Může to potkat i vás

To sa môže stať každému

Môže sa to stať aj vám

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1994, 98 min

Ani v nejmenším nejde o to, jestli by se něco podobného OPRAVDU mohlo stát. Zrovna tak není ani za mák důležité, jestli je vám hned od začátku jasné, jakými stezkami se děj vydá - a kam až dojde ... alespoň v hrubých rysech. Pohádkově naivní vyprávění pojednává o pohádkově naivních duších, které se spolu potkají - a zůstanou stoprocentně kladné navzdory všem svodům i protivenstvím, které se jim postaví do cesty. Takový milý, hřejivý, úsměvný příběh, který může pohladit i duši, která není tak čistá ani tak bezelstná - a to v každou denní i noční hodinu, za jakéhokoli počasí. Prověřila ho i neobyčejně silná bouřka - a fungoval naprosto bez problémů ... ;-)(21.6.2012)

Jsou peníze opravdu všechno? Příběh policisty plnící svůj slib servírce po výhře v loterii a co z toho všechno vzešlo. Romantický příběh s kapkou dramatizace nám vlastně ukazuje převážně chování lidí po takové výhře. Někteří jsou stále sví, někteří se totálně změní. A v tom je ta zajímavost. A jak by jste se zachovali vy? Jako hrdina toho snímku anebo zcela jinak? Film jako takový sleduje jistou absurditu lidství. Lidskost i sobectví je v každém z nás. Jen si vybrat to správné.(17.7.2014)

Nemohlo se to stát nikomu. Takhle argumentuje každý druhý, kdo obhajuje své nízké hodnocení. Ale... Phyllis Penzo byla roku 1984 servírkou v Sal's Pizzerii, kam často chodívají policisté z Yonkers, poblíž New Yorku. V březnu toho roku jí navrhl policista Robert Cunningham, aby společně natipovali šest čísel na loterijní tiket a nabídl jí, namísto zpropitného, polovinu výhry. Phyllis souhlasila, časem na to zapomněla, ale Cunningham se s ní přesto přišel o vyhranou částu podělit. Bylo to šest milionů dolarů. Zbytek příběhu je smyšlený. Tohle jsem se dozvěděl, když jsem si jednou film pustil na blueray přehrávači a ve vysokém rozlišení pak prvně přečetl závěrečné titulky. Lze se to dočíst i na Wikipedii a leckde jinde. Přítel Radyo by měl přitlačit hvězdičku a řada recenzí by zasloužila korekci, pokud chtějí být objektivní. Mne tedy tenhle příběh spolehlivě dojal i v době, kdy jsem si ještě také myslel, že se to nemohlo stát nikomu.(27.11.2012)

• kingik

Kdyby to s Nicolasem Cagem neriskli a nezačali ho obsazovat do akčních a dramatických rolí, filmový svět by se o něm z nanicovatých komedií, jako je tahle, nikdy nedozvěděl, a to by byla škoda. Ještě před ziskem Oscara a prosazení se v akčních polohách svého herectví si Cage dal oddechovku v podobě komedie o muži středního věku, který je newyorským policistou a na své okolí působí jako sympatický dobrák. Z jeho holubičí povahy není nadšená jen jeho manželka, která prahne po penězích a opravdu se dočká, když její manžel vyhraje tučnou výhru v loterii. Jenže její manžel už polovinu potenciální výhry slíbil servírce, když neměl na zaplacení, a los opravdu vyhrál. Název filmu sice tvrdí, jak může potkat i vás výhra v loterii. Ale ano, proč ne, vyhrát může v podstatě každý, ale dělit se o výhru s někým, kdo je pro vás naprosto cizí člověk, co s ním prohodíte pár slov v restauraci, je dost přehnané. Spíše se vsadím, že by se každý na nějakou přičmoudlou servírku vybodl, vybodl by se i na manželku a zamířil by výhru "rozfofrovat", jak dnešní doba káže. Poplatí se dluhy, pak jen chlast, štětky, luxusní auta, drahé hadry, ale prachy mají většinou jen vemena, co se o ně v noci třesou, aby jim je někdo náhodou nešlohl. Proč se film z nabízených možností rozhodl ubírat se právě tou nejméně pravděpodobnou cestou, to opravdu nevím. Vznikl z toho film dost neseriozně idylický a to není dobře. Vybral si to, co mně přišlo jako otravné. 40%(21.6.2012)

• Turiec

Naivno-romantická rozprávka o bezúhonnom princovi-policajtovi a chudobnej princeznej-čašníčke, ktorí sa náhle dostanú k veľkému množstvu peňazí. Autorka scenára postavila romantiku vo filme nad všetko ostatné. Dokonca aj nad logiku postáv. Hlavný hrdina vyhadzuje peniaze do vzduchu takým spôsobom, že to s charitou nemá nič spoločné. Napríklad platí ľuďom metro. Ale keď ono je to také sladké... To sa nemôže stať nikomu!(3.1.2004)

• - Film je založen na pravdivém příběhu servírky Phyllis Penzo a důstojníka Roberta Cunninghama. Phyllis pracovala 24 let jako servírka v pizzerii Sal v Yonkers v New Yorku. Robert, 30ti letý policejní veterán z blízkého Dobbs Ferry v New Yorku, byl v restauraci pravidelným zákazníkem a byl velmi oblíbený mezi personálem. V březnu 1984 požádal Robert Phyllis o pomoc při vyplňování čísel do týdenní loterie. Phyllis mu poradila 3 čísla, další 3 dodal Robert sám a ze srandy řekl, že když vyhraje, tak dá Phyllis půlku svojí výhry jako spropitné. K Phyllisinu překvapení přišel druhý den Robert i se svojí ženou do restaurace na večeři s výherním tiketem v ruce - vyhrál 6 milionů dolarů a polovinu daroval Phyllis. Nicméně, jak je uvedeno na konci filmu v dodatku před titulky, Robert a Phyllis byli po mnoho let šťastně oddáni s jinými lidmi. (HappySmile)

• - Ve Velké Británii vyšel film ve stejný den, kdy byla spuštěna národní loterie. (HappySmile)

• - O roli partnerky postavy Nicolase Cage se ucházeli Madonna nebo Marisa Tomei. (Edgerton)