Na nebezpečnou výpravu do neprostupné džungle na úpatí konžské sopky Mukenko se vydává pestrá společnost, v níž má téměř každý svůj vlastní skrytý cíl. Mladý vědec chce vypustit do přírody gorilí Samičku, energická elitní zaměstnankyně telekomunikačního magnáta hledá pro svého šéfa superčistý diamant a rumunský dobrodruh chce najít bohatství ve starobylém městě Zinj, postaveném u legendárních diamantových dolů krále Šalamouna. Překážkou strastiplné cestě k vytouženému cíli je nejen neprostupná džungle, ale i občanská válka, jež v zemi vypukla. Na místě pak výpravu čekají potíže s vraždícími opicemi i ohrožení náhle probuzenou sopkou... Dobrodružný snímek Kongo, natočený podle románového bestselleru Michaela Crichtona, patří mezi snímky, odvozující komerční úspěch od zručného využití osvědčených prvků a témat. Ve filmu Franka Marshalla se tak vedle sebe objevuje africká džungle se vzácnými horskými gorilami, futuristická technika a bájné diamantové doly krále Šalamouna, střežené kmenem vraždících opic. (oficiální text distributora)

Jara.Cimrman.jr

"Zlé gorily, zlé. Jděte pryč!" To se takhle do mixéru nahází zlé gorily, hodné gorily, mluvící gorila, diamanty, telekomunikace, atentát na prezidenta, přírodní katastrofa a trocha debility, rozmixuje se to a vznikne Kongo. Tedy věc hodně podivná, přesto se tvářící inteligentně a spolehlivě nudící i přes nejednu akční scénu. Přesto jsem s vypětím všech sil našel pozitiva a to přesně dvě - jméno rumunského filantropa Herkermer Homolka a dále černého průvodce Monroea, který jako jediný vlastnil zapamatovatelné charisma. A to je prostě málo. ()

MM_Ramone

Táto dobrodružná výprava do africkej divočiny sa mi moc nepáčila. Návrat hnusnej gorily späť do volnej prírody a ani honba za skrytým pokladom kráľa Šalamúna, ktorý strážia akési agresívne, šedivé opice, ma vôbec nedokázali zaujať. Herecké obsadenie mi bolo sympatické asi tak ako tá zavšivená gorila. Keby tam bola aspoň nejaká pekná, mladá herečka, ale ani toho som sa nedočkal. Nabudúce sa tomuto "Kongu" radšej širokým oblúkom vyhnem. ** ()

Phobia

Kdyby byl M. Crichton po smrti, vzteky by rotoval v hrobě rychlostí vrtule. Ale vzhledem k faktu, že v době natáčení byl stále naživu, nechápu, proč dopustil takové pocurvení svého románu. Nudná parodie na dobrodružné filmy, která má dva klady: triky Stana Winstona a hudbu Jerryho Goldsmithe. Jinak zoufalost, ani smát se tomu nedá. 40% za práci dvou výše zmíněných pánů a za obstojnou výpravu. Zoofilové mohou hvězdičku přihodit. ()

