Zvířata

• Španělsko As bestas (více)

Tento thriller se odehrává v horské vesnici ve španělské Galicii a líčí neshody mezi jedním z místních mužů a francouzským párem, který se sem přistěhoval. (Cinemax)

misterz

Začínalo to tak nenápadne, no nakoniec sa z toho vykľula celkom hutná a ťaživá dráma. Takých je v poslednom čase málo. Páčilo sa mi aj to delenie dejovej linky - mužskú a ženskú časť. Obe ma príjemne prekvapili svojou hĺbkou. Na druhú stranu, to pomalé tempo sa nehodilo k réžii. Aj strih mohol byť trochu lepší. A hudba mi zo začiatku išla riadne na nervy, no treba si na ňu zvyknúť a potom to už ide. Nadpriemer. 75/100 ()

maddy

Zaujímavý španielsky extrémne slow-burn thriller, ktorý prvú hodinu a pol veľmi pomaly šponuje dusnú atmosféru medzi postavami, aby v záverečnej pol hodine namiesto akokoľvek napínavého vyvrcholenia odvážne uhol k citlivej dráme, kde sa rieši trúchlenie za blízkou osobou, hľadanie spravodlivosti a odpustenia. Myslím, že väčšina divákov môže byť z The Beasts pomerne sklamaná, pokiaľ ich očakávania budú smerovať vyslovene k thrilleru (čo podporuje aj momentálne označenie filmu na CSFD, kde sa uvádza iba žáner thriller). Vo výsledku sa však jedná skôr o pomalý, dramatický príbeh o konflikte na jednom španielskom vidieku, ktorý vyústi do pomerne zbytočnej tragédie, s ktoru sa následne ústredné postavy musia vysporiadať a naučiť žiť. Komplexný film zo života s vynikajúco budovanou atmosférou, bez prehnanej filmovej dramatizácie ktorejkoľvek časti ústredného konfliktu. CELKOVO: 7/10 ()

pornogrind

Francouzský pár (Antoine a Olga)se přestěhuje do španělský vesničky, která se zpočátku jeví jako ideální místo pro žití i pěstování všelijaký zeleniny potažmo chov hospodářských zvířat. Záhy však zjistí, že jako Francouzi jsou trnem v oku místním starousedlíkům. As bestas je psychologickým dramatem/thrillerem o francouzské manželské dvojici, která postupně zažívá čím dál větší psychonátlak místních obyvatel kteří se je snaží z vesnice vyhnat. Antoine s Olgou se však nezaleknou což pro jednoho z nich bude mít fatální následky. Tím však snímek nekončí. Film má celkem dlouhou stopáž a poměrně pomalý tempo možná proto nemusí sednout všem. Rozhodně jde ale o film na kterej se nedívá pěkně a při kterým jednoznačně soucítíte s manželskou dvojicí. Je zde pořád cítit určitá tenze a nepříjemnej pocit z toho co bude následovat dál. Takže o napětí a atmosféru tu není nouze. Taktéž jsem se dozvěděl, že se film nechal inspirovat skutečnými událostmi. Za mě lepší 3hvězdy. ()

