Na nebezpečnou výpravu do neprostupné džungle na úpatí konžské sopky Mukenko se vydává pestrá společnost, v níž má téměř každý svůj vlastní skrytý cíl. Mladý vědec chce vypustit do přírody gorilí Samičku, energická elitní zaměstnankyně telekomunikačního magnáta hledá pro svého šéfa superčistý diamant a rumunský dobrodruh chce najít bohatství ve starobylém městě Zinj, postaveném u legendárních diamantových dolů krále Šalamouna. Překážkou strastiplné cestě k vytouženému cíli je nejen neprostupná džungle, ale i občanská válka, jež v zemi vypukla. Na místě pak výpravu čekají potíže s vraždícími opicemi i ohrožení náhle probuzenou sopkou... Dobrodružný snímek Kongo, natočený podle románového bestselleru Michaela Crichtona, patří mezi snímky, odvozující komerční úspěch od zručného využití osvědčených prvků a témat. Ve filmu Franka Marshalla se tak vedle sebe objevuje africká džungle se vzácnými horskými gorilami, futuristická technika a bájné diamantové doly krále Šalamouna, střežené kmenem vraždících opic. (oficiální text distributora)

Gemini

Nenáročná zábava nejen na nedělní odpoledne (nebo úterní večer:)) s výborně zpracovanými gorilami, vkusně zakomponovanými sci-fi prvky a nádhernou hudbou Jerryho Goldsmithe, takže rozhodně žádné zklamání. Kvůli tomu soundtracku jsem na okamžik uvažoval o čtvrté hvězdě, ale přece jen...ve filmu si tohohle inspiračního zdroje Star Trek: Insurrection moc neužijete. ()

kenkaku

Přiznám se, že Konga bych si vůbec nikdy nevšiml nebýt faktu, že jde o adaptaci románu Michaela Crichtona. Ten byl pro mě tak nějak příslibem "zajímavé podívané" která se naplnila tak napůl. Myšlenka dobrá, zle uchopená, lístek do kina jsem cvaknul, ale víc ode mě nečekejte. VHS/DVD/Blu-ray u mě nemá šanci a to i kdybych ho dostal zadarmo protože si nějak neumím představit že bych si někdy takhle doma sednul... zahleděl se na filmotéku a řekl si: "copak si tak dneska pustit... Kongo!". Tak to ani omylem. Max v telce když nikde jinde nic lepšího nepoběží a budu líný vstávat z gauče. ()

Šakalík

Na dané téma vznikly tři věci – kniha Michaela Crichtona, tenhle film a dokonce i počítačová hra (přesně v tomto pořadí, tedy podle knižní předlohy NEJPRVE natočili film a PODLE NĚJ pak udělali hru, ne naopak jako v mnoha jiných případech). Já šel ale cestou přesně opačnou – nejprve jsem dohrál tu adventuru, pak jsem viděl film a nakonec si přečetl i knihu. Líbilo se mi všechno. Je jasné, že kniha je prostě kniha a film za ní pokulhává, a to jako hodně, ale přece jen atmosféru to má, je tam i dost vtipných hlášek (nejlepší je: „STOP EATING MY SESAME CAKE!“ :-)), opičáci jsou fakt strašidelní a v neposlední řadě celý film provází nádherná hudba. Tak nějak mě to prostě bavilo. ()

topr harley

Nenáročná zábava, která mě i docela bavila. V televizi jsem to viděl už několikrát ale vždycky se rád podívám znovu. Jde hlavně o to, že je ve filmu pěkné prostředí a docela dobré efekty. Gorily jsou dobře zpracované a dokonce bych jim to i věřil. Kdo ale nemá rád tyhle typy hororů tak bude rozhodně zklamán, je to určené spíše fanouškům filmů jako zvířecích hororů. Kdybych ten film hodnotil, když jsem ho viděl, tak bych přidal ještě jednu hvězdu. ()

