Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pastor Wittembach (Edmund Fetting), profesor etnologie, se vypraví do Żmudzu, aby tam prováděl vědecký výzkum. Ubytuje se v penzionu, kdy bydlí spolu s hrabětem Michalem Shemiotem (Joseph Durish). Ten se ale chová trochu podivně. Trpí opakujícími se migrénami, ale snaží se, jak jen může, aby byl profesorovi pohostinným společníkem. Pastorovi dělá společnost také Dr. Froeber (Gustaw Lutkiewicz), odpovědný nejen za léčbu hraběte, ale i jeho matky, která vážně trpí od doby, když před třiceti lety padla za oběť postrachu okolních hustých lesů – obřímu medvědovi nazývaného „Lokis“. Zachránila si holý život, ale ztratila vjemové smysly. Lékaři v té době zjistili, že hraběnka je těhotná, ale dávali naději, že po porodu se možná zotaví. Za 9 měsíců se jí narodil syn Michal... (mac000)

(více)

Recenze (6)

Bluntman 

všechny recenze uživatele

(KSE - P) Ačkoliv se Janusz Majewski proslavil až později svými snímky s válečnou tematikou, ať již komediálního nebo romantického ladění, "pouze" televizní LOKIS si získal nejvíc pozornosti žánrových fanoušků, protozože jde o jeden z mála polských horrorů. Jeho hlavní devizou je mnohými vyzdvihovaná nejednoznačnost, kdy nemůžeme přesně určit, jestli jde opravdu o nadpřirozené bytosti (čarodejnice, "vlkomedvěd"), nebo to tak vnímá ústřední hrdina, skrze jehož pohled je nám dění filtrováno. Přestože Majewski nedosahuje tak mistrného pohrávání si s divákem, jaké předvedl v žánrově spřízněných dílech (horror - fantasy) Roman Polanski ve své americké tvorbě, nelze mu upřít stylistickou dovednost: schopnost nápaditě inscenovat záběry (titulková sekvence snímaná přes obroučky brýlí), svícením evokovat dobovou atmosféru a hudbou zneklidňovat. Škoda pomalejšího tempa, na které je třeba si zvyknout, a absence čehokoliv výraznějšího či nosnějšího - od rodokapsového příběhu, který by se spíš hodil do epizody půlhodinového seriálu s horrorovou tematikou, po atrakce, které by samy o sobě stály za zapamatování. Každopádně vedle Szulkina se Majewski jeví jako zajímavý žánrový tvůrce, na jehož tvorbu se v budoucnosti zaměřím. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv příběh, respektive zápletka příběhu (o možnosti přeměny člověka ve zvíře) podle Prospera Meriméa, není nijak oslnivá, celkově jde o mimořádně povedený film. Luteránský pastor a učenec z Královce, profesor Wittembach, přijíždí zkoumat lidové zvyky na Litvu a dostane se na zámek podivínského hraběte a jeho šílené matky. Podle mého názoru vynikající herecké výkony, vynikající exteriéry i interiéry, vynikající tajemná atmosféra (v této tradici pokračuje později např. i umělecky kvalitní horor "Vlčice"). Poláci prostě uměji točit filmy... ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Možná až zbytečně moc dlouhé mysteriózně-psychologické drama s hodně pozvolným a převážně jen náznakovým odhalováním pointy (i když ani to odhalení nakonec není stoprocentní a já doteď přemýšlím, jestli je to plus nebo mínus). Majewski je dobrý filmař, jen je tento jeho počin místy trošku rozpačitý. Na druhou stranu obsahuje několik dobrých scén - ulovení jestřába, starou čarodějnici a obdivuhodný herecký výkon Józefa Duriasze v rolu hraběte Szemiota. Už ten jeho výraz ve tváří dokáže vyděsit. ()

gumli 

všechny recenze uživatele

Pastor Wittenbach ide preskúmať knižnice bohatej šlachtickej rodiny medzi Poľskom a Litvou.A zisťuje že rodina má nejaké rodinné tajomstvo.Pošepkáva sa že jeden člen rodiny,mladý gróf,sa narodil zo spojenia ženy a medveďa. V tomto filme sa musí divák ale veľakrát spoliehať len na svoj úsudok,lebo je tam veľmi málo odpovedí.Film je veľmi nejednoznačný.Ťažko rozoznáme či ide o starú ženu alebo ide o čarodejnicu.To je problém tohoto filmu.Na svoju dobu a na to že je to TV film,je to veľmi dobré,ale dosť ťažko sa na to pozerá. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Tajemný příběh v turgeněvovském rytmu, ale šitý spíš gogolovskou jehlou. Takových příběhů se svého času vyprávělo mezi Polskem, pobaltskými zeměni a Ukrajinou asi hodně. Proto mě nezaujal ani tak příběh, jako způsob jeho vyprávění. Psychologická metamorfóza živého člověka ve zvíře se tu odehrává jaksi přirozené, bez šoků a studených sprch, osudově, nevyhnutelně - ani věda (ve formě lékaře) ani metafyzika (ve formě pastora) tuto predestinaci nemohou změnit (nemohou pomoct) - a na tom se také, byť s rozpaky, dohodnou. PDF-soubor Prosper MÉRIMÉE: LOKIS Le manuscrit du Professeur WITTEMBACH jsem si už stáhl, přestože autor nepatří mezi moje oblíbené francouzské autory. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Celkem zajímavý film, který má zvláštní atmosféru, perfektní herecké výkony, perfektní kameru a perfektní lokace. Bohužel, od dokonalosti to sráží hlavně stopáž filmu. Je to prostě moc dlouhé, což taky ve finále ubližuje i atmosféře, která, kdyby film byl kratší, mohla být lepší a silnější (ale i tak špatná není). Některé scény jsou fakt dost působivé, každopádně mi to ve finále vychází fakt jenom na 4*. A taky mě celkem překvapilo, že jsem docela rozuměl polštině, myslel jsem si, že těch stejných nebo podobných slov z češtiny má málo. Slabé 4* ()

Reklama

Reklama