The Dead Next Door

The Dead Next Door

Horor

USA, 1988, 81 min

Mrtví odvedle jsou klasickou zombijárnou se vším všudy, jakých se dnes točí desítky, ale na konci 80. let jich zas tolik nebylo. Na Romera to nemá, na Jacksona taky ne, je to amatérské, nikam to nevede a skončí to špatně jako skoro každý zombie horor. Na druhou stranu je film pořádně brutální, gore je na každému kroku, docela zábavný a rychle uteče. Takže celkem průměrná jednohubka.(15.8.2015)

Když se postavy ve filmu jmenují Savini, King, Raimi, Romero nebo Carpenter je každému fandovi hororových filmů jasné, oč se tu bude jednat. Amatérská a fanouškovská pocta zombie filmům z každého záběru přímo teče proudem. Některé masky jsou hodně srandovní a gore je povedený. Snímek je vyloženě určen fandům béčkových zombie filmům, ostatní publikum film nemůže pobrat. Já jsem se bavil dobře, i když to občas drhnulo. Ale ve výsledku je to prdel :).(9.5.2017)

Štýlový zombie splatter s na tú dobu slušnými špeciálnymi efektami, ktorý je ozajstnou lahôdkou pre milovníkov hororu. Vyskytuje sa tu množstvo neprehliadnuteľných žánrových odkazov, napríklad zombík, ktorý vo videopožičovni volí medzi hammerovským The Curse of Frankenstein a Úsvitom mŕtvych a vyberie si práve Romerovu zombie klasiku, ku ktorej si pribalí aj Evil Dead či Creepshow alebo postavy, ktorých priezviská sú totožné s menami hororových ikôn (Raimi, Carpenter, Savini, zmienky o vojakoch Romerovi a Kingovi z ktorých sa zrejme stali oživlé mŕtvoly :)(12.7.2010)

J.R. Bookwalter je srdcař. Své osrdí i duši upsal hororu a sci-fi braku, a pohybuje se v těch nejlacinějších bažinách filmařiny, ať už námětově, tak rozpočtem. Motá se kolem spřízněných tvůrců jako Raimi, Spiegel, DeCoteau a Band, a od roku 1989 neúnavně režíruje, produkuje, stříhá, píše scénáře, dělá hudbu, hraje, stojí za kamerou, tvoří speciální efekty, a prostě fušuje do čehokoliv okolo filmařiny. Režíroval 16 filmů o kterých nikdo nikdy neslyšel. The Dead Next Door je jeho prvotina a je vidět, že do toho J.R. skočil po hlavě. Začátek filmu je na poměry téhle ultralaciné amatérské záležitosti poměrně velkorysý. Zombie apokalypsa vypadá v rámci rozpočtu opravdu "epicky". Desítky statistů a zombíků a dokonce velký záběr z helikoptéry. A hned je vidět, že se bude hojně odkazovat na žánr- jména hlavních postav podle slavných režisérů, scéna z videopůjčovny, Evil Dead v televizi a klasická klišé. Vtipný a nápaditý gore, pěkný masky, bizarní situace. Lookem to připomíná Bad Taste. Neherci, lacinost, ale taky nadšení pro věc, občas pěkná finesa a ždímání maxima z velice omezených možností. Scénář a chování postav nemá cenu komentovat, to je esence stupidity a naprosté nesoudnosti, ale tahle bezuzdná filmařina nesvázaná mainstreamovými konvencemi dělá tyhle filmy kultovní a vyhledávané ještě téměř třicet let po premiéře.(3.3.2018)

Tak, čo budem písať. Zbožňujem osobu Bruca Campbella a on je dôvod prečo som si pozrel tento film. A rozhodne to neľutujem, hlavne posledná časť bola jednoznačne najlepšia a celková premena Bruca na zombie bola lahôdka filmu :) a treba spomenúť hold pôct ako Carpenter, Raimi a kopa ďalšćih odkazov na klasické béčkové horory :D(7.2.2010)