Přesun výpravy do minulosti se zdařil až na to, že s vozem uvízla na strmé skále. Kdo by v budoucnosti mohl tušit, že plánovaná silnice nebyla dosud vybudovaná! Návštěvníkům se ale přece jen podaří najít schůdnou komunikaci a směřují do Kamenice. Tou dobou tam pohoršený otec Bernau zabavil svému synovi sešit s podivnými výpočty a neslušnými obrázky a zavřel jej do zásuvky stolu ve sklepě, kde právě podomácku vyrábí pálenku. Narozeninový dort se zapálenými svíčkami, který nese na usmířenou Adam otci do sklepa ochutnat, způsobí výbuch. K hořícímu domku Bernaů přijíždí expedice z budoucnosti. (Česká televize)

Jara.Cimrman.jr

"Podle plánu se nacházíme na opuštěném úseku rozestavěné silnice Bouřňák - Kamenice." Přistání autem na skále a rozjetí odstavených stavebních strojů bylo dostatečně "nenápadné" a pak už to konečně začalo. Všude samí nomádi, pracující lidé, neumění ovlivnit počasí, vlaky a hlavně pozdrav ve formě poklepání na čelo. Z toho aby se cestovatel v čase zcvoknul a já pobavil. Členové Expedice Adam 84 jsou však profesionálové a nenechají se zaskočit dopravním značením ani zvyky domorodců, takže zábavě zdar! ()

Necrotongue

Třetí epizoda ukázala, že se tvrdý trénink a pečlivá příprava vyplácí, protože pak člověk, vržený do naprosto cizího prostředí, nemá absolutně žádné problémy s aklimatizací a na první dobrou pozná například stádo ovcí nebo tábořiště chudých nomádů. Já jsem si tedy přesun v čase a prostoru dokonale užil a znovu jsem si připomněl, že to byl právě tento seriál, pro který jsem si oblíbil Josefa Bláhu. A navíc; jak bych mohl neocenit pěti hvězdičkami díl, v němž se podávaly hned dva dorty?! Z toho jeden amarounový. / Poučení: Pozor na první kroky v neznámém prostředí. ()

sator

Osádka návštěvníků fascinovaně sleduje odpočítávání měřáku, který postupuje lety zpět do minulosti a některé roky komentují. Zajímavé je ovšem okomentování roku 1989 bez nějaké souvislosti, prostě jenom tak, ale ukázalo se že tento rok bude v českých dějinách zlomovým rokem mimořádné důležitosti. Takže scenáristé se staly vizionáři. ()

pytlik...

Díl krásně ukazuje, že je to eros, který hýbe dějinami. Kdyby byl Jegorov impotent či éterická bytost, nějaké nahotinky by ho nezajímaly, sešit by Adamovi vrátil a výprava by ho našla ve skrýši. ()

Cesty timem

3. díl Moje postřehy chronologicky v díle ((moje poznámky a úvahy k postřehům)) .... Za hodinu odjezd .... Akademikův údiv nad červeně nalakovanými nehty "Káti" - to se tehdy nosilo! .... Amarounový dort na oslavu odjezdu .... Tak, jedeme: 2484 - Teď jsem se narodila a... a teď už nejsem ((cestování časem musí být nejvzrušující činnost na světě)), 2123 - osídlení Marsu, mírová smlouva, 1989...8, 7, 6, 5, 1984 .... Naprosto přesně, za hodinu začíná hořet dům Adama Bernaua .... Znečištění ovzduší v rámci tolerance, teplota 18 st. C. .... Akademik Richard vypadl z vozu a visí na skále ((dle mého má téměř schopnosti Supermana)) .... Káťa v té trávě byla opravdu úchvatná .... 1984 - dle novin - záplavy v Itálii, zasedá Rada bezpečnosti - všecko souhlasí ((budu si muset dohledat :-) )) .... Žhavíme... voláme CML... máme jen 3 min. času pro vysílání - strašně to probíjí .... Visíme 60 metrů nad rozestavěnou silnicí Bouřňák Kamenice .... Ach ty krásné dny dětství napíše o 50 let později laureát Nobelovy ceny Adam Bernau ve svých pamětech svazek 1 strana 63. Sny o velkých objevech prospěšných celému lidstvu. .... No prosím, 30% spotřeby energie pro stav nouze a propočetli 2/3 - byl jste skvělý Karas! .... Ledaže... ten sešit roztrháš... Úplně klidně ((který sešit to byl? Nultý? Nebo ho jen natrhl a neroztrhal a byl to č.1, pro který Návštěvníci letěli časem? Každopádně nyní roztrhávaný kvůli Ali byl modrý, jako ten požadovaný)) .... Richard: Podívejte ovce (horská odrůda). Typickou oblasí pro pěstování ovcí v druhé pol. 20 stol. byla Austrálie a Valašsko. ...Ovce ne, byly to krávy! Ovce by měly být chlupaté! .... Podívejte Nomádi - typická obydlí vesnické chudiny! ((stany dovolenkářů)) .... Doktor: "Jak se dřou..." ((babičky drbou nad "odpočívajícími" motykami :-) )) .... Nesmíme zapomenout, že éra "Hypodromie" započala až v 21 století. .... 20 stol. nedokázalo ovlivnit ani počasí! .... Otec Adama Bernaua vzal Adamovi sešit než ho stačil ukrýt do skrýše! ((V sešitu byly hlavné také obrázky žen. Možná i bez :-) )) .... Káťa: Tady si vezou i dům... asi sběratelé ((Na scénu přichází kolotočář Eda)) .... Kolorizace - praktická ukázka změny barvy Lady Nivy a též SPZ z AOB 93-41 na ACD 09-57 ((Možnost změny SPZ Návštěvníci příliš nevyužili. Asi ve smyslu hesla "Hlavně nenápadně". Na rozdíl od některých filmů, kde tuto možnost neměli a byly to jen chyby ve filmu třeba i několikrát stejný vůz, stejný majitel, ale jiná SPZ)) .... Zastavte. Musíme zastavit když vás zastavují. ((stopaři)) .... I pozdrav se vyvíjel. ((Stopař si klepe na čelo, protože plné auto lidí mu zastavilo)) Od pouhého zvednutí rukou na důkaz, že v nich nemáme zbraň až po podání ruky. .... Závory na přejezdu. A teď bude co? Pravděpodobně kontrola. ((Pokud by někoho zajímalo místo, kde návštěvníci zastavují před železničním přejezdem, tak přijíždějí po silnici č.242 Roztocká od Prahy na Roztoky u Prahy. Dnes už zrušený přejezd je na trati Praha- Děčín v GPS 50°8'36.809"N, 14°23'47.010"E projíždějící vlak z prava je rychlík od Děčína a z leva nákladní manipulační vlak z Buben do Kralup n/Vlt.)) .... Pět hodin (odpoledne) - přesně teď začíná dům Adama podle pamětí svazek 1. hořet. ((17. června 1984 v 17.00 přesně začíná požár domu Bernauových)) .... Všechno souhlasí nalevo mlékárna, napravo hodinářství. Jenže obráceně. Návštěvníci jedou v protisměru. .... Návštěvníci přijíždějí do Kamenice. ((Kamenice je fiktivní, natáčelo se v Pelhřimově. Auta patřící Kamenici mají SPZ KC. Kamenice by měla tedy být okresní město)) .... ((U Pelhřimova je Kamenice nad Lipou... a pak také vesnice Kámen. Co tvůrce inspirovalo a co bylo dříve. Zda název filmového městečka nebo nápad točit v Pelhřimově?)) () (méně) (více)