Smutná neděle - Píseň o lásce a smrti

Smutná nedeľa - Pieseň o láske a smrti

Gloomy Sunday

Romantický / Drama

Německo / Maďarsko, 1999, 112 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $585,604Tržby Celosvetovo $646,532(27.5.2009)

Netušila jsem, že to bude až tak intenzivní zážitek Ale ten fakt, že Píseň o lásce a smrti zřejmě podle Wiki opravdu ovlivnila mnoho lidí ke skutečné sebevraždě a dokonce i sám autor této skladby ukončil svůj život skokem z okna, k tomu určitě přispěl. Je to moc zajímavý film, kde se všechno točí hlavně okolo téhle velmi ponuré, zvláštní melodie a současně s ní se line příběh o lásce, někdy tak komplikované, smutku, ale také o lidské důstojnosti. Tři muži a jedna žena s krásnýma smutnýma očima a když k tomu přidám kopec protichůdných emocí, tak je to jasná čtyřka.(22.3.2015)

Skvostné... ještě teď, když slyším "hymnu sebevrahů", zježí se mi chloupky na těle. Její melodie je stejně hluboká, jako samotný příběh (i když se od skutečného značně liší). Smutná neděle - Píseň o lásce a smrti. Ten název vystihuje vše... snímek mi nabídl hned několik roztodivných emocí a ani jediná nebyla ošizena. Zajímavý milostný trojúhelník, výborně zachycena atmosféra doby, vykreslení postav, podmanivá hudba a excelentní závěr. Prostě krásný film.(23.4.2008)

Hymna sebevrahů mi ani na moment nepřišla beroucí dech, natož život. Nezasáhlo mě to tak, jak by mohlo, protože ve stejném duchu se nese celý film: hezké, ale příliš učesané. Joachim Król je ale herecky velmi zajímavý a Budapešt, kterou si ze svých průjezdů pamatuji jako šedivé město, jsem díky kameramanovi dostala chuť lépe poznat. 70%(8.7.2009)

Film melancholický, jako sama neděle a jeden z těch, co si dává na všem záležet - od atmosféry krásné Budapešti, přes neošizenou serióznost předválečné Evropy, se svým stylem okázalého luxusu bez nevkusu a kýče, který je odrazem zaslouženého úspěchu, jenž dává přejícně vzniknout těm dalším, až po jímavou krásu hudebního motivu, který se stává spouštěčem nerozhodných ke kroku do prázdna... A vpravdě nevšední, nesobecký, a proto zároveň trýznivý (a zřejmě i dlouhodobě neudržitelný) je i milostný vztah dvou mužů a jedné ženy v době totálního temna, které se dá vzdorovat jen vlastní hrdostí, důstojností a nadějí - zintenzivněno hudbou, krásnými slovy, jemným humorem a více než příjemnými výkony, kterým kraluje skvělý Joachim Król... A originální verzi Gloomy Sunday si nepustím dřív, než oklepu emoce - nebo až vyměním byt, odhlásím plyn a vypustím rybník...(26.7.2013)

• Adam Bernau

Kýč kýčů. Hezký film, ale jako zpříběhování fenoménu Szomorú vasárnap je k smíchu. Ale strašně.(25.11.2011)

Na tomhle filmu se mi líbily především 2 věci: Jednak samotná skladba, Smutná neděle k filmu sedí jak ulitá a nebýt ní, asi nedám tak vysoké hodnocení. Druhou věcí je prostředí maďarského hlavního města Budapešti, pohledy na jeho zvláštní panorama za zvuků Smutné neděle jsou nejkrásnějšími partiemi filmu. Samotný děj je velmi nápaditý a přináší další trochu odlišný pohled na německou okupaci. Bohužel se v něm však nachází poměrně dost hluchých míst, takže se semtam můžete nudit. To je ale asi jediná chyba jinak výborného filmu.(8.7.2005)

...když jsem ještě zjistil, že ta píseň je opravdu prokletá a fakta o lidech, kteří se při jejim poslechu zabili... Mrazí z toho!!!(16.7.2013)

Výborné drama, velmi hluboký film, milostný trojúhelník na pozadí těžké doby(18.2.2016)

