Erupce lásky

• Kanada Fire of Love (více)
Trailer
Dokumentární
Kanada / USA, 2022, 93 min

Katia a Maurice Krafftovi měli v životě dvě vášně – sebe navzájem a sopky. On přímočarý a odvážný, ona klidná a opatrná, ale vždy spolu. Po celé dvě dekády se tito vulkanologové nechali svádět krásou a nebezpečím bublajících obrů a při své cestě za poznáním zachránili desítky tisíc životů. Jejich neuvěřitelný příběh a autentické záběry sopek pořízené z dechberoucí blízkosti na 16 mm film nyní ožily v kreativním zpracování režisérky Sary Dosy. Hit ze Sundance, připomínající estetiku Wese Andersona, je nejen o vybuchujících sopkách, ale i o dynamice unikátního vztahu dvou svérázných vědců. (Aerofilms)

J*A*S*M

Fascinující záběry v zábavném dokumentu o vztahu dvou charismatických vulkanologů, kteří zažili věci, které nikdo z nás nezažije. U koncovky jsem si zaslzel víc, než u jakéhokoli hraného filmu za poslední rok. (56th KVIFF) ()

Goldbeater

Erupce lásky je lepší romantika, komedie, drama, katastrofický snímek i thriller, než většina současných filmových fikcí, které se o podobné zařazení mermomocí snaží. A přitom je to „jenom“ dokument o dvou unikátních lidech s unikátním příběhem a ještě unikátnějším archivem záběrů. Příběh Katii a Maurice Krafftových vás zkrátka zákonitě musí chytit za srdce a nepustit. A jsem velmi zvědav, jak dopadne totožná látka v uchopení Wernera Herzoga v The Fire Within. Letos se to zkrátka sešlo. [KVIFF 2022] ()

Pedestrian

Neuvěřitelné záběry jako z National Geographic. Wait a moment… Ještě nadšenější bych ale byl nebýt ukňouraného tónu vypravěčky. ()

Jirka_Šč

"Použili jsme levný člun. Nejsme idioti." ■ Obdivuhodné! Respekt! Sledujeme život dvou vulkanologických nadšenců, kteří milovali sopky, následně ze zamilovanosti trochu vystřízlivěli, pochopili, co vše mohou vulkány způsobit a udělali maximum, aby v budoucnu zachránili lidské životy. Neuvěřitelné záběry! ()

Rohy212

„Sebevražedná existence v sopečné kráse,” prohlásil o své práci a životní vášni vulkanolog Maurice Krafft. Erupce lásky, dokument složený z četných archivních záběrů a snímků Maurice a jeho manželky Katiy, vypráví lovestory mezi kameny, která je stvořená pro velká plátna. (KVIFF) ()

Hees

Jednohubka o láske a o tom, že niekedy je lepšie žiť na hranici smrti, ale robiť to čo nás baví a napĺňa ako premrhať svoj život robením niečoho iného, bezpečnejšieho či za viac peňazí. Nie len to dokonca tým všetkým obohatiť svet a ľudstvo. ()

vyfuk

Film, který vypadá, že jde absolutně mimo. A taky jde. Ale dokáže si vás tak jednoduše podmanit, že se nedokážete divit. Totálně hypnotické porno vybuchujících sopek, tekoucí magmy, pukajících bubliny, létajících jisker a další bambiliardy věcí. Dabing v něčem chraplavý až depresivně hypnotický s celým dějem. Povinnost v kině. Povinnost kdykoliv. ()

simply

Už dávno jsem neviděla dokument, který by mě takhle chytl za srdce. Pro mě rozhodně jedno z velkých překvapení poslední doby. Vulkanologie je fascinující věda a Maurice s Katiou neuvěřitelně sympatický pár. ()

hemul

Ako chlapec som zboznoval prirodopisne filmy, co ine sa uz dalo pozerat v socialistickej televizii. Najviac sa mi pacili tie, ktore robili skutocni vedci, ktori boli zaroven aj rozpravacmi a vedeli ako drzat kameru. Napriklad Cousteau. Vela som sa z nich naucil. Spektakularne filmy, ktore prisli potom, ako napriklad qatsi seria, baraka a podobne, som vyslovene - neměl rád - lebo robili len zvukovu a obrazovu tapetu, z ktorej som sa nic nenaucil. Posledný príklad - River - film spraveny dronmi. Erupcia lásky je návratom do čias, keď filmy robili vedci a vznikala z toho poézia. Veda a poézia totiž hovoria tou istou rečou - metaforou. Extáza lásky ma vrátila do čias, keď som čítal romány Julesa Verna a Tove Jansson a pozeral filmy Karla Zemana. S takými filmami detstvo trvá. ()

Vikyy98

Esteticky velmi půvabný dokument a obecně příjemná podívaná. Sice to není natolik informačně bohaté, ale přesto se člověk něco málo dozví o sopkách, nahlédne do života dvou zajímavých lidí i se pokochá obrazem. To není málo. ()

horovska

Skvělý snímek plný tryskající lávy, dýmu, ohně a popela. Muž a žena, kteří měli obrovské štěstí, že se potkali. Sehraná dvojice, která se k soptícím obrům přibližuje tak, že to zdravý rozum nechápe. Blázni, jež své vášni obětovali všechnu energii, celý život. Dechberoucí dokument. ()

Majkak

Krásný a dojemný příběh dvou vědců spojených vášní k sopkám a k sobě navzájem. Famózní záběry z blízkosti sopek. I když Katia a Maurice v průběhu času dbali více na opatrnost, sopka nakonec svoji převahu ukázala. Jendo přání jim ale splnila. Příběh kolumbijského města Armero je aktuální výstrahou pro dnešek. Vulkanologové varovali úřady před katastrofou. ()

Jolee

Krásný záběry, mile vykreslený vztah kouzelného páru vulkanologů z Francie. Voice-over na mě občas byl až moc patetický a stopáž ukrojit tak o 20 minut a byla bych já, i stejně se ošívající diváci v sále, šťastnější. Perfektní výběr hudby. ()