tron

"Ako sa na niečo také vôbec môžete pýtať?" - "Som zvedavý." Na tento zázrak som v septembri 1995 zašiel do kina a zostal som uveličený z toho, ako sa dá zničiť parádna kniha. Crichton nikdy nebol mojou srdcovkou, ale čítal som od neho väčšinu vecí a mnohé sa mi páčili, lebo mali dobré nápady a boli zručne, chytľavo napísané. Kongo možno najviac. Príbeh v sebe má niečo, čo osloví dieťa, chlapca, puberťáka. Náročná výprava pozostávajúca z rôznorodých osobností vyráža do neznámych a zakázaných končín, v ktorých na každom kroku číha nebezpečenstvo. Samozrejme majú plno búchačiek, hovoriacu gorilu (!) a geniálne guľomety na nožičkách, ktoré stačí rozostaviť okolo nočného tábora len čo začne v kroví pri stanov niečo šuchotať (tu asi Cameron vo Votrelcoch odpisoval od Crichtona, keďže aj on ich použil, ale vidieť ich môžete iba v režisérskej verzii). Namakané zbrane začnú automaticky strieľať na všetko, čo sa hýbe. To proste chcete mať doma! Aspoň ja som bez debaty chcel. K tomu jedinečná exotická výprava s džungľou plnou zabijackych hrochov (a ešte zabijackejších Indiánov vykúkajúcich z hustého porastu) a tajné mesto Zinj s tonami vzácnych (a na trhu ukrutne drahých) diamantov. Ale pozor, strážených komando vraždiaciach goríl! Tá zápletka má v sebe niečo, čo si dieťa, chlapec a puberťák musí zamilovať. Pred návštevou kina som skákal od radosti meter dvadsať. K réžii pričuchol dlhoročný producent Spielbergových trhákov a v neposlednom rade režisér jedného z najlepších amerických hororov desaťročia, Frank Marshall. Dali mu skvelú románovú predlohu. Dali mu pekných a dôstojných 50 miliónov. Dali mu masky kultového Stana Winstona. Dali mu zvláštny, ale zábavný kasting (diktátorský vojenský kapitán Delroy Lindo, arogantná, ale nakoniec správňácka Laura Linney, sympaťáci Ernie Hudson a Dylan Walsh, vtipný Grant Heslov, blázon Joe Pantoliano, kultový raimiovec Bruce Campbell, majestátny Joe Don Baker, budúci pán Eko z Lost), hudbu Jerryho Goldsmitha a pre istotu, aby sa nič nepokazilo, mu produkčne kryla chrbát dlhoročná kolegyňa a kamoška Kathleen Kennedy. V kine však prišlo precitnutie. Podozrivý priestor pre hercov (čím slávnejšia tvár, tým menší priestor), podozrivé skoky v deji, nepochopiteľné momenty, WTF okamihy a to, o čo šlo v knihe až na prvom mieste, teda o pobyt v Zinji, je v knihe zostrihané do záverečných 25. minút (!). Nechápem, ten príbeh nikdy nebol ani tak o ceste do Zinju, ale o pobyte v ňom. Výprava sa medzi jeho tajuplné múry v knižke dostala rýchlo a podstatná časť deja sa odohrávala práve v starobylých ruinách. Tam výprava skúmala históriu miesta, objavili sa prvé hororové náznaky a potom prepuklo peklo. Vo filme je, netuším prečo, Zinj len/až na konci. Vrátane goríl, ktoré akoby vypadli z hororu pre dospelých. Čo neladí s dovtedajším rodinným imidžom (fajčiaca a opitá gorila). K tomu kreslená láva a absurdná postava Tima Curryho, ktorého rumunský pošuk Herkermer Homolka (Herkermer Homolka!!!) v knihe nebol. Kino Považan NMnV 1996 ()

Gemini

Nenáročná zábava nejen na nedělní odpoledne (nebo úterní večer:)) s výborně zpracovanými gorilami, vkusně zakomponovanými sci-fi prvky a nádhernou hudbou Jerryho Goldsmithe, takže rozhodně žádné zklamání. Kvůli tomu soundtracku jsem na okamžik uvažoval o čtvrté hvězdě, ale přece jen...ve filmu si tohohle inspiračního zdroje Star Trek: Insurrection moc neužijete. ()

• Natáčení probíhalo v americkém Los Angeles a ve státech Costa Rica, Tanzanie a Keňa. (Terva)
  • Záběry soptící sopky byly natočeny na kostarickém aktivním vulkánu Arenal. Některé záběry byly pořízeny také na nedaleké vyhaslé sopce Irazu. (Kroup4)
  • V čase 10:40 je na monitoru vidět počítačová hra „Doom“. (Likan7)