Reklama

Reklama

Mauthausen: Cesta bez návratu

(TV film)
  • Francie Mauthausen, le Camp de l'Horreur (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
Francie, 2020, 52 min

Obsahy(1)

Ve východní části Rakouska byla nacisty vybudována rozsáhlá síť více než čtyřiceti pobočných táborů systému Mauthausen, řízených muži vycvičenými zabíjet... V srdci Rakouska, více než 100 kilometrů západně od hlavního města Vídně, stál jeden z nejhorších koncentračních táborů nacistického zřízení. V lednu 1941 byl Mauthausen označen za tábor, z něhož není návratu. Pokud tam někoho poslali, neměl šanci přežít. Táborem prošlo nejméně na 200.000 vězňů z celé Evropy. Více než polovina jich zahynula. Od práce v kamenolomech pro výstavbu budov nacistického Německa, až po podzemní továrny na tajné zbraně německé armády. Systém Mauthausen se významně podílel na dalekosáhlých plánech Adolfa Hitlera. Po válce hodně stop po Mauthausenu zmizelo. Buď je zlikvidovali nacisté, po osvobození zničili spojenci, nebo na ně rakouské obyvatelstvo záměrně nechtělo vzpomínat. Jenže pevnost Mauthausen stále stojí. A mnohé pozůstatky z války je možné si prohlédnout i dnes. (Česká televize)

(více)

Recenze (4)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

"Sú to kriminálnici. Nezaslúžia si nič lepšie." Povedal veliteľ tábora svojmu malému synovi. Je zaujímavé, že nacisti sa snažili každý koncentračný tábor pred príchodom spojeneckých vojsk zničiť a zahladiť stopy. A potom sa vyhovárali, že to bola ideológia, alebo že len poslúchali rozkazy. Ak to bola ideológia a bola správna, tak na čo zahladzovať stopy? Veď to robím len vtedy, ak viem, že som konal niečo zlé. ()

mosem 

všechny recenze uživatele

Zajímavý dokument, využitelný pro výuku dějepisu nebo pro někoho kdo nemá nejmenší informace o tom, co byly koncentrační tábory a jak fungovaly. Nových informací poskrovnu, pokud vůbec. ()

Reklama

Reklama