Piková dáma

• Velká Británie The Queen of Spades

Nic nezastaví carského kapitána při pátrání po tajemství hraběnky, která nikdy neprohrává v kartách. Šušká se, že zaprodala duši ďáblu. (Netflix)

Oktavianus

Asi jen blázen by čekal od filmu na motivy Puškina nějakej skutečnej horor. Ale tato britská verze Pikové dámy je krásně temná, plná velkolepých scén a nádherné hudby. Jedinými nevýhodami jsou přílišná rozvleklost (95 minut je opravdu hodně, zkrácení o cca 20 minut by film bez potíží snesl) a nevýrazné postavy v hlavních rolích - jak Heřman, tak stará hraběnka, vůbec nemluvím o její schovance,. co za ní Heřman pálí - film jsem dokoukal před několika minutami, ale jak vypadala, už si prostě nevybavím. Ovšem závěrečná karetní partie, po níž Heřman zešílí a dokola si opakuje: "Trojka, sedma, eso. Trojka, sedma, dáma...", to je paráda. ()

Flego

Snímok upúta psychologickou drobnokresbou a temnou atmosférou, ale zbytočne pláva po povrchu a častokrát nedokáže diváka dostatočne uchopiť. ()

kaylin

Britský snímek „The Queen of Spades“ potěší především milovníky psychologického dramatu, ne tolik hororu. Přece jen, tolik z hororu to nemá, i když pár scén je dobře natočených. Především se podařilo převést nějaké základní myšlenky z literárního díla do filmu s tím, že zůstala zachována doba. Ale ten příběh by si asi zasloužil modernizovat do současnosti. ()

radektejkal

Nejspíš (my Češi) nevidíme v Puškinovi takového boha jako Dostojevskij, který ve svých denících deklasuje české spisovatele v porovnání s ním. Film přirozeně podléhá anglo-saskému pohledu na Rusi a Rusko: každá postava musí být nějak pitvorná a prostomyslná, a každá scéna bizarní. Jinak ale můžeme být s filmem spokojeni, zápletka je řádně vyřešena, kostýmní drama jak má být, hudba Georgese Aurica mi prolétla jedním uchem tam a druhým ven. Veni, vidi... ()

majo25

Známa Puškinova poviedka v klasickom britskom spracovaní bez väčších hereckých mien dáva dôraz hlavne na atmosféru, ktorá nastupuje ale až v závere. Hororový prvok je schovaný za bdelý sen a patrí medzi to lepšie z tohoto filmu. Rozporuplná hlavná postava, ale aj niektoré vedľašie postavy, medzi to slabšie. ()

petrik11

Piková dáma v tomto podaní ušla, ale niečo z toho robilo dielko také plochejšie, prázdnejšie, možno výber hercov. ()

CheeseFigure

Na Netflixe som zbadal čiernobiely horor a kartách a zapredanej duši. Tam som na to klikol. Hneď v úvode ma prekvapilo, že je to na motív diela od Puškina. A v reakcií na komentár od Oktavianusa musím priznať, že s dielami tohto ruského velikána nie som oboznámený. Čo by som mal napraviť, ale to sem teraz nepatrí. Bolo to iné, ako som podľa popisu čakal a môžem povedať, že som bol sklamaný. Miesto hráča kariet, ktorý zapredal dušu diablovi, som sledoval príbeh spoločníčky odpornej stareny, o ktorú mali záujem dvaja kapitáni (o tu služobníčku bol záujem, nie starenu). Ku koncu to ale nabralo ten ,,hororový" nádych a záverečná partia kariet bola dobrá, rovnako ako to, čo nasledovalo po nej. Ale tá hodina, ktorá tomu predchádzala, tak ma nejak nechytala. Možno je to aj tým, že keby som tvorbu Puškina poznal, tak by moje očakávania boli iné a nenechal by som sa zlákať popisom. Kto vie? Aj preto som sa zdržal hviezdičkového hodnotenia. Na záver dodám ešte klad, ktorým je hlavná postava Hermana. Ja týchto amorálnych hajzlíkov rád sledujem pri tom, ako ich postupne ničí vlastná chamtivosť. ()