Na nebezpečnou výpravu do neprostupné džungle na úpatí konžské sopky Mukenko se vydává pestrá společnost, v níž má téměř každý svůj vlastní skrytý cíl. Mladý vědec chce vypustit do přírody gorilí Samičku, energická elitní zaměstnankyně telekomunikačního magnáta hledá pro svého šéfa superčistý diamant a rumunský dobrodruh chce najít bohatství ve starobylém městě Zinj, postaveném u legendárních diamantových dolů krále Šalamouna. Překážkou strastiplné cestě k vytouženému cíli je nejen neprostupná džungle, ale i občanská válka, jež v zemi vypukla. Na místě pak výpravu čekají potíže s vraždícími opicemi i ohrožení náhle probuzenou sopkou... Dobrodružný snímek Kongo, natočený podle románového bestselleru Michaela Crichtona, patří mezi snímky, odvozující komerční úspěch od zručného využití osvědčených prvků a témat. Ve filmu Franka Marshalla se tak vedle sebe objevuje africká džungle se vzácnými horskými gorilami, futuristická technika a bájné diamantové doly krále Šalamouna, střežené kmenem vraždících opic. (oficiální text distributora)

Gemini

Nenáročná zábava nejen na nedělní odpoledne (nebo úterní večer:)) s výborně zpracovanými gorilami, vkusně zakomponovanými sci-fi prvky a nádhernou hudbou Jerryho Goldsmithe, takže rozhodně žádné zklamání. Kvůli tomu soundtracku jsem na okamžik uvažoval o čtvrté hvězdě, ale přece jen...ve filmu si tohohle inspiračního zdroje Star Trek: Insurrection moc neužijete. ()

Radyo

Kongo mě (na rozdíl od mnoha jiných) nezklamalo. Solidní dobrodružný příběh s poměrně nekomplikovanou zápeltkou sice neskýtá žádné náměty na přemýšlení, ale jako popcornová zábava je to slušné. ()

T2

Rozpočet $50miliónovTržby USA $81,022,101Tržby Celosvetovo $152,022,101║ asi najviac to trpí na réžii, herci ako tak obstoja až na otravnú postavu ktorú hra Tim Curry, triky, masky a kulisy na úrovni /50%/ ()

Djkoma

Čekal jsem více, ale i s málem jsem se nakonec dokázal zžít. V hodně věcech nepovedený film, který rozhodně měl být lepší. ()

gouryella

Crichton ma proste smulu - filmy podle jeho romanu jsou prehledem toho jak zkazit vyborne literarni predlohy - a tento film v tom mozna i vede. ()

DaViD´82

Stupidní snímek, který pravděpodobně paroduje svou knížní předlohu. Není dostatečně dobrodružný, ani zábavný a natož napínavý. Pomalu plynoucí nuda se solidní výpravou, zdařilou hudbou a slušnými vizuálními efekty. ()

Pohrobek

Jediný, kdo si v této zprzněnině zachoval tvář, byl Stan Winston - mistr vizuálních efektů. Jeho finální sopečný výbuch se vcelku povedl. A Amy, jíž tvořil šest měsíců sedmdesátičlenný tým, také nestojí za úplně nejstarší bačkoru. ()

