Zlaté časy na Ridgemont High

• slovenský

Bitka na Ridgemont High

Komedie / Drama

USA, 1982, 90 min

Ale jo, tohle je film o dospívání, který není patetický, který je zábavný a přitom dovede být i vážný v takových momentech, kdy je to skutečně potřeba. Tahle generace mladých herců se nakonec ukázala jako zajímavá, i když těch skutečně velkých hereckých osobností z ní vyrostlo málo. Jako kdyby jim tohle období slušelo nejvíce.(1.12.2015)

• šerminator

Pro mě osobně klasická americká teenagerovská taškařice. Jednotlivé postavy jsou karikaturně vyobrazeny, snad aby byl vidět větší rozdíl mezi jednotlivými charaktery. Ale jinak ucházející zábava, která nám ukazuje americkou školní kulturu. Dost mě překvapil Sean Penn, kdy jsem si uvědomil, že byl kdysi také mladý :-) (hlavně když ho člověk zná z pozdějších dramatických rolí a mafiánů). Dále se mi líbila pěkná Jennifer Jason Leigh a její filmový bratr Judge Reinhold.(4.1.2015)

Plusy: nostalgicky zidealizovaná atmosféra vášnivého mládí, velká erotická otevřenost (o co jiného hrdinům taky jde...),debut několika velkých hereckých hvězd (Sean Penn, Jennifer Jason Leigh, Forest Whitaker). Minusy: přílišná figurkovitost jednotlivých postav a přílišná epizodičnost celého děje - každá z postav je stereotypně načrtnuta jedním či dvěma povahovými rysy (zkušená kamarádka, šprťák, vyhulenec...), děj pak působí spíše jako sled k sobě přilepených scén. Film v tomto ohledu v mnohém připomíná české studentské komedie z třicátých let (Škola, základ života a Cesta do hlubin študákovy duše). Jen na okraj: v našich luzích a hájích vzniknul ve stejném roce poněkud jiný a přesto v lecčems podobný film - Sněženky a machři. Jen na úplný okraj - Nicloas Cage se ve filmu opravdu mihne, a to dokonce dvakrát (pracuje s Bradem ve fast foodu a obevuje se mezi diváky na zápase amerického fotbalu).(19.4.2007)

V českom preklade krásne zhyzdený "Nářez na ridgemontské střední" je vlajkovou loďou teenagerských filmov 80-tych rokov, privádzajúcim všetky ich charakteristické znaky do brilantného maxima, pričom rovnocennými súpermi mu môžu byť len o dekádu staršie a umeleckejšie American Graffiti alebo o dekádu mladšie a "prehulenejšie" Dazed and Confused. ___ Fast Times je slovníkom všetkých signifikantných a vytúžených znakov života na strednej škole v neodolateľnom, (občas) malinovkovom 80s západnom opare. Prvé experimentovanie s drogami, prvé sexuálne zážitky a túžby, blbé prešľapy, kolísavé trajektórie zajtrajškov, zlá ale príťažlivá hudba, videoklipové úlety a špecifický zmysel pre humor stelesnený v prvom rade surférom Spicolim (Sean Penn). ___ Mix toho, čo na strednej žijeme, ale akosi bez neodolateľne "coolovej" príťažlivosti 30 rokov starých filmových farieb.(14.3.2016)

Výborná teenage komedie z počátku 80. let, kdy ještě tento druh filmů vyprodukovaný ve Spojených státech měl své nepopiratelné kvality. Tohle stojí za zhlédnutí už jen kvůli vynikajícímu hereckému výkonu věčně zhuleného a provokujícího Seana Penna, který se v této roli opravdu vyřádil. Ale v zásadě i všichni ostatní herci měli dobré role a především předváděli vynikající hrecké výkony. Zkrátka a dobře tato komedie patří k těm vydařeným komediím o mladých a pro mladé a nelze jí toho příliš co vytknout. Jistě, možná v některých chvílích byl film slabý, v některých chvílích klišovitý, jindy byl humor možná až příliš vyčpělý z důvodu stáří filmu, ale to vše jsou detaily, které když pominu, tak jsem se naprosto výborně bavil a od této komedie jsem dostal přesně to, co jsem od ní očekával a s čím jsem se na ní díval. Tedy inteligentní humor a hlavně nostalgii let osmdesátých. Gratuluji si, že jsem zvolil dobrý film a jsem rád, že se ke mně tato komedie dostala a já jsem ji tak konečně mohl vidět. Možná, že teď tomuto filmu trochu přilepšuji a nadržuji, ale opravdu nemám důvod ubírat hvězdičky kvůli nějakým nepodstatným výtkám, je to tedy z mého pohledu za pět hvězd.(5.2.2010)

• - Tom Hanks byl zvažován jako Brad. (Kulmon)

• - O roli Jeffa se ucházel Eric Stolz. (Kulmon)

• - Role profesora Handa byla původně nabídnuta Fredu Gwynneovi, ale odmítl roli s tím, že film příliš řeší sex. (Kulmon)