mu už opraviť nedokázal. Ani napriek tejto unikátnej výzbroji, ktorú nedokáže efektívne používať a skôr mu je na obtiaž, pretože ňou škodí sebe aj okoliu, sa mu nedarí zvíťaziť nad svojím úhlavným nepriateľom Dr. Clawom, geniálnym zločincom, ktorý riadi zločinecký syndikát M.A.D. a plánuje prevziať moc nad celým svetom. Ešte dobre, že Gadgetove prípady zaňho úspešne vyšetrí jeho šikovná neter Penny a jej pes Brain, ktorého Gadget nikdy nespozná, pretože šikovné zviera v teréne pátra a pracuje inkognito! Komiksová figúrka inšpektora Gadgeta vznikla vo francúzskej firme DIC a slávila úspechy v detských komiksoch a na televíznych obrazovkách v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Gadget bol pôvodne celkom obyčajným strážnikom v Metro City. Po súboji s cynickým zloduchom, doktorom Clawom, však utrpí smrteľný úraz. Geniálny inžinier a vedec ho preberie k životu a vytvorí z neho kybernetického inšpektora Gadgeta, vybaveného neskutočnými schopnosťami. Do tela mu zabuduje 14 000 užitočných pomôcok - od pasty na zuby a zapaľovača až po zariadenie na lietanie. A nechýba samozrejme ani sympatický Gadgetmobile! Nevšedný strážca zákona bojuje nielen proti svojmu úhlavnému nepriateľovi doktorovi Clawovi, ale aj proti svojmu zločineckému dvojníkovi RoboGadgetovi. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (29)

Zodd 

všechny recenze uživatele

Policajt debil byla dlouho populární premisa, není proto divu, že mu zde hlas půjčil Don Adams - představitel starého Maxwella Smarta - i když český dabing Stanislava Fišera (ošklivou nemocí si to později prošel) odkáže spíše na Jacquesa Clouseaua. Prostě jsem vždy měl pro takový námět slabost. Zdejší polda je však kyborg, kterýmu po zlé nehodě bylo nainstalováno do těla spousta vychytávek. Možná svou hloupost předstírá, možná získal až moc velký god komplex po svém implantátu, možná jsou mechanické součástky v jeho těle chytřejší než on sám, to v podstatě nevíme. Ovšem krk pro něj riskují malá neteř Penny a hlavně její psík, sám Šikula nevyřeší nic, to ale šéf nikdy neví. Je to seriál, který nutně necílí na velmi mladé diváky, rodiče a teenageři si snad najdou víc. Naneštěstí mám pocit, že repetitvnost téměř do puntíku to podkopává, přeci jen už byly 80. a ne 50./60. léta. Dosti slušnou popularitu si seriál přesto našel a ne jen proto, že jde o první a možná jediný skutečně vlastní seriál později notoricky světoznámé DIC po přesunu působiště z Francie do USA. Skutečnost, že o 2 dekády novější naspeedovaný spin-off Šikula a Šikulkové má epizody každou se svým vlastním scénářem, považuju osobně za zázrak. ()

martins 

všechny recenze uživatele

Animovaný Closeau, začátkem 90.let společně s Hongkong Phoeye a Spartacusem seriál mého dětství. Pravidelné víkendové ranní sledování. Dodnes si pamatuji ty drápy dr. Drápa, jeho kocoura a díl v Amazonce. Ztřeštěný inspektor, více stroj než člověk, za pomocí vylepšených vynálezů(Helikoptéra, palice, deštník atd)bojuje proti zločinné organizací MAD vedené dr. Drápem, za tajné pomoci své neteře Penny a jejich psa Braina, který neustále mění převleky, Gadget je nikdy nedokáže odhalit a Braina neustále považuje za agenta Madu, naopak jejich agenty považuje za běžné občany. V roce 2000 šlo asi šest epizod na české kabelovce s dabingem pana Fišera, později vyšel nový otřesný dabing Řitky. ()

