Zaniklý svět rukavic

Animovaný / Krátkometrážní

Československo, 1982, 17 min

Jiří Barta

Petr Skoumal

Geniální prolínání klasického Chaplina, raného Buňuela, Riefenstahl, hollywoodského melodramatu a českých salónních filmů typu Kristián v jednom, Felliniho (nemyslím, že by se jednalo o Satyricon, spíše se mi nabízí Casanova a Sladký život), detektivek a'la Čínská čtvrť, a Blízkých setkání třetího druhu s typickým českým humorem (rukavice jsou samy o sobě výborným nápadem, navíc tvůrci potvrzují relativní znalost žánru). Sice spíše švankmajerovský než dle vlastních not, ale i tak asi nejlepší film Jiřího Barty.(2.6.2010)

Česká avantgarda a surrealismus se snad nejlépe projevují právě ve filmovém světě a to, co nám zde Bárat představuje, je okouzlující ukázka autorovy bujné imaginace. Jednotlivé scénky jsou zábavné a obzvláště se mi líbilo, jak dokázal vystihnout "osobnost" jednotlivých rukavic tím, že je udělal buď otrhané nebo naopak vyfintěné či obyčejné pletené. A jako člověk znalý surrealistického umění nezapomněl ani na narážku na Bunuelova Andaluského psa.(21.6.2011)

Má to geniální nápad, skvělou animaci a spoustu chytrých momentů. Ale něco mi na tom vadí, abych to dokázal přijmout beze zbytku. Nejvíc asi spojovací rámec (bagrista, půllitr, cigarety a socialistickej tfujtajbl), který mi připadá nějak chtěný, nekonzistentní s povídkami, dodatečný ("Hmm, uděláme s tím ještě něco, aby to drželo pohromadě."). Na druhou stranu je to právě tento rámec, který má v sobě ukryto mnoho symbolů (např. bagrista-proletář umění nepochopí a pohřbí ho v betonu). Váhám - 3,5*(31.8.2009)

Od prvopočátků filmu přes Buňuela a Felliniho až po sci-fi filmy. Skvěle! Právě ta část, která variuje Andaluského psa, se mi líbila asi nejvíc. Ale to bude možná tím, že surrealismus se mi líbí. Prostě celé se to nerozpadlo do jednotlivých střípků, ale drží to pohromadě coby stručné dějiny filmu v podání umělecky zdatných pětiprsťáků.(17.11.2011)

TOP 30 Českého filmu. Nemám slovo opravdu, úplně mě to vyrazilo dech. Podobně jako autorovi starší snímky Krysař nebo Poslední lup. Nic naplat Jiří Bárta byl a je jeden z našich nejlepších-režisérských mistrů krátkých animovaných filmů. A tímto svým dílem to jen potvrdil určitě se jedná o jeden z nejoriginálnějších filmů osmdesátých let, navíc s opravdu dobrým námětem od Borise Hybnera a s dobrou Skoumalovou hudbou, to vše mě jen utvrdilo dát tomuto filmečku za jednoznačných 5*.(3.3.2007)