Prokletá farma

A Thousand Acres

Prekliata farma

USA, 1997, 105 min

Na začátku jsem si říkala, že půjde o nějaký poetický film. Po chvíli jsem ale vyšla z omylu. Během té chvíle se z poetiky stalo parádní drama o rozvratu jedné farmářské rodiny. Za tím rozvratem stál samozřejmě majetek a jak jde o majetek, tak se zákonitě musí objevit i problémy, které se budou řešit třeba před soudem. Kolikrát se stane, že vše se vyřeší až smrtí jednoho člena rodiny, kdy si všichni všechno pěkně vyříkají, vyčistí si hlavu a usmíří se.(21.3.2011)

Slušné rodinné drama s temným tajemstvím. Je těžké po tolika letech, kdy si někdo vydobí u spoluobčanů takovou úctu, díky mnohaleté generaci a pracovitosti tu pověst rozbít, i když se zrovna jednalo o tak závažné téma, je škoda, že o tom obě sestry tak dlouho mlčeli. Obsazení je jedna z nejsilnějších částí filmu, všechny sestry spolu skvělé fungují, škoda, že se Jennifer objevuje jen ve vedlejší roli, ale Jessica i Michelle to zvládají na jedničku. Potěšila mě také přítomnost Colina Firtha, bylo to příjemné osvěžení amerického obsazení. Příběhově je to místy trochu utahanější a táhlejší, navíc žádný velký zvrat se tam nekoná. Jako drama to ale funguje skvěle a dokáže hrát i na city, pár slz mi díky tomu ukáplo.(12.7.2020)

Velmi poutavě vystavěný příběh farmářské rodiny. S postupujícím dějem vzrůstá napětí a dávno prožité kruté křivdy, často vytěsněné z paměti, se dostávají na povrch. Idylický a klidný život na prosluněné bohaté farmě se před očima mění v drama. Výborný, skvěle obsazený film, od kterého jsem moc nečekala, ale který mě velmi mile překvapil.(16.1.2012)

Skvělé drama, parafrázující >Learovské< téma vztahu otce a dcer, drama o narušených rodiných vztazích, temných stránkách lidské duše a šanci nejmladší generace, která nezatížená minulostí má novou naději... Film, u kterého se sice nebudete takzvaně >bavit< , ale který vás vtáhne do děje tak, že jen fascinovaně sledujete gradaci děje, kerý od téměř bukolické idyly rodinného života na velké mnohogenerační farmě mění se v dusný příběh plný bolesti, zasutých vzpomínek, citového strádání a zraňování, domělých i skutečných křivd, zloby, nenávisti a rodinného rozvratu, příběh, který nakonec vyústí ve zkázu práce mnoha generací, ale přesto očištěním a nadějí na nový život. Brilantní filmařina, zasazená do prostředí širých lánů Iowy, s excelentními hereckými výkony (Jessicy Langeové obzvláště), ze které je cítit věci prospěšný ženský vliv, daný jak předlohou, tak i scénářem a režií. Čtyři a půl hvězdičky za film, za tu J.L. zaokrouhleno bez rozpaků nahoru...(14.10.2006)

Nádherný příběh s obdobnou hloubkou jako Pán přílivu. A není divu, Jane Smiley svým stejnojmenným románem vydaným v roce 1992 natolik zabodovala, že za něj dostala Pulitzera. Mě osobně jen docela zklamala inspirace v Králi Learovi, nic takového bych v tom nehledala - protože jsem až skoro doufala v určitou autobiografičnost. Nicméně filmová verze žádnou chybičku nemá, jedná se o strhující herecké koncerty Jessicy Lange a Michelle Pfeiffer se skvostnou kamerou a pachutí nezvratného osudu, která přetrvá ještě dlouho po závěrečných titulcích.(6.11.2012)

• - Michelle Pfeiffer, která film produkovala, chtěl do role patriarchy Larryho Cooka Paula Newmana, ale ten roli odmítl. (..Lucas..)

• - Všichni komparzisté museli podepsat souhlas, že se nepokusí přiblížit se nebo mluvit s Michelle Pfeiffer a Jessicou Lange. (..Lucas..)

• - Aby se dodrželo alespoň něco motivů hry "Král Lear", byly ponechána počáteční písmena sester Ginny (Jessica Lange), Rose (Michelle Pfeiffer) a Caroline (Jennifer Jason Leigh), tedy stejné jako Learovy dcery Goneril, Regan a Cordelia. (..Lucas..)