Mariini milenci

Maria's Lovers

Drama / Romantický

USA, 1984, 103 min

Příběh o hluboké a absolutní lásce, která dokáže překonat všechno. Z režie je sice strašně cítit "Amerika" (Končalovskij si ji snad nechal nastřelit přímo do žíly), ale přesto tam občas nějaký záblesk toho "ruského cítění" je. Hlavní herecká dvojice a pár vcelku působivých scén dělají z filmu lehce nadprůměrný zážitek. (3,5*)(9.6.2007)

Velmi působivý film ruského režiséra o osudech jugoslávských přistěhovalců v americe po druhé světové válce. Ale nemohoucnost Ivana (John Savage) přefiknout Marii (Nastassja Kinski) se mi zdála trochu přitažená za vlasy. Myslím, že každý chlap by tu "obrovskou lásku" nějak překousnul a šel do ní. Song který zazpíval Marii Clarence Butts (Keith Carradine) by zaručeně uchvátil každou ženskou.(18.5.2006)

Rusky rozvláčně, s velkým zaměřením na rozbolavělou hlubokou duši hlavních představitelů. Vysněné manželství s dívkou, na kterou celou dobu myslel v zajateckém táboře, se pro navrátilce z války stane peklem, když se nedokáže své ženě intimně přiblížit. A pak nastává to drásání duší a prožívání muk. Hlavně ve finále už jsem snímku nevěřila ani zbla. Například volba náhodného partnera byla střelou tak vedle, že by se jí nedopustila za střízliva snad vůbec žádná žena. KOUSEK DĚJE Mrákotné vidiny s ožižláváním krysy mě rozesmály a konec, kdy konečně manželem osouložená manželka vítězně vykřikne: „Teď si můžeme pořídit svoje vlastní dítě!“ už byl čirý hnus. To jako to předešlé vyhodí? Kdepak, tenhle snímek stojí na hysterii a přehrávání. P. S. I když Nastěnka Kinská byla přenádherná. /25. 5. 15./(25.5.2015)

Přemýšlím co je ten Končalovskij zač - jestli jen šikovný řemeslník anebo co... Asja Kljačina se tolik liší od prvních dílů Sibiriády, které se tolik liší od posledních, které se totálně liší od Mariiných milenců a Slepičky Rjaby a Pošťáka Trjapicina. Co zůstává je výtvarnost, lyričnost. Záběr na řeku z kopce. Na konci Sibiriády Končalovskij bez mrknutí oka vyhověl brežněvovské zakázce a v Mariiných milencích se bez problémů přizpůsobil americkému vidění: Mariini milenci jsou americky naivní, obrazové metafory jsou hloupoučké, milostné scény jsou tak akorát pornografické, aby to Amíci unesli, scénky s jugoslávskými komparzisty jsou náležitě toporné. Roční období se správně střídají od filmového sněhu po filmový déšť, filmový vlak přijíždí v tu správnou chvíli (hezký trik, když "odhrne" novou scénu) samotné postavy mají často tupě šablonovité motivace a film se občas dokonce vleče scénu od scény. Robert Mitchum skvělý, zrovna tak Carradine i Savage. A Kinski krásná. Asi mi to stačilo.(27.2.2018)

Prvy americky film Koncalovskeho /Tango a Cash, Uvnitr kruhu/ s Nastasjou Kinski /Tess 1979, Kocici Lide/ a Johnom Savage /Salvador, Kmotr 3/ v hlavnych ulohach, pricom vo filme este citit vplyv ruskej mentality. Avsak kvalitnych hercov sa tu objavilo dostatok , ako Robert Mitchum /Big Steal, El Dorado, Lovcova Noc/ a Anita Morris a slusny Keith Carradine /Thieves Like us, Emperor of the North/. Plus este vyrovnavanie sa so skusenostami z japonskeho zajateckeho tabora a este su tu pritomne aj problemy so zaclenovanim sa spat do spolocnosti. 88 %(10.1.2017)