Uchū senkan Yamato

• Japonsko 宇宙戦艦ヤマト (více)
všechny plakáty
TV spot

yenn

Jamato, původně námořní, nyní kosmická loď, má nelehký úkol. Během 365 dní musí urazit téměř 300 000 světelných let, aby z Velkého Magellanova oblaku přivezla přístroj schopný zbavit Zemi radioaktivního znečištění, jehož původcem je nepřátelská mimozemská rasa z planety Gamilus. Pokud by seriál končil 24. epizodou, stačilo by lehce upravit komentář k Harlockovi a měl bych vystaráno. I Jamato je odolná loď, již žádné nebezpečí dlouhodobě neohrozí, a v případě potřeby posádka opraví jakékoli poškození (kupříkladu zpola rozmetaný trup). Ani etanolu holdující lékař tu nechybí. Autoři však zjevně nemohli dopustit, aby závěrečné dvě epizody proběhly poklidně, inu se je jali obdařit řadou vykonstruovaných zvratů podpořených nesmyslným jednáním postav i nesmírně laciným zabíjením živých a oživováním padlých. Aby poslední epizody takto zruinovaly nevalný, leč sledovatelný seriál, to jsem ještě neviděl. Ale zasmál jsem se, to přiznávám. 2/10 ()

DaeGurth

Je poznat doba vzniku (několik let před prvními Hvězdnými válkami), cílová skuipina (kluci kolem 15-ti let věku), skutečnost, že autoři toho o vesmíru moc nevěděli a považují ho za trošku přerostlé moře. Má sympatické postavy, několik (více) neúmyslně zábavných scén a několik velmi dobrých okamžiků. Je vidět jak moc si autoři přáli, aby Yamato, která ve skutečnosti téměř nic nestihla, dostala ještě jednu šanci, je vidět, že George Lucas tohle viděl taky, když začal dělat Hvězdné války (Millenium falcon a R2D2 jsou dobře poznat)... Nicméně naivita a schopnost vyvolávat deus ex machina luskáním prstů nebyly uplně pro mě. Nejsem si jistý, proč vznikl v USA kolem této série takový kult. Možná, že v době svého vzniku to opravdu bylo něco neuvěřitelného a já hodnotím příliš přísně. ()