tron

"Ako sa na niečo také vôbec môžete pýtať?" - "Som zvedavý." Na tento zázrak som v septembri 1995 zašiel do kina a zostal som uveličený z toho, ako sa dá zničiť parádna kniha. Crichton nikdy nebol mojou srdcovkou, ale čítal som od neho väčšinu vecí a mnohé sa mi páčili, lebo mali dobré nápady a boli zručne, chytľavo napísané. Kongo možno najviac. Príbeh v sebe má niečo, čo osloví dieťa, chlapca, puberťáka. Náročná výprava pozostávajúca z rôznorodých osobností vyráža do neznámych a zakázaných končín, v ktorých na každom kroku číha nebezpečenstvo. Samozrejme majú plno búchačiek, hovoriacu gorilu (!) a geniálne guľomety na nožičkách, ktoré stačí rozostaviť okolo nočného tábora len čo začne v kroví pri stanov niečo šuchotať (tu asi Cameron vo Votrelcoch odpisoval od Crichtona, keďže aj on ich použil, ale vidieť ich môžete iba v režisérskej verzii). Namakané zbrane začnú automaticky strieľať na všetko, čo sa hýbe. To proste chcete mať doma! Aspoň ja som bez debaty chcel. K tomu jedinečná exotická výprava s džungľou plnou zabijackych hrochov (a ešte zabijackejších Indiánov vykúkajúcich z hustého porastu) a tajné mesto Zinj s tonami vzácnych (a na trhu ukrutne drahých) diamantov. Ale pozor, strážených komando vraždiaciach goríl! Tá zápletka má v sebe niečo, čo si dieťa, chlapec a puberťák musí zamilovať. Pred návštevou kina som skákal od radosti meter dvadsať. K réžii pričuchol dlhoročný producent Spielbergových trhákov a v neposlednom rade režisér jedného z najlepších amerických hororov desaťročia, Frank Marshall. Dali mu skvelú románovú predlohu. Dali mu pekných a dôstojných 50 miliónov. Dali mu masky kultového Stana Winstona. Dali mu zvláštny, ale zábavný kasting (diktátorský vojenský kapitán Delroy Lindo, arogantná, ale nakoniec správňácka Laura Linney, sympaťáci Ernie Hudson a Dylan Walsh, vtipný Grant Heslov, blázon Joe Pantoliano, kultový raimiovec Bruce Campbell, majestátny Joe Don Baker, budúci pán Eko z Lost), hudbu Jerryho Goldsmitha a pre istotu, aby sa nič nepokazilo, mu produkčne kryla chrbát dlhoročná kolegyňa a kamoška Kathleen Kennedy. V kine však prišlo precitnutie. Podozrivý priestor pre hercov (čím slávnejšia tvár, tým menší priestor), podozrivé skoky v deji, nepochopiteľné momenty, WTF okamihy a to, o čo šlo v knihe až na prvom mieste, teda o pobyt v Zinji, je v knihe zostrihané do záverečných 25. minút (!). Nechápem, ten príbeh nikdy nebol ani tak o ceste do Zinju, ale o pobyte v ňom. Výprava sa medzi jeho tajuplné múry v knižke dostala rýchlo a podstatná časť deja sa odohrávala práve v starobylých ruinách. Tam výprava skúmala históriu miesta, objavili sa prvé hororové náznaky a potom prepuklo peklo. Vo filme je, netuším prečo, Zinj len/až na konci. Vrátane goríl, ktoré akoby vypadli z hororu pre dospelých. Čo neladí s dovtedajším rodinným imidžom (fajčiaca a opitá gorila). K tomu kreslená láva a absurdná postava Tima Curryho, ktorého rumunský pošuk Herkermer Homolka (Herkermer Homolka!!!) v knihe nebol. Film býva považovaný za prepadák, ale prekvapivo opak je pravdou: pri 50-miliónovom rozpočte ich celosvetovo trhol fajnových 152, mnohí by mohli závidieť. Kino Považan NMnV 1996 () (méně) (více)

Jara.Cimrman.jr

"Zlé gorily, zlé. Jděte pryč!" To se takhle do mixéru nahází zlé gorily, hodné gorily, mluvící gorila, diamanty, telekomunikace, atentát na prezidenta, přírodní katastrofa a trocha debility, rozmixuje se to a vznikne Kongo. Tedy věc hodně podivná, přesto se tvářící inteligentně a spolehlivě nudící i přes nejednu akční scénu. Přesto jsem s vypětím všech sil našel pozitiva a to přesně dvě - jméno rumunského filantropa Herkermer Homolka a dále černého průvodce Monroea, který jako jediný vlastnil zapamatovatelné charisma. A to je prostě málo. ()

choze

Knihu jsem nečetl a v době premiéry na mě Kongo dojem moc neudělalo. Ale s odstupem času mi to přijde jako příjemné dobrodružství v africké džungli se sympatickým hereckým ansámblem. Do žánrové klasiky tomu ale pořád něco chybí. ()

MM_Ramone

Táto dobrodružná výprava do africkej divočiny sa mi moc nepáčila. Návrat hnusnej gorily späť do volnej prírody a ani honba za skrytým pokladom kráľa Šalamúna, ktorý strážia akési agresívne, šedivé opice, ma vôbec nedokázali zaujať. Herecké obsadenie mi bolo sympatické asi tak ako tá zavšivená gorila. Keby tam bola aspoň nejaká pekná, mladá herečka, ale ani toho som sa nedočkal. Nabudúce sa tomuto "Kongu" radšej širokým oblúkom vyhnem. ** ()

D.Moore

Jako béčko je to dobré. Jako adaptace Crichtonovy knihy ovšem Kongo selhalo. Nicméně nedají se mu upřít zručně natočené scény, krásná Goldsmithova hudba (škoda jí pro tohle) a mechaničtí opičáci, kteří vypadají jako živí. ()

Xmilden

Kniha od Michaela Crichtona pro mě kdysi znamenala stejnou dobrodružnou zábavu asi jako Jurský park, bohužel snímek již s filmovým Jurským parkem krok určitě nedrží. V první polovině to jen vypadá že se něco děje a až se něco začne dít, tak je vlastně konec. Herci veskrze až třetiligoví, ještě štěstí že si triky vzal na svědomí Stan Winston, takže divák často pochybuje zda-li náhodou nesleduje opravdu živou gorilu. Ve své době nebylo Kongo kdovíjaký trhák, natož dneska. 50% ()

Phobia

Kdyby byl M. Crichton po smrti, vzteky by rotoval v hrobě rychlostí vrtule. Ale vzhledem k faktu, že v době natáčení byl stále naživu, nechápu, proč dopustil takové pocurvení svého románu. Nudná parodie na dobrodružné filmy, která má dva klady: triky Stana Winstona a hudbu Jerryho Goldsmithe. Jinak zoufalost, ani smát se tomu nedá. 40% za práci dvou výše zmíněných pánů a za obstojnou výpravu. Zoofilové mohou hvězdičku přihodit. ()

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku