Sváděl heroický boj o národní charakter uměleckého výrazu, ale v zápase o svou lásku žalostně zklamal... Kdo byl Josef Mánes (1820–1871) a máme si ho představit ve slovanské čamaře jako bojovného Čecha, který se zarputilým výrazem nekompromisního obrozence svírá své válečné nástroje – paletu s barvami a štětec? Takto by jej ráda viděla tradiční národovecká ikonografie 19. a 20. století, ale pravdě se více přibližují jiné obrazy. Třeba ten, v němž vidíme Mánesa jako zanedbaného a zdeptaného člověka, který ze sebe nepříčetně chrlí torza nesrozumitelných vět. Jaký byl vlastně vnitřní svět tohoto geniálního umělce, jenž chvíle šťastné tvorby velmi draze vykupoval v zápase s nejrůznějšími démony i se sebou samým? (Česká televize)

topi

V tomto případě mě ty polohrané části tolik nevadily, jakož u většiny podobných dokumentů. Každopádně Josef Mánes byl mega osobnost, o čemž svědčí dílo, zde ukázané i méně známější kousky jeho tvorby. Démoni Mánesa byli strašliví a konec života prožil v opravdovém šílenství. ()

radektejkal

To, že česká televize není schopna udělat film (televizní) nebo inscenaci není tak katastrofální, pokud se jí občas podaří udělat nějaký solidnější dokument jako v tomto případě. ()

rivah

Poutavé a zasvěcené líčení života a tvorby Josefa Mánesa ze strany znalců, malířů a historiků.(max.70%) ()

Hanka_M

Velmi slušný dokument. Je paradoxní, že dokumentaristé umí často lépe vyprávět, než režiséři hraných filmů. Obrazově půvabné. ()