Lokis. Rekopis profesora Wittembacha

• slovenský

Lokis

Fantasy / Horor

Polsko, 1970, 100 min

(KSE - P) Ačkoliv se Janusz Majewski proslavil až později svými snímky s válečnou tematikou, ať již komediálního nebo romantického ladění, "pouze" televizní LOKIS si získal nejvíc pozornosti žánrových fanoušků, protozože jde o jeden z mála polských horrorů. Jeho hlavní devizou je mnohými vyzdvihovaná nejednoznačnost, kdy nemůžeme přesně určit, jestli jde opravdu o nadpřirozené bytosti (čarodejnice, "vlkomedvěd"), nebo to tak vnímá ústřední hrdina, skrze jehož pohled je nám dění filtrováno. Přestože Majewski nedosahuje tak mistrného pohrávání si s divákem, jaké předvedl v žánrově spřízněných dílech (horror - fantasy) Roman Polanski ve své americké tvorbě, nelze mu upřít stylistickou dovednost: schopnost nápaditě inscenovat záběry (titulková sekvence snímaná přes obroučky brýlí), svícením evokovat dobovou atmosféru a hudbou zneklidňovat. Škoda pomalejšího tempa, na které je třeba si zvyknout, a absence čehokoliv výraznějšího či nosnějšího - od rodokapsového příběhu, který by se spíš hodil do epizody půlhodinového seriálu s horrorovou tematikou, po atrakce, které by samy o sobě stály za zapamatování. Každopádně vedle Szulkina se Majewski jeví jako zajímavý žánrový tvůrce, na jehož tvorbu se v budoucnosti zaměřím.(1.2.2012)

Ačkoliv příběh, respektive zápletka příběhu (o možnosti přeměny člověka ve zvíře) podle Prospera Meriméa, není nijak oslnivá, celkově jde o mimořádně povedený film. Luteránský pastor a učenec z Královce, profesor Wittembach, přijíždí zkoumat lidové zvyky na Litvu a dostane se na zámek podivínského hraběte a jeho šílené matky. Podle mého názoru vynikající herecké výkony, vynikající exteriéry i interiéry, vynikající tajemná atmosféra (v této tradici pokračuje později např. i umělecky kvalitní horor "Vlčice"). Poláci prostě uměji točit filmy...(20.8.2013)

Možná až zbytečně moc dlouhé mysteriózně-psychologické drama s hodně pozvolným a převážně jen náznakovým odhalováním pointy (i když ani to odhalení nakonec není stoprocentní a já doteď přemýšlím, jestli je to plus nebo mínus). Majewski je dobrý filmař, jen je tento jeho počin místy trošku rozpačitý. Na druhou stranu obsahuje několik dobrých scén - ulovení jestřába, starou čarodějnici a obdivuhodný herecký výkon Józefa Duriasze v rolu hraběte Szemiota. Už ten jeho výraz ve tváří dokáže vyděsit.(16.1.2011)

Pastor Wittenbach ide preskúmať knižnice bohatej šlachtickej rodiny medzi Poľskom a Litvou.A zisťuje že rodina má nejaké rodinné tajomstvo.Pošepkáva sa že jeden člen rodiny,mladý gróf,sa narodil zo spojenia ženy a medveďa. V tomto filme sa musí divák ale veľakrát spoliehať len na svoj úsudok,lebo je tam veľmi málo odpovedí.Film je veľmi nejednoznačný.Ťažko rozoznáme či ide o starú ženu alebo ide o čarodejnicu.To je problém tohoto filmu.Na svoju dobu a na to že je to TV film,je to veľmi dobré,ale dosť ťažko sa na to pozerá.(5.5.2009)

Tajemný příběh v turgeněvovském rytmu, ale šitý spíš gogolovskou jehlou. Takových příběhů se svého času vyprávělo mezi Polskem, pobaltskými zeměni a Ukrajinou asi hodně. Proto mě nezaujal ani tak příběh, jako způsob jeho vyprávění. Psychologická metamorfóza živého člověka ve zvíře se tu odehrává jaksi přirozené, bez šoků a studených sprch, osudově, nevyhnutelně - ani věda (ve formě lékaře) ani metafyzika (ve formě pastora) tuto predestinaci nemohou změnit (nemohou pomoct) - a na tom se také, byť s rozpaky, dohodnou. PDF-soubor Prosper MÉRIMÉE: LOKIS Le manuscrit du Professeur WITTEMBACH jsem si už stáhl, přestože autor nepatří mezi moje oblíbené francouzské autory.(23.5.2016)