Antony & Cleopatra (TV film)

Drama / Historický / Romantický

Velká Británie / USA, 1981, 170 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (2)

Uspokojující. Tahle adaptace vznikla jako součást mamutího projektu BBC, která se koncem sedmdesátých let rozhodla zinscenovat ve svých televizních studiích kompletního Shakespeara od A do Z a vytvořit něco jako default verze všech her. Kvalita jednotlivých kousků samozřejmě kolísá, tenhle je ale v zásadě slučitelný se zábavou. Velmi omezený rozpočet bohužel zrovna tomuhle příběhu příliš neprospívá – Antonius a Kleopatra je jedno z Shakespearových nejrozmáchlejších a nejvýpravnějších dramat a vyloženě vybízí k nějaké velkolepé filmové adaptaci; v televizním studiu může fungovat jen z části. (Funguje samozřejmě dobře na té intimní, vztahové rovině příběhu, která je tady koneckonců navzdory všem těm bitvám a politikaření nejdůležitější, ale v tomhle ohledu Millerovu adaptaci už poráží na hlavu starší verze od Trevora Nunna.) Colin Blakley jako Marcus Antonius je přesvědčivý, i když typově zrovna legendárnímu římskému generálovi a jednomu z triumvirů neodpovídá, a zvládá dobře i Antoniovy těžší scény. Jane Lapotaire jako Kleopatra mě zaujala méně a ani ona mi příliš nesedla svým výrazem – po zkušenostech s jinými Millerovými adaptacemi mám dojem, že proti "typu" své herce obsazuje záměrně a že všedními tvářemi v nevšedních rolích se snaží vyprovokovat diváky k přehodnocení jejich představ o hře. (Miller evidentně příliš nestál o default verze Shakespeara.) V souladu s tím je ostatně i setření rozdílů mezi Millerovým Egyptem a Římem – tím, že plošně rozhodil kvazi-alžbětínské kostýmy a nijak výrazné kulisy, Miller vyrušil ono napětí mezi Kleopatřiným světem lyriky a smyslnosti a Octaviovým světem přísnosti a zodpovědnosti, mezi měkkostí a tvrdostí, a zpochybnil tak Shakespearovu ostentativní dialektiku. Délka téhle adaptace může být také pro leckoho problém – na jednu stranu si cením textově věrného provedení, na straně druhé je znát, že tenhle Shakespearův příběh potřebuje víc než jen umně přednesené verše – k Antoniovi a Kleopatře patří pohyb, akce a okouzlující obrazy; ani jedním Millerova verze – nejspíš záměrně – zrovna neoplývá. // LEPŠÍ VERZE: Antonius a Kleopatra Trevora Nunna (1974) je adaptace obdobně limitovaná možnostmi televizního studia, ale tuhle verzi minimálně co do hereckých výkonů jednoznačně přebíjí.(29.5.2009)

• Svadbos

Škoda Hestonovho času, keď sa pokúsil zobraziť Shakespearovu hru s obmedzenými rozpočtovými prostriedkami.(9.10.2011)