Reklama

bloom 

všechny recenze uživatele

No celkem to jde, ale Gadgetova neteř Penny opravdu leze na nervy. Inspektor Gadget (český název Inspektor Šikula) má v sobě opravdu hodně ze svého kolegy Closeaua, ačkoli ten neměl všechny ty možné vynálezy (tím zase připomíná svého kolegu Juvea z Fantomase). Kontrast s Closeauem navíc v českém dabingu má další rozměr: Šikulu dabuje Stanislav Fišer, což byl jeden z jeho posledních dabingů před těžkou nemocí (poslední díly už ostatně ani nemluví). ()

Koda 

všechny recenze uživatele

HOLA HEJ, KOMENTÁŘI POMÁHEJ! ... A nic... tak ještě jednou - Hola hej, komentáři pomáhej! Hmm, tak to vypadá, že mi nějak inspektor nepomůže se sepsáním tohoto komentáře, a vlastně i celého seriálu. Proč? Protože tenhle maník, který má sice neskutečně mnoho udělátek zalepených Herculesem v kebuli, nenasvědčuje tomu, že z něho je opravdový hrdina. Podle mého hlediska si sice říká inspektor, ale je to prvotřídní mamlas, který by se jednoduše nechal "znásilnit"... to jsem řekl trochu tvrdě, ale je to tak, Drápovými plány, a je tedy pouze na hafana Chytráka a Penny, aby vyřešili případ náčelníka a zničili plány Drápa. Z velkých částí vždy právě oni to vyřeší a inspektor je spíš taková figurka. A hádejte, co za to ti 2 dostanou? NEDOSTANOU VŮBEC NIC a ten, kdo prakticky nic neudělá dostane poděkování od náčelníka! Seriál Inspektor Šikula je zábavný, poutavý, příběhově jedna báseň a ten Chytrák je pro mě velký hrdina, který se obětuje jen proto, aby zachránil Šikulu. Na druhou stranu tento seriál ničím moc nepřekvapí ani moc nepobaví, zkrátka jeden z těch průměrných seriálů. Ještě dodatečně k tomuto seriálu, Inspektor Šikula je právě jeden z těch Fox Kids CD her, který jsem dostal v Mekáči, má to 10 úrovní, velice známá hra. Další věcí je nezapomenutelná znělka, která se nám doslova uchová v paměti a musíte si jí potom dalších 20 minut zpívat, div vám nikdo z toho neutrhne palici. Já jsem z tohoto seriálu spokojen. ()

MarekT 

všechny recenze uživatele

Roku 2001 na kabelových sítích u nás se začal dabovat kanál Fox Kids (dnes Jetix) do češtiny. Prvním seriálem, který na mě při prvním puštění vykoukl, byl právě tento o napůl robotickém a napůl člověčím strážcem zákona. Svými udělátky, ale i taky příběhem - takovou obdobou detektivek pro děti - mě dokázal Gadget (v češtině Šikula) zaujmout. Navíc jsme se občas podívali i do cizích zemí (Indie, Skotsko, Amazonie), což pro mě jakožto člověka, co rád zahraničí poznává, mělo další důvod oblíbit si tento seriál. Navíc nelze zapomenout na "českého Šikulu" Stanislava Fišera, který byl ve své roli naprosto dokonalý. Škoda tak dobrého dabéra. Ovšem teď trošku negativ - v českých zemích na Fox Kids a dnes již zapomenuté TV3 se bohužel odvysílalo pouhých 13 dílů, přitom diváci v místě svého vzniku jich viděli 86. Co jsem si vyčetl z Wiki, tak se náš hrdina vydává za dobrodružstvím do Arábie, za Cikány (Romy) či do vesmíru. 80% ()

Galerie (25)

Zajímavosti (12)

  • Intro v pilotnom diele nájdeme čiastočne odlišné než v ďalších epizódach. Podobne je to aj pri záverečných titulkách (tam sú úplne iné). (lmartinl)
  • V pilotnej časti mal Inšpektor Gadget ešte fúzy, no v iných dieloch už ich nemá. Stalo sa tak na podnet spoločnosti MGM, ktorá podala sťažnosť na prílišnú podobnosť s Inšpektorom Clouseauom (1968). (lmartinl)
  • Seriál našiel inšpiráciu v inom seriáli Dynomutt, Dog Wonder (1978), kde vystupovali pes Dymont spolu s hrdinom Blue Falconom, ktorému pravidelne podával pomocnú labku. (lmartinl)

Reklama

Reklama