Kanadská slanina

Canadian Bacon

Komedie / Válečný

USA, 1995, 91 min

Můžete hádat kde se v hlavách pološílených tvůrců South Parku vzal nápad na válku s Kanadou v Pekle Na Zemi:)) Parodující odkazy sahají (kromě poněkud tristních obrazů americké inteligence;)) i k takovým legendám jakými jsou Spielbergova Blízká Setkání Třetího Druhu:) A jak už podotýká Trellíno, jde o poslední film Johna Candyho. A tím jakákoliv výjimečnost Kanadské Slaniny končí...což ovšem neznamená, že se u ní nepobavíte. Na jedno pokoukání dobrá volba.(1.10.2003)

Michaelu Moore zkusil po svém prvním dokumentu štěstí s hranou komedií a nedopadlo to vůbec špatně. Především první dvě třetiny jsou zábavné a plné nápaditých satirických gagů. Výsledku pomáhá obsazení - tradičně sympatický Alan Alda jako dobromyslný a nezkušený prezident nebo John Candy představující přesného burana. Úsměv vyvolávají i odkazy na Blízká setkání třetího druhu nebo Dr.Divnolásku, stejně jako krátáká scénka s Danem Aykroydem. Jenom škoda, že ke konci film trochu ztrácí dech.(9.2.2008)

Celkem příjemná komedie věrně mapující kulturní rysy několika světových velmocí. Trošku mě překvapuje, že je tento snímek poměrně málo známý. Současných 369 hodnotících je číslo vskutku neúměrné celkové porci zábavy. Určitě popularitě snímku nepřidává fakt, že se jedná o americký film, který je postaven na urážení zejména Američanů. Tohle oni neradi. Nicméně, ostatní tohle rádi. Mně se to celkem zamlouvalo. Film je plný všemožných hlášek a situací, které mi rozhodně úsměv na rtech několikrát vykouzlily. Viděl bych to minimálně na horní hranici třech kousků.(24.10.2015)

"Zbývá jedna minuta a 50 sekund do totální destrukce. Přejeme vám hezký den." Americký zbrojní průmysl, zbraně v každé americké domácnosti, nacionalismus i americká ochrana míru napadáním jiných zemí si prostě říkali o zesměšnění. A ujala se ho ta nejméně loajální ovce z místního stáda - Michael Moore. Za mě to tedy mohlo být vtipnější, trefnější a více ujeté, ale ten dojatý pohled party amerických dobrodruhů z břehů uklizené Kanady do čoudící domoviny opravdu stál za to. A informaci, že celá Kanada se dá vypnout jediným vypínačem, určitě jednou výhodně zpeněžím.(14.8.2018)

Studená válka skončila, zbrojní průmysl upadá, a tak si Amerika hledá nového nepřítele. Když odmítne Rusko (už se nechce vzdát mobilních telefonů a MTV), co takhle prohlásit za nepřátele Kanadu? Michael Moore si v této celkem podařené satiře dělá rovným dílem legraci z Kanaďanů i z Američanů. Není to komedie, u které se budete smíchy válet po zemi, ale vtipné momenty se zde najdou. Film si sám o sobě zaslouží hezké tři hvězdičky, ale přihodím i čtvrtou za mé oblíbence v hlavních rolích (slušný Alan Alda jako prezident a výborný John Candy jako buranský šerif), za narážky na jiné filmy ("Černoch vždycky umře jako první") a za skutečně zajímavou a chytře vymyšlenou zápletku. "Koukněte se na tu jejich vlajku. Co to má bejt? Marihuana?"(20.2.2009)

• - Jedná se o poslední vydaný a dokončený film Johna Candyho. Herec zemřel během natáčení snímku Wagons East (1994). (SaNcHeZ_cz)