Vlk samotář a mládě: Námezdný zabiják

Kozure Ókami: Ko o kaši udekaši cukamacuru

子連れ狼 子を貸し腕貸しつかまつる

Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru

Kozure Ôkami: Ko wo kashi ude kashi tsukamatsuru

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Akční

Japonsko, 1972, 83 min

Kendži Misumi

Největší tvrďák akčních filmů všech dob Ogami Ito, podsaditý chlapík, který kdysi sloužil jako nejlepší kat, se po vraždě své ženy vydává na dlouhou pouť za pomstou a bere si sebou dřevěný kočárek se svým synkem a arzenálem zbraní. První díl šestidílné série, je jeden vůbec z nejlepších, ovšem dle mého kvalita všech dílů je excelentní. Tohle je KULT!!! Absolutně dokonalý samurajský film, jeden z nejlepších filmů, jaké znám a jednoznačně nejlepší samurajský film. Ogami je nezlomným prázdným strojem na smrt, který se živí jako námezdný zabiják, zabíjí většinou důležité osoby, ale před tím si často musí poradit s nějakou tou ochrankou. Brzy si udělá nekonečnou řadu nepřátel, která se jej snaží zastavit na jeho pouti, ovšem výsledkem je pouze Ogamiho cesta posetá stovkami mrtvol, potoky krve, usekanými končetinami, rozčtvrcenými a probodanými těly atd. Neuvěřitelně dokonale podaný atmosférický film, který se pohybuje svojí atmosférou od komixu (podle kterého byl také natočen), až po horror. Film se vyznačuje pro Japonsko již v raných 70. letech výraznými explotačními scénami a záběry ... A to nejen v rámci dokonale choreograficky zvládnutých soubojů (zejména na meče), ale i dalšími násilnostmi, jako je ponižování, vraždění žen a dětí, znásilňování atd. Tímto popisem vystihuji přibližně podstatu všech dílů, ovšem první díl považuji za zcela excelentní. Film je navíc vyprávěn pomalým tempem, ale jakmile se Ogami rozhodne bojovat, předvádí neskutečné kousky. Naprosto nikdo z jeho nepřátel nemá nejmenší šanci, je to absolutně dokonalý bojovník, který navíc postrádá emoce jako je strach, soucit apod. Věk filmu ještě podtrhuje tu dokonalost a "nádheru" této klasiky. Je opravdu s podivem, jaké skvosty se v 70. letech točily a že byly některé z nich zapomenuty. Samozřejmě film je pro jistý druh publika, jako jsou milovníci japonské kinematografie, historických, akčních, samurajských filmů apod. Není to pro každého.(9.12.2007)

Třídenní filmový maraton skončil a tímhle to všechno začalo. Z toho sezení mám trochu vlka samotáře, ale vůbec mi to nevadí, poněvadž Vlk samotář za to opravdu stál. Zhltal jsem všech 6 dílů a na konci mě naštvalo jen to, že je jich tak málo. Sledovat Ogamiho Itta při cestě za pomstou je totiž nadmíru zábavná podívaná a stačilo málo, jen mu tak trochu zabít ženu a udělat z něj vola a to se prostě ve slušné japonské společnosti nedělá a nevyplácí, poněvadž pokud je tím volem právě Ogami Itto, věřte, že jste nejspíš udělali svou poslední největší chybu v životě - samuraj se prostě nenasírá !(4.3.2012)

Narozdíl od POMA si myslím, že první část ze série Vlk samotář a mládě jako jediná samostatně obstojí. Spousta tvůrců by se dle mě tady mohla inspirovat, jak kvalitně a věrohodně převést komiks na filmové plátno. Exploatační kousek par excellence. Prostě a jednoduše - veškeré údy létají vzduchem, do toho litry krve a Orin se královsky baví :o).(20.1.2008)

Příběh není zrovna složitý, ale sází na atmosféru a to se mu daří dokonale. Takle krásně vykreslený život v Japonsku už jsem dlouho neviděl, jestli vůbec kdy, a je mi jedno, jestli to takle skutečně mohlo být. Kaišakunin Itto Ogami si okamžitě získal mé sympatie a věřil jsem mu každý pohyb meče i přes jeho ne zrovna sportovní postavu:) Výborný film, na jehož pokračování se vážně těšim. Ohledně komiksové předlohy S prací Kazua Koikeho nejsem moc seznámen (konkrétně-přečetl jsem jedno číslo, tedy cca 30 z 840 stran). Ale úplně okamžitě jsem poznal, že film je naprosto věrným přepisem komiksu. A taky jsem pochopil, kde si zjevně vzal Stan Sakai inspiraci pro Usagi Yojimba (což mu nikterak nezazlívám, stále pro mě zůstává naprostým mistrem).(31.5.2009)

Ogama Itto ( Tomisaburo Wakayama, mladší brat Shintaro Katsua, legendárneho Zatoichiho ) má v šogunáte významnú funkciu, lenže politické okolnosti zapríčinia vraždu jeho manželky a z Ogamu sa stáva osamelý vlk. Na tom by nebolo nič zvláštne, ak by nemal pri sebe malého synčeka, s ktorým sa potuluje krajinou. 6- dielna filmová séria podľa komiksu Kazua Kaikeho je tvrdou variantou spomínaného Zatoichiho, kde sa to useknutými údmi a rozťatými hlavami len tak hemží. Prvý príbeh je kompaktným celkom, kde sa vysvetlia pohnútky správania hlavného hrdinu a uvedú nás do určitej časti v japonskej histórii.(15.7.2012)