Erupce lásky

• Kanada Fire of Love (více)
Trailer
Dokumentární
Kanada / USA, 2022, 93 min

Katia a Maurice Krafftovi měli v životě dvě vášně – sebe navzájem a sopky. On přímočarý a odvážný, ona klidná a opatrná, ale vždy spolu. Po celé dvě dekády se tito vulkanologové nechali svádět krásou a nebezpečím bublajících obrů a při své cestě za poznáním zachránili desítky tisíc životů. Jejich neuvěřitelný příběh a autentické záběry sopek pořízené z dechberoucí blízkosti na 16 mm film nyní ožily v kreativním zpracování režisérky Sary Dosy. Hit ze Sundance, připomínající estetiku Wese Andersona, je nejen o vybuchujících sopkách, ale i o dynamice unikátního vztahu dvou svérázných vědců. (Aerofilms)

Trailer

Goldbeater

Erupce lásky je lepší romantika, komedie, drama, katastrofický snímek i thriller, než většina současných filmových fikcí, které se o podobné zařazení mermomocí snaží. A přitom je to „jenom“ dokument o dvou unikátních lidech s unikátním příběhem a ještě unikátnějším archivem záběrů. Příběh Katii a Maurice Krafftových vás zkrátka zákonitě musí chytit za srdce a nepustit. A jsem velmi zvědav, jak dopadne totožná látka v uchopení Wernera Herzoga v The Fire Within. Letos se to zkrátka sešlo. [KVIFF 2022] ()

hemul

Ako chlapec som zboznoval prirodopisne filmy, co ine sa uz dalo pozerat v socialistickej televizii. Najviac sa mi pacili tie, ktore robili skutocni vedci, ktori boli zaroven aj rozpravacmi a vedeli ako drzat kameru. Napriklad Cousteau. Vela som sa z nich naucil. Spektakularne filmy, ktore prisli potom, ako napriklad qatsi seria, baraka a podobne, som vyslovene - neměl rád - lebo robili len zvukovu a obrazovu tapetu, z ktorej som sa nic nenaucil. Posledný príklad - River - film spraveny dronmi. Erupcia lásky je návratom do čias, keď filmy robili vedci a vznikala z toho poézia. Veda a poézia totiž hovoria tou istou rečou - metaforou. Extáza lásky ma vrátila do čias, keď som čítal romány Julesa Verna a Tove Jansson a pozeral filmy Karla Zemana. S takými filmami detstvo trvá. ()

Majkak

Krásný a dojemný příběh dvou vědců spojených vášní k sopkám a k sobě navzájem. Famózní záběry z blízkosti sopek. I když Katia a Maurice v průběhu času dbali více na opatrnost, sopka nakonec svoji převahu ukázala. Jendo přání jim ale splnila. Příběh kolumbijského města Armero je aktuální výstrahou pro dnešek. Vulkanologové varovali úřady před katastrofou. ()

Jirka_Šč

"Použili jsme levný člun. Nejsme idioti." ■ Obdivuhodné! Respekt! Sledujeme život dvou vulkanologických nadšenců, kteří milovali sopky, následně ze zamilovanosti trochu vystřízlivěli, pochopili, co vše mohou vulkány způsobit a udělali maximum, aby v budoucnu zachránili lidské životy. Neuvěřitelné záběry! ()

Habanera

Znáte nějaký jiný pár vulkanologů? Ne, neznám, vulkanologové zkoumají totiž aktivní sopky. Maurice se popálil vroucím bahnem, je to takový křest ohněm vulkanologa. Začínám si myslet, že vulkanologové mají opravdu obrovský smysl pro humor. Až do samého konce. Nádherně a citlivě natočená životní pouť manželů Krafftových, posbíraná s mnoha videí samotného páru. Hudba úžasná. ()