Džiken

• japonský

Jiken

The Incident

Japonsko, 1978, 138 min

Když napíšu, že jde o zatím o nejslabší Nomurovo dílo, které jsem měl možnost sledovat, překvapuje mě, o jak skvělý filmový zážitek se přesto jedná. Typický je široký rejstřík vypravěčských metod - odkrývání a vrstvení jednotlivých rovin a úhlů pohledu jednotlivými aktéry (á la Rashomon), bohatá retrospektiva. Ač se přítomný čas odehrává v soudní síni (milostný trojúhelník vyústí ve vraždu), nehraje právní rovina příliš zásadní roli a příběh, o který zde jde především, je do soudního procesu spíše jen zarámován. Jednotliví aktéři svými výpověďmi postupně skládají zajímavou mozaiku, která je však oproti Nomurovu standardu přece jen poněkud krotká a trošku i předvídatelná (přece jen - podobné postupy lze označit za jeho specialitu). Svou silou ovšem potěší herecké obsazení: Keiko Matsuzaka jako Hatsuko (oběť), obhájce Tetsuro Tamba, jednoznačně nejvtipnější svědek Tsunehiko Watase a mnoho dalších. Scénář: Kaneto Shindo(16.2.2011)