Erupce lásky

• Kanada Fire of Love (více)
Trailer 1

VOD (1)

Katia a Maurice Krafftovi měli v životě dvě vášně – sebe navzájem a sopky. On přímočarý a odvážný, ona klidná a opatrná, ale vždy spolu. Po celé dvě dekády se tito vulkanologové nechali svádět krásou a nebezpečím bublajících obrů a při své cestě za poznáním zachránili desítky tisíc životů. Jejich neuvěřitelný příběh a autentické záběry sopek pořízené z dechberoucí blízkosti na 16 mm film nyní ožily v kreativním zpracování režisérky Sary Dosy. Hit ze Sundance, připomínající estetiku Wese Andersona, je nejen o vybuchujících sopkách, ale i o dynamice unikátního vztahu dvou svérázných vědců. (Aerofilms)

Trailer 1

hlošík

Hodinu a půl dlouhá reklama/esej o tom, proč se člověk může stát (přírodním) vědcem, která strhne i ty, pro něž zkoumané téma doposud nebylo v ničem zajímavé. Celek dokumentu je rámován romantickým vztahem obou protagonistů, ten je ale neodlučitelný od jejich vědeckého a podobně emocionálního zájmu o sopky. A stejně jako mezilidské vztahy i takový vztah může nabírat na dynamice. Původní útěk od chaotičnosti a nebezpečí lidských dějin ke klidnějším přírodním procesům se postupně přetváří do riskantního obdivu přírodní síly, která může být stejně tak ničivá jako fascinující. Erupci lásky se daří v sobě obsáhnout přístupy obou vědců – jak detailní pozorování nejmenších změn, tak posedlost spektáklem, který nabízejí monstrózní sopečné výjevy. Právě druhou cestou ale nabízí film nejpůsobivější záběry, které v ostrých kontrastech mezi vědci a sopečnou erupcí zachycují miniaturnost lidské existence vůči vznešené síle přírody. ()

LEGACY

"Litujete něčeho v životě?" ......  Katia "Ano, že jsme přece neviděli víc erupcí" Vlastně se jedná o jeden z nejlepších dokumentů, na které jsem za posledních pár let narazil. Je to neskutečně poutavé i pro nevulkanology, záběry jsou naprosto strhující, podmanivé a byť jsou živelné katastrofy něco pro lidstvo trýznivého, tak na kameře jsou všechny erupce, láva a ohořelé horniny vlastně nějak meditačně uklidňující. Do toho ten hypnotizující, velice jemný hlas vypravěčky a příběh dvou životních partnerů, kteří udělali pro lidstvo obrovský kus práce, informovali nás, už tehdy se dali označit za jakési popularizátory, ale zároveň hrozně lidští lidé, pár, co by pro sebe a vulkány do jícnu sopky skočil. Já jsem si díky nim trochu rozšířil obzory, podíval se na historii vůlkánů, Tamburu a další katastrofy, no a moc jim závidím, že věděli pro co žít, pro co dýchat a pro co i zemřít. To nasazení, odříkání běžného života, či fráze "žil bych u sopky, kdybych mohl jíst kameny" to je prostě romantický bláznovství - love it. ()

Padme_Anakin

Velice zajímavé nahlédnutí do světa sopečných erupcí a do života dvou pozoruhodných osobností.. Moc krásný životopisný dokument, Katia a Maurice k sobě prostě patřili, ve všech ohledech.. Nejúžasnější a fascinující záběry, co jsem kdy viděla, na jednu stranu z toho mrazí, no na druhou stranu vědomí toho množství zachráněných životů, poklona.. ()

gulista

Erupcia lásky a výlevy lávy z horúcich hlbín tela a Zeme. Jedinečný dokument pozostávajúci takmer výhradne z archívnych záberov o netradičnej záľube a ľudskej odovzdanosti a našej "efuzívnej" povahe, kde je láska už tak krehká skúšaná ešte navyše činnými vulkánmi. Keďže od ľudstva ako takého sa hlavnej dvojici donieslo skôr sklamania, zvolili si alternatívnu a extrémne dobrodružnú cestu pre pochopenie správania sa vulkánov. Ide o myšlienkovo presný, prirodzene dojímavý ale i vtipný príbeh o láske až za činnú sopku Unzen plný vizuálne nádherných, ale taktiež život ohrozujúcich a zimomriavky vyvolávajúcich záberov. Viac písať netreba... Snáď len, nebyť neochotného a odbíjajúceho premietača, ktorého týmto pozdravujem, mohol som to vidieť u nás na plátne už pred dvomi mesiacmi. Teším sa aj na málovravnejšie a osobnejšie Herzogovo spracovanie. For Katia and Maurice the unknown is not something to be feared, it is something to go toward. 85% ()

vyfuk

Film, který vypadá, že jde absolutně mimo. A taky jde. Ale dokáže si vás tak jednoduše podmanit, že se nedokážete divit. Totálně hypnotické porno vybuchujících sopek, tekoucí magmy, pukajících bubliny, létajících jisker a další bambiliardy věcí. Dabing v něčem chraplavý až depresivně hypnotický s celým dějem. Povinnost v kině. Povinnost kdykoliv. ()