Kongo

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 1995, 104 min

Je velmi pravděpodobné, že věhlas amerického spisovatele, scénáristy, producenta a režiséra Michaela Crichtona nezajde ani po jeho smrti. Jeho romány se prodávají dodnes a mnohé z nich byly s menším či větším úspěchem zfilmovány. Když mu nakladatelství Knopf v USA vydalo v roce 1980 jeho román „Congo" (poprvý česky tahle kniha vyšla pod názvem „Kongo" v roce 1994), většina čtenářů odmítala uvěřit, že by gorila Amy byla schopna používat znakovou řeč, a to přesto, že Amy spisovatel ve své knize vytvořil na základě skutečné gorily Koko, s níž vědci na Stanfordské Univerzitě prováděli úspěšné pokusy se znakovou řečí. O 15 let později filmové společnosti The Kennedy/Marshall Company a Paramount Pictures přetransformovaly psaný text na filmové plátno. Režie se ujal americký producent, režisér a občasný herec Frank Marshall, který byl do té doby známý především díky snímku „Přežít" (1993), založeném na skutečných událostech. Ale to je jiná kapitola. Ve filmu „Kongo" sledujeme expedici různorodé směsice dobrodruhů na výpravě do africké divočiny. Nutno podotknout, že mezi knihou a filmem je značné množství rozdílů, ale to už tak ve filmové branži bývá. Děj se odehrává kdesi v africkém pralese, kde je skryto ztracené město Zinj a v něm modré diamanty. Zmíněnou expedicí tvoří: doktorka Karen Ross (Laura Linney) z firmy TraviCom, Dr. Peter Elliott (Dylan Walsh), kapitán Munro Kelly (Ernie Hudson), jistý bohatý podivín z Rumunska Herkermer Homolka (Tim Curry), asistent Petera Elliotta Richard (Grant Heslov) a několik dalších postaviček. Ještě stojí za zmínku šéf firmy TraviCom, R. B. Travis (Joe Don Baker), který na dálku přes satelitní spojení řídí kroky doktorky Karen Ross, protože mu jde hlavně o superčistý diamant pro budoucnost telekomunikačních technologií. Avšak bájné diamantové doly krále Šalamouna jsou střeženy kmenem vraždících opic...(23.10.2009)

Náhodou docela fajn jednorázová zábava, ve který padlo i pár povedenejch hlášek. Práce na gorilách byla perfektní, takže goriláci "hráli" skvělě. Amy byla navíc roztomilá gorilka, kterou bych klidně adoptoval. Lidský herci žádnej zázrak, ale co by taky člověk čekal od béčka. Příběh byl jednodušší, víc akce by určitě neškodilo. Trochu mi vrtá hlavou, kam se podělo 50 mega z rozpočtu, když třeba výbuch sopky nebyl vizuálně uplně povedenej. Pořád však rozhodně to lepší z žánru dobrodružnejch béček, tři slabší hvězdy.(29.11.2011)

• honajz

Kongo je něco mezi rodinným filmem a krvavou lázní. Je to zajímavé, protože jej má na svědomí nadmíru zkušená produkce a režie. Kam se bude děj ubírat, je vám jasné aspoň minutu dopředu, takže napětí si mohou užít asi spíš děti, které navíc ocení (pro ně) roztomilou mluvící gorilu. Možná ocení i vydloubnuté oko a roztrhané mrtvoly, nevím, dnes je zvláštní doba. Slabinou jsou trochu i herecké výkony dvou hlavních představitelů, a ani jindy dobrý Tim Curry v roli rumunského filantropa Homolky (ano, Homolky) tentokrát nepřesvědčil. Takže film táhne z druhé řady "krotitel duchů" Ernie Hudson ve své asi nejlepší roli. Kongo je vizuálně pěkný film, a pokud vás chytne i zápletka vystavěná autorem Jurského parku Michaelem Crichtonem, budete se bavit. Děj je poměrně přímočarý. Kdesi v hloubi Afriky existuje tajuplné místo, kde kdysi bývaly diamantové doly krále Šalamouna. Shodou různých okolností se v jedné expedici sejdou tři lidé se třemi různými úkoly a úmysly. Je jasné, že nakonec půjde hlavně o život... Vizuálně hezké, ale dějově nemastné neslané.(18.11.2018)

PRopadák, který mám moc rád. Příběh je sice jalovej a tak trochu podobnej Arachnofobii(stejnej režisér). Ale mě nenudil a celý film si užíval, akční sekvence na úrovni, herci parádní, i když mě občas štvala Amy. A navíc výborná hudba Josepha LoDucy. Docela mě ale potěšilo celkem dost známých tváří, a samozřejmě nejvíc malá rolička Bruce Camopbella, i když si spíš myslím že by na ty opice vytáhl motorovku a všechny by zkosil. Filmu nechybý ani napětí, což je jedině dobře, knížku jsem nečetl, a tak nemám zapotřebý tady kecat o tom jak je to nepovedený, takže pohodových 4*.(24.2.2010)

Popravdě vůbec nechápu, co od toho filmu lidi čekají. Ano, je to trochu naivní a s největší pravděpodobností šla Crichtonova knížka adaptovat mnohem líp, ale na druhou stranu to má takovou tu bezstarostnou atmosféru starých dobrodružných filmů. Natočené je to svižně, má to dobré herce i solidní rozpočet. Jen škoda, že Bruce Campbella zabijí po pár minutách. Celkově příjemný oddychový film. 70%(8.5.2016)

• - Na motivy filmu byla vytvořena firmou Viacom Multimedia stejnojmenná počítačová adventura, do které byly použity záběry se skutečnými herci. (Robbi)

• - O hlavní roli se ucházel Fred Dalton Thompson, jenže neuspěl. (david15)

• - Diamant, který je v závěru vyhozen z balónu, se pak již nepodařilo nalézt. (Kroup4)