Kongo

Congo

Kongo

Akční / Dobrodružný / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 1995, 104 min

Knihu som čítal, bola záhadná, napínavá a čítala sa jedným dychom. Pokiaľ očakávate to isté aj od filmového spracovania skvelého Crichtonovho románu, budete sklamaní. Marshall sa snažil nakrútiť dobrodružný, zábavný, napínavý thriller. To posledné prídavne meno však nechtiac obišiel. Miera humoru je, obávám sa, trochu prepísknutá. A čoho sa obávám ešte viac, že to nebolo zámerom. A tak divák miesto očakávaného tajomna vidí dobrodružný takmer-sitcom s nevydarenou hovoriacou gorilou, krásnou prírodou, umelou džunglou, sympatickou Laurou Linney, absurdne zábavným Timom Currym v úlohe balkánskeho dobrodruha Herkermera Homolku :-), či neodolateľného Delroya Linda v roli kapitána Wantu. Suma sumárum, slušná zábava, pokiaľ to nechcem porovnávať s knihou.(11.5.2006)

Náhodou docela fajn jednorázová zábava, ve který padlo i pár povedenejch hlášek. Práce na gorilách byla perfektní, takže goriláci "hráli" skvělě. Amy byla navíc roztomilá gorilka, kterou bych klidně adoptoval. Lidský herci žádnej zázrak, ale co by taky člověk čekal od béčka. Příběh byl jednodušší, víc akce by určitě neškodilo. Trochu mi vrtá hlavou, kam se podělo 50 mega z rozpočtu, když třeba výbuch sopky nebyl vizuálně uplně povedenej. Pořád však rozhodně to lepší z žánru dobrodružnejch béček, tři slabší hvězdy.(29.11.2011)

• tron

"Ako sa na niečo také vôbec môžete pýtať?!" - "Som zvedavý." Na tento zázrak som v septembri 1995 zašiel do nášho kina - a bol som uveličený z toho, ako sa dá zničiť parádna knižka. Crichton nikdy nebol mojou srdcovkou, ale čítal som od neho veľa vecí a mnohé sa mi páčili, lebo mali dobré nápady a boli zručne, vcelku chytľavo napísané. Kongo možno najviac. Ten príbeh v sebe má NIEČO, čo osloví dieťa, chlapca, puberťáka. Náročná a nebezpečná výprava, pozostávajúca z rôznorodých osobností, do neznámych a zakázaných končín, v ktorých na každom kroku číha smrteľné nebezpečenstvo. Samozrejme majú plno búchačiek, hovoriacu gorilu (!) a geniálne guľomety na nožičkách, ktoré stačí rozostaviť okolo nočného tábora len čo začne v kroví blízko prvých stanov niečo podozrivo šuchotať. Namakané zbrane začnú automaticky strieľať na všetko, čo sa hýbe. To proste chcete mať doma, ak ste dieťa, chlapec a puberťák. Aspoň ja som bez debaty chcel a kto nechcel, mohol mi vyliezť na chrbát. K tomu jedinečná exotická výprava s džungľou plnou zabijackych hrochov (a ešte zabijackejších Indiánov, zákerne vykúkajúcich z hustého porastu). No a k tomu tajné mesto Zinj s tonami vzácnych (a na trhu preukrutne drahých) diamantov. Ale pozor, strážených komando vraždiaciach goríl! Tá zápletka má v sebe niečo, čo si dieťa, chlapec a puberťák MUSÍ zamilovať. Pred návštevou kina som skákal od radosti meter dvadsať do vzduchu. K réžii pričuchol dlhoročný producent Spielbergových trhákov a v neposlednom rade režisér jedného z najlepších amerických hororov desaťročia, Frank Marshall. Dali mu skvelú románovú predlohu. Dali mu pekných a dôstojných 50 miliónov. Dali mu masky kultového Stana Winstona. Dali mu zvláštny, ale inak celkom zábavný kasting (diktátorský vojenský kapitán Delroy Lindo, arogantná, ale nakoniec správňácka Laura Linney, sympaťáci Ernie Hudson a Dylan Walsh, vtipný Grant Heslov, blázon Joe Pantoliano, kultový raimiovec Bruce Campbell, majestátny Joe Don Baker, budúci pán Eko z Nezvestných), hudbu Jerryho Goldsmitha a pre istotu, aby sa nič nepokazilo, mu produkčne kryla chrbát dlhoročná kolegyňa a kamoška Kathleen Kennedy. V kine však prišlo veľmi rýchlo precitnutie. Podozrivý priestor pre hercov (asi by sa dalo povedať, že čím slávnejšia tvár, tým menší priestor), podozrivé skoky v deji, nepochopiteľné momenty, WTF okamihy a to, o čo šlo v knihe až na prvom mieste, teda o pobyt v Zinji, je v knihe zostrihané do záverečných 25. minút (!). Nechápem, ten príbeh nikdy nebol ani tak o ceste do Zinju, ale o pobyte v meste Zinj. Výprava sa doňho v knižke dostala pomerne rýchlo a podstatná časť deja sa odohrávala práve medzi jeho desivými, starobylými ruinami. Tam výprava skúmala históriu miesta, objavili sa prvé hororové náznaky a potom prepuklo peklo. Vo filme je, netuším prečo, Zinj len/až na konci. Vrátane goríl, ktoré akoby doslova vypadli z hororu pre dospelých. Čo neladí s dovtedajším rodinným imidžom (fajčiaca a opitá gorila). K tomu kreslená láva a absurdná postava Tima Curryho, ktorého rumunský pošuk Herkermer Homolka (Herkermer Homolka!!!) v knihe ROZHODNE nebol. Teším sa na remake. Kino Považan NMnV 1996(29.11.2005)

Mě ten film prostě baví ať už je o kolik chce horší než kniha. Moc rád bych někdy viděl daleko lépe natočené novější zpracování s lepšími digitálními triky (sorry Stane Winstone, ale pořád jde poznat, že to není gorila) a hororovějším příběhem. Zatím se spokojím i s tímhle. Laura Linney se mi v tom filmu strašně líbí, což nemůžu říct o všech jejích filmech.(23.12.2013)

• Phobia

Kdyby byl M. Crichton po smrti, vzteky by rotoval v hrobě rychlostí vrtule. Ale vzhledem k faktu, že v době natáčení byl stále naživu, nechápu, proč dopustil takové pocurvení svého románu. Nudná parodie na dobrodružné filmy, která má dva klady: triky Stana Winstona a hudbu Jerryho Goldsmithe. Jinak zoufalost, ani smát se tomu nedá. 40% za práci dvou výše zmíněných pánů a za obstojnou výpravu. Zoofilové mohou hvězdičku přihodit.(27.5.2010)

• - Záběry soptící sopky byly natočeny na kostarickém aktivním vulkánu Arenal. Některé záběry byly pořízeny také na nedaleké vyhaslé sopce Irazu. (Kroup4)

• - O hlavní roli se ucházel Fred Dalton Thompson, jenže neuspěl. (david15)

• - Na motivy filmu byla vytvořena firmou Viacom Multimedia stejnojmenná počítačová adventura, do které byly použity záběry se skutečnými herci. (Robbi)