Kdo přežije (TV pořad)

Survivor: Borneo

Kto prežije

Dobrodružný / Reality-TV / Soutěžní

USA, 2000, 60 min

Příjemná reality show, kde se jen nesedí na zadku, ale plní se úkoly a místo bydlení ve vile, se žije v přírodě. Baví mě sledovat to, co lidé dokáží udělat kvůli penězům. Jejich intriky, lži, předstíraná přátelství....některým se to povedlo, ovšem převážná většina byla prokouknuta a následně protihráči vyloučena. Víc se mi líbí fáze, kde se týmy spojí v jeden. Potom to teprve začne gradovat....Nejoblíbenější: Parvati, Boston Rob, Sugar, Alex Bell, Darrah Johnson, Matty Whitmore, Alex Angarita, Fabio...:)(6.5.2012)

Borneo****: Svou závěrečnou řečí mě ta ... řidička kamiónu, jejíž jméno si ani nepamatuji přesvědčila, že je nebeská kráva. Austrálie*****: Druhá série je nabitá emocemi a napínavými událostmi. Po dvaceti pěti sériích se mohu s klidem podepsat pod čtyři hvězdičky, i když se soutěže velmi opakují a v některých sériích jsem již přeskakoval všechny ty konspirace, které předcházely kmenové rady. Nejlepší série - 2, 4, Fans vs Favorites a vůbec nejlepší série ze věech, Heroes vs Villains. Naopak za zcela děsnou a negativní považuji 5. sérii.(6.1.2012)

Nejtvrdší a nejlepší z televizních reality show, v Big Brotheru nebo ve VyVolených si lidi žijí jako prasata v žitě, soutěžící vyhrávají tuny žrádla a chlastu..."Trosečníci" bojují doslova o přežití, o vodu, o jídlo, o náčiní usnadňující jim život na exotickém souostroví...radují se z každé maličkosti a zjišťují pravý význam slova PŘEŽÍT...sledujeme, jak se soutěžící chovají v naprosto vypjatých situacích, intrikují, bojují, chtějí zvítězit nejen nad ostatními, ale i sami nad sebou...navíc prostředí ze Střední Ameriky slibuje atraktivní podívanou plnou nádherné fauny a flóry...(10.9.2006)

