Může to potkat i vás

Môže sa to stať aj vám

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1994, 98 min

• kingik

Kdyby to s Nicolasem Cagem neriskli a nezačali ho obsazovat do akčních a dramatických rolí, filmový svět by se o něm z nanicovatých komedií, jako je tahle, nikdy nedozvěděl, a to by byla škoda. Ještě před ziskem Oscara a prosazení se v akčních polohách svého herectví si Cage dal oddechovku v podobě komedie o muži středního věku, který je newyorským policistou a na své okolí působí jako sympatický dobrák. Z jeho holubičí povahy není nadšená jen jeho manželka, která prahne po penězích a opravdu se dočká, když její manžel vyhraje tučnou výhru v loterii. Jenže její manžel už polovinu potenciální výhry slíbil servírce, když neměl na zaplacení, a los opravdu vyhrál. Název filmu sice tvrdí, jak může potkat i vás výhra v loterii. Ale ano, proč ne, vyhrát může v podstatě každý, ale dělit se o výhru s někým, kdo je pro vás naprosto cizí člověk, co s ním prohodíte pár slov v restauraci, je dost přehnané. Spíše se vsadím, že by se každý na nějakou přičmoudlou servírku vybodl, vybodl by se i na manželku a zamířil by výhru "rozfofrovat", jak dnešní doba káže. Poplatí se dluhy, pak jen chlast, štětky, luxusní auta, drahé hadry, ale prachy mají většinou jen vemena, co se o ně v noci třesou, aby jim je někdo náhodou nešlohl. Proč se film z nabízených možností rozhodl ubírat se právě tou nejméně pravděpodobnou cestou, to opravdu nevím. Vznikl z toho film dost neseriozně idylický a to není dobře. Vybral si to, co mně přišlo jako otravné. 40%(21.6.2012)

"Včera v noci jsem měla sen.. Hrála jsem automat a přišly mi tři třešně.. Ale nebyly to třešně, byly to hlavy mýho mrtvýho táty.." ;) Skutečně skvostná pohádka o poctivém poldovi, co nechal naivní servírce tip 2 miliony.. Komik Andrew Bergman ve svém suverénně nejlepším bijáku vypráví o loterii zvané život, v níž se zkrátka každý, kdo se drží svých čísel, dočká dříve nebo později, ovšem zcela nevyhnutelně, přesně toho, co si jen zaslouží.. Pokud slušnost a dodržování zásad a slibů skutečně náleží žánru pohádek a ve skutečném dnešním světě se mu většina jen vysmívá, pak tenhle snímeček zejména smysluplně aktualizuje právě žánr pohádky, a vůbec se za to nestydí, po nichž však, jak důsledně naznačují tvůrci těmi novinovými titulky, naprostá většina stále prahne.. Že Bergman moralizuje ?? Já mu za to musím zatleskat.. Cage skvělý, zejména v tom boji s vlastním svědomím, stejně jako tradičně důsledně přehrávající Rosie Perez, důsledně vedená Bergmanem s jeho Striptýzem povah, či bezvýhradně famózní Stanley Tucci, který jen znovu potvrzuje, že není malých rolí..(9.5.2016)

Nádherná pohádka o tom, jak by se měli lidé k sobě chovat. A taky o tom, jak by se k sobě chovat neměli. Více takových pozitivních filmů o dobru a lidé na sebe budou milejší. Pro někoho utopie, ale pozitivním jednáním lze ovlivňovat i okolí a šířit tak dobro dál. Dělal to kdysi Ježíš a dá se to dělat i dnes prostřednictvím podobných filmů. Kdo se takovým filmům jen vysměje, tomu snad už není pro jeho negativní myšlení pomoci:-)(3.2.2013)

Ani v nejmenším nejde o to, jestli by se něco podobného OPRAVDU mohlo stát. Zrovna tak není ani za mák důležité, jestli je vám hned od začátku jasné, jakými stezkami se děj vydá - a kam až dojde ... alespoň v hrubých rysech. Pohádkově naivní vyprávění pojednává o pohádkově naivních duších, které se spolu potkají - a zůstanou stoprocentně kladné navzdory všem svodům i protivenstvím, které se jim postaví do cesty. Takový milý, hřejivý, úsměvný příběh, který může pohladit i duši, která není tak čistá ani tak bezelstná - a to v každou denní i noční hodinu, za jakéhokoli počasí. Prověřila ho i neobyčejně silná bouřka - a fungoval naprosto bez problémů ... ;-)(21.6.2012)

Desna pohadka. Cage je super sympatickej ultra dobrackej polda, kterej kazdymu pomaha, ona je servirka a taky kazdymu pomaha, postupne se vyviji jejich vztah a je to desne optimisticka a predvidatelna romantarna. Pak si asi tvurci rekli, ze by nejakej ten problem neuskodil, tak tu mame zaverecnou rozvodovou pulhodinku a ta uz je bohuzel lehce navic, protoze do ty doby film perfektne zabavne slape. Cage a Fonda se k sobe perfektne hodi a fakt jsou perfektni, naproti tomu Perez bych nejradsi omlatil drzku o chodnik. Celkove sice fakt desne preslazeny a neverohodny, ale zaroven skvele prijemny a mily.(11.11.2009)