Polibek upíra

Vampire's Kiss

Komedie / Horor / Fantasy

USA, 1988, 103 min

Neviem čo si mám o tomto filme myslieť. Postava Nicolasa Cagea je naprosto šialená, doslova, ale to, či je jeho prehrávanie zámerné a on aj režisér odviedli skvelú prácu, alebo jednoducho takúto postavu ani jeden nezvládli mi zostáva záhadou, a práve kvôli tomu to pokladám za dosť priemer, aj keď to má svoje momenty a najmä zaujímavý koniec, miestami je to naozaj príliš.(2.7.2012)

• BoPo

Akonáhle Cage vstúpil do sveta filmu, nabehol na tempo výrobnej linky a točil jeden film za druhým. Dnes má 50 rokov a je herecky vycucaný. Má naučenú paletu výrazov, pohľadov, reakcií a nedokáže sa z nich vymaniť. Tu mal niečo cez 20, bol nezkurv*ný úspechom a nešetril energiou. Jeho upírske kreácie (vykašlávacie pokusy, orlokovské oči, tesáky za rozumnú cenu, zrakvovanie gauča,...) a vyžívanie sa v šikanovaní podriadenej sú výrazným kladom filmu. Inak sa jedná o prázdne pôsobiacu krízu osobnosti.(8.4.2014)

• kurcatovium

Tak tohle bylo opravdu hrozné. Příšerný děj, zpracování, herecké výkony a vše ostatní. Ve druhé půlce filmu jsem se pak musel prkennému strašákovi do zelí (upír Cage) s nasazenými plastovými zuby už opravdu smát. No a zakončení či snad vyvrcholení filmu je asi stejně vymaštěné jako zbytek filmu. Nebýt památné scény s debilním výrazem a nepřirozeně vyvalenýma očima, díky níž se stal Cage nehynoucí legendou internetových hrdinů, byl by to nejspíš odpad.(1.8.2012)

Keď som videl hodnotenia tohto filmu a prečítal si zopár komentárov, povedal som si, že tento upírsky bozk asi nepožehnali bozkom tie správne múzy a môžem si ho odpustiť. Lenže keď mu nasolili štyri hviezdičky pánovia betelgeuse a Mr. Apache, ktorých názory spája s mojimi istá pokrvná a krvavá príbuznosť, povedal som si, že to musím risknúť. A vyplatilo sa. Hodnotiteľov, ktorí nešli nad dve hviezdy, zrejme vykoľajila žánrová neuchopiteľnosť snímky (určite to nie je ani horror ani komédia, ako sa dočítame v anotácii k filmu) ani takmer nič z toho, čo sa k filmu snaží priradiť KevSpa. Aj pre toto má Bozk upíra na tomto našom sajte také nízke hodnotenie a pravdupovediac sa trochu hnevám na užívateľov, ktorí majú akúsi nutkavú potrebu hodnotiť úplne všetko - aj filmy, ktoré zjavne nesedia ich naturelu, vkusu, záujmu, IQ...čomukoľvek. Ja osobne napr. nemusím romantické komédie či kung-fu filmy a tak ich radšej nehodonotím, hoci som nejaké videl. Prečo sa mám vyvršovať na niečom, čo mi nesedí, len preto, že to ide mimo mňa. Ale nechcem tu robiť arbitra - na ČSFD vládnu demokratické prvavidlá a tak nech si každý robí čo chce. P. S. Preto len avizujem prípadným váhavcom: ak máte radi trochu "iné" filmy, Bozk upíra je vaša šanca na príjemne strávené necelé dve hodinky. Freudistická štúdia o nadvláde a submisívnosti zabalená do upírskej metafory je najmä vďaka skvelému Cageovi predovšetkým v závere silná až mrazivá, hoci ju po celý čas nebolo možné brať "vážne".(16.9.2008)

Na tento film se musíte dívat jako na excentrickou komedii a hlavně jej nebrat za hororové psycho, protože jedině tak si jej dokážete alespoň částečně užít a některé scény si doslova vychutnat. Cage je tu šílený, jeho kreace alá Nosferatu je geniální (stejně jako scéna koupě umělých upířích zubů - "Nemáte tu něco levnějšího"), ale zoufale antisexy ženské hrdinky (Jennifer Beals má v tomto jasný primát) a nenápaditá režie táhnou film zbytečně dolů. Na druhou stranu, třeba hudební doprovod mi připomněl nejlepší věci od Herrmanna a znovu musím zmínit Nica, jehož až groteskní výkon si vaši pozornost jasně zaslouží (opravdu toho švába sežral?). II Hudba: Colin Towns. 60%(3.3.2008)