Film Smutná nedeľa je skvostom medzi vojnovými drámami, ktorý ponúka mnoho nových pohľadov na lásku aj vojnu bez akejkoľvek irónie či naivnosti až prerastie v komornú vojnovú drámu o hodnotách človeka, o ľudskosti, láske, ale aj závisti a ziskuchtivosti. Film dokladuje, že láska môže byť aj viac stranná a pritom rovnako silná a osudová. Samotná pieseň o láske a smrti je piesňou o ktorej sa hovorí, že v sebe nesie hlbokú myšlienku, dokonca akýsi kód, ktorý núti ľudí k samovražde. Aj keď film je fikciou, má však silné historické pozadie. Odohráva sa v Maďarsku pred 2. svetovou vojnou a potom počas okupácie Maďarska nemeckými vojskami. Hans Wieck v skutočnosti Kurt Becher v rámci operácie Panzerfaust sa vracia do Budapešti, kde je zodpovedný za deportácie budapeštianskych Židov do Osvienčima. Tajne za vysoké úplatky pomáha utekať najbohatším Židom z okupovanej Európy. Bol zatknutý v máji 1945 spojencami a uväznený v Norimbergu, ale nebol stíhaný ako vojnový zločinec, tu vystupoval iba ako svedok na základe čestného prehlásenia Rudolfa Kastnera, ktorý bol vedúci člen židovskej pomoci a záchranného výboru v Maďarsku.(9.10.2015)

• d-fens

ocenenia : MFF Mar del Plata 1999 - Špeciálne uznanie poroty OCIC(8.3.2010)

Niečo na tej piesni podivné naozaj je aj keď jej história je dosť rozdielna. Treba si vypočuť originálnu nahrávku z roku 1933 a preložiť text - a obraz je zrazu úplnejší. (pôvodný originál piesne: http://www.youtube.com/watch?v=p50EsuX_qiE a jej text v maďačine a angličtine tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Gloomy_Sunday)(27.12.2013)

Výborná atmosféra, nádherná melódia a ešte nádhernejšia Erika M. Spolu s láskou k tomuto prekrásnemu mestu 4a pol*.(5.10.2008)

Nádhernej a hlavně smutnej příběh o tom jak válka ničila životy všech, kromě němců samozřejmě.(23.11.2008)

Trauriger Sonntag, dein Abend ist nicht mehr weit/ Mit schwarzen Schatten teil ich meine Einsamkeit/ Schließ ich die Augen dann seh ich sie hundertfach/ Ich kann nicht schlafen und sie werden nie mehr wach/ Ich seh Gestalten zieh´n im Zigarettenrauch/ Laßt mich nicht hier, sagt den Engeln ich komme auch/ Trauriger Sonntag// Einsame Sonntage hab ich zuviel verbracht/ Heut mach ich mich auf den Weg in die lange Nacht/ Bald brennen Kerzen und Rauch macht die Augen feucht/ Weint doch nicht Freunde, denn endlich fühl ich mich leicht/ Der letzte Atemzug bringt mich für immer heim/ Im Reich der Schatten da werd ich geborgen sein/ Trauriger Sonntag(13.3.2011)

Velmi povedené dílo s pěknou d*vkou (nevim proč se tam objevila *, psal jsem normálně slovo dívka), která si získala i mé srdce. Happy end nebyl úplným happyendem, přeci jen dva ze tří hlavních hrdinů se nedožili konce, to je slušný výkon. Navíc válečná doba a super romantickysmutnědepresivněradostnězajímavá píseň, při které jsem si vzpomněl na Titanic - jasných *****.(26.9.2014)

Tušila jsem, že pro shlédnutí tohoto filmu bude nejlepší neděle ráno. A nespletla jsem se. Tento film je dokonale nedělní a nemá jedinou chybičku, jediné škobrtnutí v žádném směru. Je naprosto dokonalý i v účincích, jaké na mě měl, má a bude mít. Je to velmi silný příběh, který přináší celou škálu situací - komických, milých, tragických, k zamyšlení - a vyvolává celou škálu emocí. Filmové prostředky vyprávění jsou špičkově použity a herecké výkony jsou strhující. Nemohu nezmínit Stefano Dionisiho, ktrého jsem viděla poprvé a naposledy před miliony let coby Farinelliho a byla jsem do něj zamilovaná - i tady je nádherný, uhrančivý a prostě úžasný. Erika Maroszán je opravdu andělská a asi jsem se do ní zamilovala taky:) A ta píseň... ta píseň. Je to opravdu krásná píseň. A teď musím jít.(11.1.2015)

První polovina mi přišla až moc romantická. Ale ve druhé polovině se příběh rozběhl hodně zajímavým směrem a vytvořil z filmu poměrně silný zážitek.(27.8.2016)

Peckovní film o mé oblíbené písni, kterou často s kapelou hráváme. V tomto případě jsem zaujatý, a proto nebudu dále posuzovat:-)(13.3.2012)

Pro milovníky Budapeště a jejího ducha jasná volba. Krásné záběru exteriérů i interiérů, obzvlášť v noci, v domech, všude...místní koupelnu bych ve své vysněné domácnosti okamžitě zakomponoval! A samozřejmě ona ústřední melodie je opravdu nádherná...Erika Marozsán, ač ve smutných scénách, také...:)(6.9.2012)

<< předchozí 1 2