Ace Ventura: Zvířecí detektiv

Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Zvierací detektív

Komedie / Krimi

USA, 1994, 86 min

Jim Carrey v další ze svých pitvořících se rolí, ve kterých má divák možnost vidět širokou škálu jeho šklebů a ksichtů. Bohužel to je asi tak jediné, co si z tohoto filmu budu pamatovat, ale kupodivu i to stačí na průměrné hodnocení. Ale samozřejmě svou roli sehrál i děj, který sice není nejzajímavější, ale není ani nejhorší, nicméně je chvílemi docela nudný. Jim Carrey si zkrátka na těchhle svých šklebech postavil komediální kariéru a nemůžu mu mít za zlé, že se na mě šklebí v každém druhém nebo třetím filmu, ve kterém ho vidím účinkovat, ale je fakt, že po určité době se to už omrzí. Co se týče filmu jako celku, tak ten docela ušel, ostatně film se mi ani ve své podstatě nemohl nelíbit, jelikož jsem milovníkem zvířat, takže jsem si užíval všechny scénky se zvířaty a hlavního hrdinu jsem obdivoval, jak dokáže zkoordinovat tolik druhů zvířat, které měl ve svém bytě. Někdo má asi přirozený talent na chov zvířat, jiného to hold stojí značné úsilí naučit zvířátko aspoň nějakým základním návykům. Ale to jsem trochu odbočil, celkově film hodnotím jako průměrně zdařilý, což znamená, že mu uděluji tři hvězdy.(8.2.2013)

• MM_Ramone

Toto jeden z prvých filmov v ktorých sa zviditeľnil americký herec Jim Carrey. Vystupuje tu ako svojrázny zvierací detektív Ace Venture s odvážnym psychobilly účesom a bláznivými grimasami na tvári. Tento charakteristický herecký prejav sa stal pre neho niečo ako obchodná značka. Uplatnil ho aj v ďaľších svojich snímkoch. Osobne sa mi to zdalo dosť primitívne a účelové, ale ako sa časom ukázalo stal sa z neho všestranný, spoľahlivý herec. Za tento film však odo mňa dostáva iba dve hviezdičky. **(31.7.2008)

Před lety raketově odstartoval jednu hvězdnou kariéru, ukázal, co všechno se dá udělat s lidským obličejem, v posteli vyzkoušel vděčné majitelky nalezených domácích mazlíčků a do spodního prádla svlékl policejního poručíka s tváří Sean Young. Ostatní zúčastnění dělají Jimu Carreymu pouze křoví. On je v podstatě jedinou postavou, se kterou film padá i boduje. Carrey, který svou předchozí televizní kariéru založil hlavně na improvizaci, rychlém žvatlání a kroucením huby, si zvířecím detektivem udělal pořádné jméno a významný vykřičník v diářích producentů nejen komediálních látek (ve stejný rok přišly i taškařice Blbý a blbější a Maska, následoval i záporák Hádankář v Batmanu navždy). Scénář je samozřejmě šitý horkou jehlou, jednotlivé scény jsou spíš komickými výstupy, které ve střižně nějak logicky seskládali. Je však evidentní, že Ace Ventura nestaví své kvality na zápletce, ale tvůrci zdůrazňují jeho důvtipné řešení situací spojených s bláznivým chováním. Nebýt hlavního herce, výsledek by byl poloviční. Na druhou stranu je férové připomenout, že právě obličejové svaly hlavní postavy a jeho repliky jsou natolik rychlé, že divák, neovládající plynulou angličtinu, nestíhá zvedat hlavu od titulků a zase zpět. Český dabing totiž Carreyho dikci nahradit určitě nesvede.(28.9.2013)

Jim Carrey je studnice vtipu. I kdyby hrál na černém pozadí, člověk by se smál. Když je pak obklopen zvířaty...(21.10.2011)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $72,217,396Tržby Celosvetovo $107,217,396/65%/(10.6.2005)

• - Hlas hlavní postavy je vymyšlený Jimem Carreym, který ho používal při svých stand-up show. Stejně tak věta "All righty then" byla jeho frází, kterou často při svých živých vystoupeních opakoval. (don corleone)

• - Jim Carrey měl pro svou roli inspiraci Korelu. Vybral si samé barevné oblečení, aby vypadal jako tropický pták, chodil jako pták, při verbálním projevu dělal ptačí pohyby a rovněž účes uzpůsobil podle ptáků. (popos)

• - Honorář Jima Carreyho byl $350 000. (Karlos80)