Zaniklý svět rukavic

Animovaný / Krátkometrážní

Československo, 1982, 17 min

Jiří Barta

Petr Skoumal

Geniální prolínání klasického Chaplina, raného Buňuela, Riefenstahl, hollywoodského melodramatu a českých salónních filmů typu Kristián v jednom, Felliniho (nemyslím, že by se jednalo o Satyricon, spíše se mi nabízí Casanova a Sladký život), detektivek a'la Čínská čtvrť, a Blízkých setkání třetího druhu s typickým českým humorem (rukavice jsou samy o sobě výborným nápadem, navíc tvůrci potvrzují relativní znalost žánru). Sice spíše švankmajerovský než dle vlastních not, ale i tak asi nejlepší film Jiřího Barty.(2.6.2010)

Vedle Svěrákových Ropáků jeden z našich nejoriginálnějších scifi snímků a opravdový klenot mezi animovanými filmy nejen geniálním námětem a scénářem, ale i zpracováním. Jednotlivé stylizované pasáže jsou dokonalé miniatury, k dokonalosti vybroušené diamanty. Černobílá Chaplinovská groteska; opulentní, dekadentní, surealistická Bunuelovská hostina; katastrofická scifi. Splendid.(21.5.2011)

Z dětství mi utkvěly ty dekadentní orgie odkazující k Fellinimu, o kerém jsem ale tenkrát určitě neměl potuchy a už tenkrát to na mě zapůsobilo. Teprve dneska ale můžu ocenit tu skvělou zkratku, v níž Barta rekapituluje 20.století za pomoci dobových filmových kánonů a k tomu prostřednictvím tak originálních postaviček jako jsou oživlé rukavice. Nápad k nezaplacení, zpracování odpovídající, poznamenanost dobou mizivá. 90%(27.2.2010)

Od prvopočátků filmu přes Buňuela a Felliniho až po sci-fi filmy. Skvěle! Právě ta část, která variuje Andaluského psa, se mi líbila asi nejvíc. Ale to bude možná tím, že surrealismus se mi líbí. Prostě celé se to nerozpadlo do jednotlivých střípků, ale drží to pohromadě coby stručné dějiny filmu v podání umělecky zdatných pětiprsťáků.(17.11.2011)

TOP 30 Českého filmu. Nemám slovo opravdu, úplně mě to vyrazilo dech. Podobně jako autorovi starší snímky Krysař nebo Poslední lup. Nic naplat Jiří Bárta byl a je jeden z našich nejlepších-režisérských mistrů krátkých animovaných filmů. A tímto svým dílem to jen potvrdil určitě se jedná o jeden z nejoriginálnějších filmů osmdesátých let, navíc s opravdu dobrým námětem od Borise Hybnera a s dobrou Skoumalovou hudbou, to vše mě jen utvrdilo dát tomuto filmečku za jednoznačných 5*.(3.3.2007)