Kanadská slanina

Canadian Bacon

Komedie / Válečný

USA, 1995, 91 min

Studená válka skončila, zbrojní průmysl upadá, a tak si Amerika hledá nového nepřítele. Když odmítne Rusko (už se nechce vzdát mobilních telefonů a MTV), co takhle prohlásit za nepřátele Kanadu? Michael Moore si v této celkem podařené satiře dělá rovným dílem legraci z Kanaďanů i z Američanů. Není to komedie, u které se budete smíchy válet po zemi, ale vtipné momenty se zde najdou. Film si sám o sobě zaslouží hezké tři hvězdičky, ale přihodím i čtvrtou za mé oblíbence v hlavních rolích (slušný Alan Alda jako prezident a výborný John Candy jako buranský šerif), za narážky na jiné filmy ("Černoch vždycky umře jako první") a za skutečně zajímavou a chytře vymyšlenou zápletku. "Koukněte se na tu jejich vlajku. Co to má bejt? Marihuana?"(20.2.2009)

Michael Moore natočil komedii , kde se smějeme realitě! Amerika je v krizi , prezident bez války nemá preference a kanadský pivo chutná jako moč. A tak si vymyslíme jak nás chtějí zničit Kanadani. Dyt se tam mají tak dobře! Bojím se říci , že Michael Moore udělal jeden z nejlepších dokumentů. Až zamrazí při sledování té masáži médií.(29.11.2008)

Někdy mi připadá, že Moore není Amík. Tady se do svých spoluobčanů pustil s takovou vervou až pruhy a hvězdy létaly... Film tvrdě napadá americký militarismus, právo držet zbraň i velkou moc médií. Moore toto téma načal v době ještě před všemi těmi masakry na americkcýh školách, přičemž o jednom z nich pak v roce 2002 natočil dokument Bowling for Columbine a tam už tvrdě kritizuje tu americkou mánii kdy každý má doma alespoň jeden kolťák nejlépe dva. Americkému prezidentovi Alanu Aldovi, klesá popularita. Studená válka skončila, většina nepřátel USA je mrtvá a tak zbrojní fabriky nemají odbyt pro všechny ty sofistikované zbraně od samopalů počínaje po rakety konče. Desetitisíce dělníků jsou propuštěny na dlažbu a reptají. Poradci a armáda radí prezidentovi až začne zase studenou válku s Ruskem. Jenže Ruský prezident je kámoš a nic takového nechce, vždyť jim to zbrojení málem v osmdesátých létech položilo ekonomiku... Amerika však potřebuje nepřítele a silného vůdce, kdo ji povede a kdo zase zajistí chod muničních továren a továren na zbraně. A tak se vymyslí fiktivní válka s Kanadou. Důvodů je opravdu spousta. Maj tam nechutně čistý vzduch, jako přítele člověka uznávají bobry, losy a soby, na všechno dávají majonézu, jejich pivo chutná jako chcanky, cpou se do hokeje a mluví francouzsky... Jenže televizním protikanadským relacím uvěří i parta americkcýh vidláků a ta se vydá na vlastní misi proti Kanadě. Prezidentovi USA se situace vymyká z rukou a tak je nucen povolat speciální jednotku Omega Force :-)))). No, já se bavil a budu si to muset dát ještě jednou, protože mi asi spousta vtípků utekla. A to nejsem Amík ani Kanaďan, ti tam toho jistě najdou více. Tohle byla velmi příjemná satira s humorem mezi řádky, prostě Michael Moore! Dávám 4 kódy pro odpalovač jaderných hlavic. * * * *(14.10.2014)

• slunicko2

Vtipný námět a pár slušných bonmotů slibují více, než film poskytne. 1) Několikrát jsem se při sledování snímku usmál. 2) Film nabízí různá životní poznání: If life hands you a lemon, you gotta crush it into lemonade. 3) Nakonec rada pro diváky: There's a time to think, and a time to act. And this, gentlemen, is no time to think. (30.10.2014)

Výborná satira. Moore si dělá srandu z USA (zbraně, politická nespokojenost, armáda) i Kanady (zdravotní systém, francouzština, přátelské způsoby). Spousta vtipných scén a hlášek. Na Johna Candyho (jeho poslední role:() jako vždy radost pohledět, i na Alana Aldu. Často jsem se opravdu nahlas zasmál... "William Shatner, Michael J. Fox... všichni kanaďani, chodí mezi námi!", pálení cédéček Bryana Adamse, scéna s hnusným pivem na hokeji atd. Kdo má rád tyhle narážky, jak na USA, tak Kanadu, film si užije. -"Think of your children pledging allegiance to the maple leaf. Mayonnaise on everything. Winter 11 months of the year. Anne Murray... all day, every day."(9.10.2009)

• - Jedná se o poslední vydaný a dokončený film Johna Candyho. Herec zemřel během natáčení snímku Wagons East (1994). (SaNcHeZ_cz)