JitkaCardova

Perfektní obraz zoufalého míjení se dvou světů, v nichž každý drží svou vlastní část pravdy, ale ač jsou lidé z obou dvou lapeni ve stejné pasti, rozděluje je (pochopitelná, ale marná) nenávist a zášť a nedokáží se spojit, a bojují spolu na život a smrt, zatímco bohaté korporace odjinud nakonec tak či onak vyhrají. *** SPOILING warning! *** Jeden svět je tu zastoupen starousedlíky chudé horské galicijské vesnice bez budoucnosti, domy a půda jsou tu bezcenné, poslední mladí lidé dávno odešli, zůstávají jen ti nejchudší, kteří nemohou prodat a odejít jinam, do města, nemohou se oženit, mít děti... Druhý svět je zastoupen stárnoucím párem francouzských vzdělanců, kteří se rozhodli splnit si (mužův) sen, který jak se ukáže, je velice naivní, odtržený od reality a vůči místním také hrubě arogantní: koupí ve vsi levně jeden rozpadlý statek, opraví z úspor dům, začínají druhým rokem na dluh pěstovat zeleninu a sní o tom, že postupně dají do kupy další domy ve vsi a přivedou tam nové lidi. *** Drama začíná ve chvíli, kdy vesnici osloví norští developeři, kteří chtějí skoupit levnou půdu pro větrné elektrárny. Místním svitne (těžko říct, jak reálná) naděje, že utržené peníze jim pomohou odejít a začít jinde, dva bratři, dobytkáři ze sousední farmy, doufají, že ve městě budou moci taxikařit, zaopatří stárnoucí matku, najdou si ženy... - ale francouzští vzdělanci hlasují ze snobských důvodů proti (je to neekologické, Norové se levně napakují a zničí místní charakteristickou krajinu), a prodeji půdy developerům tím zabrání. Je samozřejmě nefér, že jejich hlas je stejně platný jako hlas místních... nebo není? Nenávist obou bratrů vůči nim je ale pochopitelná. ("Nejhorší je, že dokud nepřišli developeři a dokud jste nepřišli vy, tak jsme ani nevěděli, jak špatně se máme." - teď je to vědomí nespravedlnosti samozřejmě užírá a stravuje - a musí ve svojí bídě a dřině sledovat, jak si jejich zaopatřený soused z úspor hraje na biofarmáře.) *** Nicméně avizovanou tragédií drama nekončí, ale teprve začíná jeho druhá, mnohem feminističtější či emancipativnější kapitola. *** Ta první kapitola byla o nenávisti mezi muži s rozdílnou vizí budoucnosti -  a nejspíš  obě urputné strany doufaly v něco nemožného - peníze z prodeje by bratrům a jejich matce možná nestačily na zařízení nového života ve městě, ale možná jo a nějak by se přece jen protloukli, kdo ví, a Antoinoův plán na opětovné zabydlení vesnice byl ještě naivnější - zatím pouhou svoji existenci dotovali z životních úspor a stačila jedna zničená sklizeň, aby uvízli ve stejné pasti jako místní a neměli peníze ani na nový začátek jinde, a hlavně jeho plán byl pouhým rozmarem, umanutostí - na rozdíl od obou bratrů on si mohl vybrat - pro oba Francouze nebyl jejich minulý život a návrat do něj nemožný, oni jen nechtěli. Druhá kapitola je ale mnohem více o ženách a o ženské schopnosti spojit se navzdory všemu a ve spojení vytrvat. To se tam nejprve ukazuje na vztahu matky a dcery, kdy dcera přijíždí z města s jasnou představou, co matka musí udělat, ale nechá se přesvědčit, aby nějaký čas zůstala a vnímala, zapojí se a brzy to všechno přestane  vidět tak černobíle a nakonec matku podpoří. A později je to patrné z Olžina gesta, která po nálezu těl svého muže navštíví matku obou bratrů a ujistí ji, že teď už na všechno zůstaly samy a  že kdyby potřebovala, může za ní kdykoli přijít. *** Samozřejmě, a i v tom je film perfektně neústupný, není vůbec jisté, jak se zachová policie - policisté Olze v pátrání po Antoinovi nijak horlivě nepomáhají, kdovíproč se jim nepovede dostat data z paměťové karty (blbá smůla, anebo neochota?) a z různých náznaků je patrné, že mají pro místní a jejich zášť lidské pochopení. Je tedy dost možné, že bratry po nálezu Antoinova těla neodsoudí, nebude dost důkazů, svede se to na zástavu srdce apod. ... To nechává hodně prostoru vcítit se do všech zainteresovaných a představit si, co bude potom Olga - jako žena, s jinou vizí a povahou než Antoine - dělat dál a jakou budoucnost nechává periferiím takto nespravedlivě rozdělený svět, kde mocné korporace vysávají život odevšud a ani z prvního světa, kde to není k žití zase z jiných důvodů, není nakonec pro vyšší třídu tak lehké odejít do venkovské idyly. *** Strhující vizuály, budování napětí, po všech stránkách zralý a precizně udělaný film. *~ () (méně) (více)

Sarkastic

„Mám fakt strach. Tys měl včera taky nahnáno. Ty chceš takhle žít? Já rozhodně ne.“ - „Ty si vážně myslíš, že nás chtěli zabít?“ - „Mě určitě ne. Ale tebe? Si piš, že jo.“ - „Na to nemají koule.“ Konflikt mezi sousedy se zde sice stupňuje velmi pomalu, ale s každým dalším přitopením pod kotlem to bublá stále víc. A to i v divákovi, režisér Sorogoyen celkem dlouho zvládá hrát solidní hru s emocemi diváka. Antoine může počítat s jeho fanděním a v mém případě to platilo dvojnásob, protože Xan představoval snad všechno, co na lidech jeho typu nesnáším. Jenže po nějaké době si to Antoine sám začne komplikovat svou zatvrzelostí a tím, že začne vše natáčet. A mě vytáčet, protože si tímhle krokem jen zbytečně (jasná reakce policie) koleduje, a snižuje tak maximální možný emoční účinek na diváka. I tak to, co se stalo při procházce, bylo natolik náhlé, že se změnil ráz celého filmu. Následný vývoj mi pak nepřišel moc důvěryhodný (až na střet matky s dcerou) a nepřidal tomu ani neuspokojivý konec. Sorogoyen umí líp, tentokrát to budou jen lepší 3*. ()

• Režisér Sorogoyen pred natáčaním oznámil, že film nakrúti "ako western". (Arsenal83)
  • Miesta natáčania zahŕňali El Bierzo v provincii León a vnútrozemskú Galíciu. Natáčanie sa začalo 16. septembra 2021 a skončilo 13. decembra 2021. (Arsenal83)
  • Hoci dej sleduje francúzsky pár, v skutočnosti sa tento príbeh stal holandskému páru. (Arsenal83)

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

25.02.2023

V pátek 24. února 2023 proběhlo v pařížském koncertním sále Olympia slavnostní předávání prestižních cen francouzské akademie filmových umění a technik, známých pod názvem César. Vítězným snímkem… (více)

37. ceny Goya – výsledky

37. ceny Goya – výsledky

12.02.2023

V sobotu 11. února byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl v Andalusii ve městě Seville, kde se udělování cen uskutečnilo naposledy v roce 2019. Moderátory… (více)