poster

Kanadská slanina

 • USA

  Canadian Bacon

Komedie / Válečný

USA, 1995, 91 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Big Bear
  ****

  Někdy mi připadá, že Moore není Amík. Tady se do svých spoluobčanů pustil s takovou vervou až pruhy a hvězdy létaly... Film tvrdě napadá americký militarismus, právo držet zbraň i velkou moc médií. Moore toto téma načal v době ještě před všemi těmi masakry na americkcýh školách, přičemž o jednom z nich pak v roce 2002 natočil dokument Bowling for Columbine a tam už tvrdě kritizuje tu americkou mánii kdy každý má doma alespoň jeden kolťák nejlépe dva. Americkému prezidentovi Alanu Aldovi, klesá popularita. Studená válka skončila, většina nepřátel USA je mrtvá a tak zbrojní fabriky nemají odbyt pro všechny ty sofistikované zbraně od samopalů počínaje po rakety konče. Desetitisíce dělníků jsou propuštěny na dlažbu a reptají. Poradci a armáda radí prezidentovi až začne zase studenou válku s Ruskem. Jenže Ruský prezident je kámoš a nic takového nechce, vždyť jim to zbrojení málem v osmdesátých létech položilo ekonomiku... Amerika však potřebuje nepřítele a silného vůdce, kdo ji povede a kdo zase zajistí chod muničních továren a továren na zbraně. A tak se vymyslí fiktivní válka s Kanadou. Důvodů je opravdu spousta. Maj tam nechutně čistý vzduch, jako přítele člověka uznávají bobry, losy a soby, na všechno dávají majonézu, jejich pivo chutná jako chcanky, cpou se do hokeje a mluví francouzsky... Jenže televizním protikanadským relacím uvěří i parta americkcýh vidláků a ta se vydá na vlastní misi proti Kanadě. Prezidentovi USA se situace vymyká z rukou a tak je nucen povolat speciální jednotku Omega Force :-)))). No, já se bavil a budu si to muset dát ještě jednou, protože mi asi spousta vtípků utekla. A to nejsem Amík ani Kanaďan, ti tam toho jistě najdou více. Tohle byla velmi příjemná satira s humorem mezi řádky, prostě Michael Moore! Dávám 4 kódy pro odpalovač jaderných hlavic. * * * *(14.10.2014)

 • Frajer42
  ***

  Celkem příjemná komedie věrně mapující kulturní rysy několika světových velmocí. Trošku mě překvapuje, že je tento snímek poměrně málo známý. Současných 369 hodnotících je číslo vskutku neúměrné celkové porci zábavy. Určitě popularitě snímku nepřidává fakt, že se jedná o americký film, který je postaven na urážení zejména Američanů. Tohle oni neradi. Nicméně, ostatní tohle rádi. Mně se to celkem zamlouvalo. Film je plný všemožných hlášek a situací, které mi rozhodně úsměv na rtech několikrát vykouzlily. Viděl bych to minimálně na horní hranici třech kousků.(24.10.2015)

 • korbitch22
  **

  Ze začátku to vypadalo opravdu nadějně, satiru mám rád a Moore nešetří dost tvrdým humorem.Jenže místo toho aby to byla taková veselá a prdlá komedie plná konfrontace amerických a kanadských herců, děj zakrní, moc se toho neděje a spíš mi to připomínalo parodii na nějaký špionský film, než-li politickou satiru.John Candy by si určitě zasloužil lepší tečku za svou perfektní filmovou kariérou.Režírovat to třeba Reitman, mohlo to být úplně o něčem jiném. 45%.(21.11.2012)

 • bloom
  ***

  Michaelu Moore zkusil po svém prvním dokumentu štěstí s hranou komedií a nedopadlo to vůbec špatně. Především první dvě třetiny jsou zábavné a plné nápaditých satirických gagů. Výsledku pomáhá obsazení - tradičně sympatický Alan Alda jako dobromyslný a nezkušený prezident nebo John Candy představující přesného burana. Úsměv vyvolávají i odkazy na Blízká setkání třetího druhu nebo Dr.Divnolásku, stejně jako krátáká scénka s Danem Aykroydem. Jenom škoda, že ke konci film trochu ztrácí dech.(9.2.2008)

 • Kryton
  ****

  Michael Moore natočil komedii , kde se smějeme realitě! Amerika je v krizi , prezident bez války nemá preference a kanadský pivo chutná jako moč. A tak si vymyslíme jak nás chtějí zničit Kanadani. Dyt se tam mají tak dobře! Bojím se říci , že Michael Moore udělal jeden z nejlepších dokumentů. Až zamrazí při sledování té masáži médií.(29.11.2008)

 • - Jedná se o poslední vydaný a dokončený film Johna Candyho. Herec zemřel během natáčení snímku Wagons East (1994). (SaNcHeZ_cz)