Kobra 11 - Série 4

(série)
Německo, (1999–2000), 13 h 16 min (Minutáž: 45–87 min)

René Steinke, Michael Schernthaner, Erdogan Atalay, Martin Armknecht, Charlotte Schwab, Dietmar Huhn, Bojana Golenac, Thorsten Nindel, Olivia Augustinski (více)

Epizody(16)

Lachtaan

Toma všichni oslavovali jako nejsympatičtějšího Semirova parťáka a s hlasem skvělého Aleše Procházky byl opravdu nejzajímavější postavou celé Kobry 11. Když jsem kdysi sbíral po trafikách jednotlivé televizní filmy, kdy každý z nich zastupoval jednu sérii, Pekelná jízda na dálnici A4 byla téměř na samotném vrcholu. ()

Colonist

Vrcholem staré Kobry 11 je pro mě třetí série, a tak je jasné, že ji čtvrtá v mých očích nedokáže překonat. Tak jsem to cítil už v dětství (mládí) a platí to i dnes. Je pro to několik důvodů: 1) Oproti třetí řadě je kvalita epizod čtvrté série dost nevyrovnaná. Máme tu pár výborných a legendárních dílů, ale pak je tu také řada epizod, které jsou průměrné, nemastné a zapomenutelné. A dva díly jsou dokonce příšerné. Scenáristicky je na tom čtvrtá řada daleko hůře než ta předcházející. Velká část epizod jsou průměrné detektivky, které zachraňují další aspekty (postavy, akce apod.). 2) Tom Kranich je fajn, ale v žádném případě to není André Fux. Tom je sympaťák a se Semirem má dobrou chemii, ale přeci jen to není tak výrazná postava jako André. Nemá totiž tak propracovaný charakter. André měl řadu charakterových rysů - byl to drsňák, holkař, vtipálek, sportovec a trochu egoista s výbušnými sklony. Jaké charakterové rysy má Tom? Ehm...no...je to slušňák...sympaťák...chodí pořád pozdě...a to je tak nějak všechno. Nechápejte mě špatně, Tom Kranich je rozhodně druhým nejlepším Semirovým parťákem a mám ho rád, ale jeho postava je ve 4. řadě neskutečně plochá. S přibývajícími sériemi se jeho postava stane zajímavější a projde určitým vývojem, ale tady je Tom zkrátka takový mdlý. 3) Akce je ve 4. sérii pochopitelně kvalitní, ale kromě pilotního filmu a možná honičky s motokárou po tržnici z dílu "Zajíc a ježek" tu postrádám nějakou ikonickou, nezapomenutelnou akční scénu. Čtvrtá série má výbornou akci, ale je taková standardní akce, která vás při sledování baví a užíváte si ji, ale po skončení epizody už si na ni nevzpomenete. Dost věcí se navíc začíná opakovat (např. přeskok Semirova auta přes vlak z dílu "Černá růže", který skončí fiaskem, je obdobou Andrého skoku přes kanál z "Poslední šance"; "Krtek" má finále s tankem, které už jsme měli ve třetí sérii...a mnohem lepší). Nemám rád šílenou a přehnanou akci novějších sérií Kobry 11, čtvrtá řada se ještě drží nohama na zemi, ale možná se drží až moc. Tady nějak neuměli skloubit výbornou akci s dobře napsaným příběhem a postavami - řada epizod má jedno z toho výborné a to druhé průměrné. Ve třetí sérii to uměli lépe. Tam byly skvělé napsané příběhy, kterým nechyběla luxusní akce. 4) Záporáci přestávají být tak kvalitními. Už začínají být jako přes kopírák a pomalu se profilují dva typy, které jsou zhruba od 6. série v každém druhém dílu - mafiáni se svými nohsledy nebo zkorumpovaní policajti. Ve čtvrté řadě je rovněž mnoho nevýrazných, takřka neviditelných padouchů. O to víc si pak člověk váží dílů, které mají dobrého záporáka (např. "Janina" nebo "Chata u jezera"). 5) Od 4. série má seriál mizerný hudební podkres. Reinhard Scheuregger (komponoval hudbu k prvním třem řadám) se sice neustále opakoval a jeho styl byl celkem minimalistický, ale ty jeho hudební motivy člověk vnímal, vryly se mu do paměti a k dění na obrazovce skvěle pasovaly. Ze 4. řady si nepamatuji žádný hudební motiv. Střídá se tu několik skladatelů, ale všichni dělají jen takové nevýrazné akční "tuctuc". Z hudebního hlediska je na těch dílech paradoxně nejlepší, když se objeví Scheureggerova klasická honičková hudba či nějaký jeho jiný akční motiv. /// Abych to nějak shrnul - 4. série je povedená, pořád je to stará dobrá Kobra 11, na kterou se vyplatí podívat i dneska a člověk se může dobře pobavit. Bohužel to už ale neplatí pro všechny epizody. Kvalita dílů je nevyrovnaná, je nutné si vybírat. Nejlepší epizody 4. série: Pekelná jízda na dálnici A4 (pochopitelně); Chata u jezera; Maniak na dálnici (neskutečná šílenost - guilty pleasure jako prase); Janina Nejhorší epizody 4. série: Tajemná moc (nenávidím tento díl, dno staré Kobry 11); Tulipány z Amsterdamu; Nebezpečná hra P. S. To, co jsem vytýkal této řadě, neplatí pro 5. sérii. Tam všechny mouchy vychytali. () (méně) (více)

johnsnow

Nie je to síce na 5* ale určite kvalitnejšia ako prvé 3 série kde by som rúbal odpady aj na polovicu epizód.  Tu je spokojnosť veľká a Králik so Semírom dobre interagujú, takže hor sa na sériu číslo 5. ()

Rattlehead

Oplakali jsme Andrého a je tu Tom, další výrazný Semírův parťák. Myslím, že s ním je v Kobře více legrace. Pilot je nadupaný, další díly vesměs na čtyři hvězdičky. Nejméně se mi asi líbil "Maniak na dálnici", ten je dost deprimující, nemám rád takové filmy plné zla, kde není žádná naděje. Líbí se mi odlehčení, humor a to, že v každém díle Semír sešrotuje svůj služební vůz. ()

• Na konci Tom otevřel šíbr před uražením dveří Mercedesu, ale při přelézání Zuzany a Eda je šíbr při záběru z vrchu zavřený. (marcel5)
  • V této epizodě zazní několik písní, konkrétně se jedná o písně „Paranoid“ od Black Sabbath, „Everything's Gonna Be Alright“ od Sweetbox, „The Road to Hell“ od Chris Rea a „When You Believe“ od Whitney Houston a Mariah Carey. (Frantisek.Fu)
  • Ve scénách, kdy se vrchní komisařka Engelhardtová (Charlotte Schwab) dohaduje se zemským předsedou vlády Brüslerem, lze vidět, že na jejich telefonech jsou malé obrazovky s kamerami. V těchto scénách se obě postavy ve svém dialogu přímo dívají na obrazovku, tudíž kamera, která je umístěna ihned vedle obrazovky, by je měla snímat tak, jako by spolu mluvili z očí do očí. Z nějakého důvodu jsou ale obě postavy nelogicky snímány z profilu. (Cruz555)