tron

"Ako sa na niečo také vôbec môžete pýtať?" - "Som zvedavý." Na tento zázrak som v septembri 1995 zašiel do kina a zostal som uveličený z toho, ako sa dá zničiť parádna kniha. Crichton nikdy nebol mojou srdcovkou, ale čítal som od neho väčšinu vecí a mnohé sa mi páčili, lebo mali dobré nápady a boli zručne, chytľavo napísané. Kongo možno najviac. Príbeh v sebe má niečo, čo osloví dieťa, chlapca, puberťáka. Náročná výprava pozostávajúca z rôznorodých osobností vyráža do neznámych a zakázaných končín, v ktorých na každom kroku číha nebezpečenstvo. Samozrejme majú plno búchačiek, hovoriacu gorilu (!) a geniálne guľomety na nožičkách, ktoré stačí rozostaviť okolo nočného tábora len čo začne v kroví pri stanov niečo šuchotať (tu asi Cameron vo Votrelcoch odpisoval od Crichtona, keďže aj on ich použil, ale vidieť ich môžete iba v režisérskej verzii). Namakané zbrane začnú automaticky strieľať na všetko, čo sa hýbe. To proste chcete mať doma! Aspoň ja som bez debaty chcel. K tomu jedinečná exotická výprava s džungľou plnou zabijackych hrochov (a ešte zabijackejších Indiánov vykúkajúcich z hustého porastu) a tajné mesto Zinj s tonami vzácnych (a na trhu ukrutne drahých) diamantov. Ale pozor, strážených komando vraždiaciach goríl! Tá zápletka má v sebe niečo, čo si dieťa, chlapec a puberťák musí zamilovať. Pred návštevou kina som skákal od radosti meter dvadsať. K réžii pričuchol dlhoročný producent Spielbergových trhákov a v neposlednom rade režisér jedného z najlepších amerických hororov desaťročia, Frank Marshall. Dali mu skvelú románovú predlohu. Dali mu pekných a dôstojných 50 miliónov. Dali mu masky kultového Stana Winstona. Dali mu zvláštny, ale zábavný kasting (diktátorský vojenský kapitán Delroy Lindo, arogantná, ale nakoniec správňácka Laura Linney, sympaťáci Ernie Hudson a Dylan Walsh, vtipný Grant Heslov, blázon Joe Pantoliano, kultový raimiovec Bruce Campbell, majestátny Joe Don Baker, budúci pán Eko z Lost), hudbu Jerryho Goldsmitha a pre istotu, aby sa nič nepokazilo, mu produkčne kryla chrbát dlhoročná kolegyňa a kamoška Kathleen Kennedy. V kine však prišlo precitnutie. Podozrivý priestor pre hercov (čím slávnejšia tvár, tým menší priestor), podozrivé skoky v deji, nepochopiteľné momenty, WTF okamihy a to, o čo šlo v knihe až na prvom mieste, teda o pobyt v Zinji, je v knihe zostrihané do záverečných 25. minút (!). Nechápem, ten príbeh nikdy nebol ani tak o ceste do Zinju, ale o pobyte v ňom. Výprava sa medzi jeho tajuplné múry v knižke dostala rýchlo a podstatná časť deja sa odohrávala práve v starobylých ruinách. Tam výprava skúmala históriu miesta, objavili sa prvé hororové náznaky a potom prepuklo peklo. Vo filme je, netuším prečo, Zinj len/až na konci. Vrátane goríl, ktoré akoby vypadli z hororu pre dospelých. Čo neladí s dovtedajším rodinným imidžom (fajčiaca a opitá gorila). K tomu kreslená láva a absurdná postava Tima Curryho, ktorého rumunský pošuk Herkermer Homolka (Herkermer Homolka!!!) v knihe nebol. Film býva považovaný za prepadák, ale prekvapivo opak je pravdou: pri 50-miliónovom rozpočte ich celosvetovo trhol fajnových 152, mnohí by mohli závidieť. Kino Považan NMnV 1996 () (méně) (více)

• Postava doktora Petera Elliota, specialisty na primáty, je do značné míry inspirována skutečným Peterem Elliotem, který je profesionálním cvičitelem opic, jehož svěřenci se často objevují ve filmech, včetně tohoto. (Kroup4)
  • Bruce Campbell se neúspěšně ucházel o roli doktora Elliota. Objevil se ale v menší roli Charlese Travise. (Kroup4)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku