Na rodinném sídle někdo zavraždí otce rozvětvené rodiny a sedm žen, které jsou tam s ním, se pokusí tuhle záhadu vyřešit. Každá má ale nějaké postranní úmysly. (Netflix)

Jirkacek

Italský snímek z roku 2021 se zajímavým názvem 7 žen a jedna záhada jsme si vybrali pro jeden večer z nabídky společnosti NETFLIX, když jsme se chtěli podívat na něco napínavého či s detektivní zápletkou. Když jsme narazili na tento film s popiskem, že v rodinném sídle někdo zavraždí otce rozvětvené rodiny a sedm žen, které jsou tam s ním, se pokusí tuhle záhadu vyřešit, ale každá má nějaké postranní úmysly, okamžitě nás zaujal a rozběhl se na obrazovce naší TV. Na začátku filmu mladá žena jménem Susanna (Diana Del Bufalo) přijela z Milána do rodinné vily na venkově, aby zde strávila vánoční svátky s rodinou. Ve dveřích se potkala s novou služebnou Marií (Luisa Ranieri), která ji poměrně chladně přivítala a pak se postupně začaly objevovat ostatní postavy. Nejprve to byla její matka Margherita (Margherita Buy) a babička na invalidním vozíku Rachele (Ornella Banini), které ve vile žily mnoho let a pak teta Agostina (Sabrina Impacciatore), která zde strávila už 10 let na účet svých příbuzných. Největší radost z příjezdu Susanne měla její mladší sestra Caterina (Benedetta Porcaroli), ale pořád se nikde neobjevovala hlava rodiny Marcello. Po malém občerstvení odešla služebná odnést jídlo jemu, ale vzápětí byla šokována, když jej našla na posteli s nožem v zádech. Zatímco venku zuřila sněhová bouře, ženy se snažily kontaktovat policii a nahlásit vraždu, ale telefonní linky byly přerušeny. Jeden z nich chtěla odjet z domu, ale někdo přestřihl kabel a auto bylo nepojízdné. Později se Maria rozhodla, že odejde z domu pěšky, ale vzápětí se vrátila, protože hlavní bránu domu také někdo zavřel. Všechny ženy si uvědomovaly, že vrah musí být některá z nich, ale to ještě nebylo všechno, protože se najednou v domě objevila sedmá žena jménem Veronica (Micaela Ramazzotti), , která byla ve skutečnosti dlouhodobou milenkou Marcella. Překvapeným obyvatelkám domu oznámila, že jí nějaká žena zatelefonovala dneska ráno a oznámila jí, že se jejímu milenci něco stalo, a požádala ji, aby spěchala do domu. Pak jsme se postupně začínali dovídat tajemství, které každá žena dlouhá léta ukrývala a jež mohly být důvodem k vraždě. Babička Rachele na invalidním vozíku, posedlá svými akciemi ukrytý v její posteli, které byly jediným zbývajícím bohatstvím, najednou vstala a mohla chodit. Chvíli po odhalení vraždy se papíry ztratily. Pak vyšlo najevo, že teta Agostina celá léta platonicky milovala svého švagra Marcella a proto si nikdy nenašla nějakého muže. Jenže ten se jí pouze vysmál. Podezřelá byla nová služebná Maria, která nedávno nahradila kolegyni, jež zničehonic vypadla z okna. Později jsme se dozvěděli, že Maria byla do Marcella také zamilovaná, ale její láska našla svůj cíl a trávila s ním noci. Na rozdíl ode jeho manželky Margherity, která spávala v jiném pokoji a s manželem neměla poměr a dokonce chtěla před Silvestrem z domu odejít, protože si našla milence sira Giannutiho. Navíc měl Marcello milenku jménem Veronica, ještě předtím, než se oženil s Margheritou, a s Veronikou zůstal v kontaktu i v dnešní době. Pak jsem se musel zasmát tomu, že se Veronica musela podělit o svého současného milence s Margheritou, protože i ona měla poměr se sirem Giannutrim. No a pak tu byla Susanna, která byla těhotná s milencem v Miláně a později vyšlo najevo, že není biologickou dcerou Marcella, o kterém si vždy myslela, že je jejím otcem. Margherita ji počala s milencem a když poprvé potkala Marcella, ten se do ní zamiloval a brzy poté se s ní oženil. Nakonec tu byla mladší sestra Caterina, která zřejmě žádná tajemství neměla, ale byla to právě ona, kdo po odhalení vraždy zamknul pokoj svého otce s prohlášením, že nikdo nesmí místo činu narušit. Kostlivci ze skříně tedy postupně vylézali ven, ovšem celá pravda vyplula na povrch až v samém závěru italského filmu. Ovšem jako vždy si výsledky závěru filmu už nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o potencionální zážitek. Mohu už jen prozradit, že došlo na poměrně velké překvapení a to se mi hodně líbilo. Během dialogů nechyběl ani humor, který rozhovory řádně okořenil a sněhová bouře, jež znemožňovala odchod z domu, dávala naději na závěr ve stylu Poirota, který na konci vše vysvětloval. A tak se také stalo i ve filmu s názvem 7 žen a jedna záhada, což opět snímku připsalo plusové body. V průběhu filmu jsem přemýšlel, kolik cípatých hvězdiček ode mne dostane a musím se přiznat, že jich bylo postupně od pěti do nuly a nikoliv v tomto pořadí. Jednou jsem byl nadšen, pak následovala nudnější pasáž, kdy jsem si říkal, že by se děj už měl někam posunout. Při hodnocení filmu pak záleželo hodně na úhlu pohledu, protože opravdu bylo těžké jej správně ohodnotit. A jak jsem se tedy rozhodl ? Suma sumárum, italský film 7 žen a jedna záhada ode mne získal tři záhadné hvězdy ***. () (méně) (více)

lineker

Úvod mne naladil na hezkou atmosféru, takových těch, vy víte jakých filmů. Uzavřená společnost, vražda. Někdo z dotýčných je vrah. Kdyby poté film pokračovat ve standardních šlépějích, tzn. vraha vypátrá a dopadne protřelý detektiv, mohlo to můj zájem upoutat i nadále. Stane se ovšem to, že pachatel začne být hledán v osazenstvu, přímo osazenstvem. Od té chvíle již mohu ocenit jen pár slušných hlášek. Film se komplexně stává nezajímavým a vy čekáte pouze na nepřekapivé rozuzlení. A dočkáte se. ()

Ollie235

Po delší době jsem viděl film, o kterém jsem předem nevěděl vůbec nic. Když to na mě vyskočilo v nabídce Netflixu, barvy a název evokovaly něco na způsob Knives Out (tento předpoklad byl daleko od pravdy) a dal jsem tomu šanci. Hned na začátku mě překvapila italština (bez počáteční znalosti jsem očekával další americkou produkci), ale na škodu to rozhodně nebylo. Celý snímek působí velmi divadelním dojmem, ať už jde o dialogy, prostředí několika málo místností či jednotlivé postavy, u kterých je kladen důraz na jednu hlavní vlastnost. Scénář je malinko zklamáním v tom, že se samotná vražda ve výsledku až tolik neřeší, spíše se čím dále ukazuje jak moc je celá skupina zvláštní a kdo má jaké problémy. Od začátku mě to ale vlastně docela bavilo a díky krátké stopáži velmi uteklo. ()

JakubAkurat

Vzhľadom na to že som veľky fanúšik pôvodnej francúzskej verzie tohto filmu s názvom 8 žien, ktorú mimochodom vrelo odporúčam, som mal veľké očakávania. Bol som rád, že sa tento príbeh dostane medzi oveľa väčšie publikum, no po pozretí som bol veľmi sklamaný. Bolo to ohromne nudné a to aj napriek celkom dobrému hereckému obsadeniu. A preto tentokrát iba 40%. ()

Johnny.ARN

Záhada, ktorá bola zamotaná, ale len počtom postáv a ich príbehmi. Od začiatku som si myslel, že poznám vraha, ale to prekvapenie v závere ma dostalo. Celkom inteligentné, len tie ich príbehy ma úplne nebavili a skôr som chcel vedieť motivácie a vraha. Dokázalo ma to ale udržať a miestami aj pobaviť. Za nepredvídateľnosť 3 z 5 ()

• Film bol natočený v Ríme (Taliansko). (Arsenal83)