Kdysi dávno na Nově, ještě v dětských letech, jsem se setkal s fenoménem jménem Kdo přežije. Viděl jsem (asi necelé) první tři série, které v TV šly a Survivor mě pohltil. Proto mě zklamalo, že jej od té doby žádná dostupná televize nevysílala. Teď jsem se po dlouhých letech k Survivorovi dostal znovu a nevěděl jsem, odkud ho mám začít sledovat. Začal jsem tedy lehce podceňovanou S10 - Palau...a nutno dodat, že jsem si od té doby vytvořil celkem silnou závislost. V další části komentáře se nejspíš setkáte s nějakými SPOILERY. Mezi mé nejoblíbenější série zatím patří všude relativně nízko hodnocené Palau - Palau miluju především díky jednomu z nejzaslouženějších vítězů - fenomenálnímu Tomovi, jeho skvělému parťákovi Ianovi, a jednomu z největších gest, který právě jeden z této dvojice udělal. Spolu s Palau řadím na nejvyšší pozici Cookovy ostrovy - perfektní obsazení, neskutečný Ozzy, Yulova taktika, podrazák Jonathan, nádherné prostředí plné skvělých soutěží ve vodě. Na třetí místo zařadím S22 a to především nejlepší taktické hře v historii hry, kterou v roli kmotra předvedl Boston Rob. Škoda brzkého vyloučení Russella H. S ním by byla řada ještě zajímavější. Dobrým nápadem se zdá býti zavedení redemption islandu, který hned v první řadě proslavil jednoho ze soutěžících, Matta. Výborná ( z hlediska taktiky) je i S16 (fanoušci vs. favorité), kterou bych dal určitě výše, nebýt vylučování těch nejlepších postav z minulých sérií hned ze začátku. Ovšem nadruhou stranu takové množství až neuvěřitelných blindsidů žádná jiná série nepřinesla, takže se má člověk nad čím bavit. Společně s touto sérii bych také uvedl další podceňovanou sezonu z Gabonu, které vévodila úžasná Sugar, jež se většinu doby řídila srdcem a kašlala na nějaké kmenové příslušenství - díky ni se tak do poslední čtyřky dostali všichni mí tři oblíbenci. Výbornou je také sezona z Brazílie. Tocantins přináší něco staronového, co jsem od 10. řady neviděl - snahu o čestnou hru v podání vítěze J.T.-ho (jeden z nejzaslouženějších vítězů vůbec) a Couche (mnohými nenáviděného), který je asi největším zjevením (spolu s Russelem a ve 22. sezoně Phillipem), které historie této hry přinesla. Zhlédnuté série - v závorce potom hodnocení a největší oblíbenec: S1 - Borneo - Malajsie (70% - Greg), S2 - Austrálie (85% - Colby, Elizabeth) S3 - Afrika - Keňa (90% - Lex), S4 - Markézy (70% - Kathy), S5 - Thajsko (70% - Brian), S6 - Amazonie - Brazílie (85% - Dave), S7 - Perlové ostrovy - Panama (80% - Rupert), S8 - All Stars - Panama (85% - Colby), S9 - Vanuatu (70% - Dolly); S10 - Palau (100% - Tom); S11 - Guatemala (80% - Gary), S12 - Panama (80% - Terry), S13 - Cookovy ostrovy (100% - Ozzy), S14 - Fidži (85% - Yau-Man), S15 - Čína (80% - James), S16 - Mikronésie - Palau (90% - asi Amanda), S17 - Gabon (90% - Sugar), S18 - Tocantins - Brazílie (90% - J.T.), S19 - Samoa (85% - asi Russell), S20 - H. vs. V. - Samoa (85% - Tom), S21 - Nikaragua (85% - Brenda), S22 - Redemption Island - Nikaragua (95% - Rob M.), S23 - South Pacific (90% - Ozzy). Nejoblíbenější hráči (TOP 50): 1. Tom (10, 20), 2. Ozzy (13, 16), 3. Yau-Man (14, 16), dále Greg, Coleen (1), Rudy (1, 8), Colby (2, 8), Elizabeth (2), Lex, Ethan (3), Tom (3, 8), Kathy (4, 8), Rob M. (4, 22!), Brian (5), Dave, Rob C., Christy (6), Rupert, Jon FP (7), Dolly, Chris (9), Ian (10), Bobby Jon (10, 11), Gary (11), Terry, Sally, Austin, Dan, Shane (12), Flicka, Cao Boi, Yul (13), Earl (14), James (15, 16), Amanda (15, 16), Jonathan (16), Sugar, Bob, Matty (17), JT, Coach (18), Russell, Natalie (19), Parvati (20), Brenda ♥, Fabio, Marty (21), Matt, Grant, Phillip (22). Šmejdi: Dreamz (14), NaOnka (21), Corinne (17), dále: Sue (1, 8), Jerri (2, 8), Lindsey (3), Ghandia (5), Jenna (6), Ami (9), Katie (10), Jamie (11), Aras (12), Candice (13, 20), Mookie, Lisi (14), Sherea, Peih-Gee (15), Natalie (16), Charlie (17), Ben (19). Zajímavé je, že některým soutěžícím, kteří se objevili ve více sériích, jsem jednou fandil podruhé třeba nesnášel - příkladem je Eliza - jedna z nejlepších postav z Vanuatu, přičemž v Mikronésii jsem ji nemohl vystát. To samé se mi stalo u Parvati, kterou jsem měl v Cookových ostrovech celkem rád, ale v Mikronésii byla chvilkami na ránu. V kontrastu s němi zase působí Ami, kterou jsem ve Vanuatu nesnášel, ale v Mikronésii byla celkem v pohodě. Ještě bych vyhlásil nejlepší strategické hry v historii soutěže - 1. místo - Rob v roli kmotra uvnitř "stealth" týmu v S22; 2. místo - Russell + (Parvati) za zloduchy v S20; 3. místo - Russell a banda "blbých holek" v S19; 4. místo - Parvati a černé vdovy v S16; 5. místo - Rob (+ Amber) v roli nesympatického kmotra v S8; 6 místo - Chris vs. ženy v S9; 7. místo - Yul a jeho "domluvené" hlasy u poroty v S13; 8. místo Todd hrající na všechny strany v S15; 9. Rich coby tvůrce první aliance v historii soutěže v S1; 10. Brian (S5), Rob C. (S6), Earl (S14).(28.11.2011)

Dříve jsem pořad sledovala nepravidelně, teď už si nenechám ujít jediný díl! Není to jen 39 dní plných emocí, strategií a napětí, já na pořad pohlížím hlavně ze stránky psychologické, je totiž plný intrik. lží a taktiky a je vidět, co všechno jsou někteří soutěžící pro peníze schopni udělat. Psychologie jednotlivých soutěžících je nádherně vykreslena. Baví mě výzvy i promluvy jednotlivých hráčů. Stojí to opravdu za to! Mým nejoblíbenějším soutěžícím je zatím Rupert :))(12.4.2013)

• - Spoiler: Taková drobná zajímavost - vítěz sedmnácté řady, Robert Crowley, byl učitelem Julie Berry, soutěžící z řady Vanuatu. (Tom Riddle)

• - Spoiler: Všechna "poprvé" třinácté řady (Cook Islands): 1. rozdělení kmenů podle rasy. 2. vzpoura členů kmene a dobrovolný odchod do kmene druhého. 3. devítičlenná porota. 4. finálová trojice na závěrečné kmenové radě. 5. dva členové jednoho kmene vyřazení během jedné kmenové rady. 6. finalista, co neobdržel od poroty žádný hlas. (Tom Riddle)

• - Jeff Probst byl proti účasti Jonna Fairplaye v 16. sérii v Mikronésii. Proti rozhodnutí producentů však nakonec neuspěl. (Kulmon)