poster

Přízrak v křoví (TV film)

 • německý

  Das Buschgespenst

Krimi / Drama

Východní Německo, 1986, 2x85 min

 • Kakho-oto
  ***

  Nejedná se o první filmovou mayovku, která se neodehrává ani na Divokém západě ani v Orientu. Filmy Poklad Inků, Poklad Aztéků, Pyramida boha slunce se totiž odehrávají v Latinské Americe, kterou nelze za Divoký západ označit ani v nejbujnější fantazii. Divoký západ představuje pouze území na západě USA (zjednodušeně řečeno západně od řeky Mississipi). Přízrak v křoví je první zfilmovanou mayovkou, jejíž děj se odehrává v Evropě (pokud nepočítáme životopisný film Karel May ze sedmdesátých let). Doplněk ze dne 8. 3. 2016: moji poznámku doplnili do zajímavostí, avšak jako autora (opravené) zajímavosti ponechali hippymana. Děj filmu vychází z předlohy Ztracený syn, což je jeden z pěti kolportážních románů Karla Maye. Film přebral z knihy poměrně dost, na druhou stranu je román velice rozsáhlý a dal by se podle něj natočit velmi dlouhý seriál. Filmařům NDR se hodila sociálně kritická linka příběhu: vykořisťování saských tkalců buržoazií, přičemž hlavní padouch je velký mamonář a bezohledný člověk. Film neurazí, ale chybí mu kouzlo většiny filmových "mayovek" z 60. let. 65 %(10.1.2016)

 • anderson
  ***

  Réžia českého znenia (ČST Brno) = MILAN MESSANY - dvojdielny televízny film. (17.10.2009)(17.10.2009)

 • - První filmová Mayovka, která se neodehrává ani na Divokém západě, v Latinské Americe nebo v Orientu, nýbrž v Krušných horách. (hippyman)

 • - Nápad natočit tento snímek dostal scénárista Friedemann Schreiter, když sbíral biografický materiál pro nějaký film o Karlu Mayovi a narazil přitom na silně autobiografický románový cyklus Der verlorene Sohn (Ztracený syn). (hippyman)