Nathalie Cardone - Hasta siempre

všechny plakáty
Hudební / Krátkometrážní
Francie, 1997, 5 min

Radko

Ikstá prerábka ikonickej revolučnej piesne kubánskeho hudobníka Carlosa Manuela Pueblu. Vzdal ňou hold večnému revolucionárovi Che Guevarovi. A dlžno dodať, že ide o coververziu komerčne najúspešnejšiu. A podľa mňa aj najlepšiu. Pretože vyvetrané vše objímajúce revolučné frázy a adorácie sú predsa len ako- tak znesiteľné len v podaní peknej speváčky. Videoklip je v znamení divy v revolučnom plandavom úbore. V jednej ruke objíma batoľa, v druhej samopal. Prechádza krajinou mučačos kompaňéros, ktorí sekajú trstinu ostošesť, či len tak lačne nakŕkajú na mladú spievajúcu krásku. Čo je všetko fajné až na ideologické vyznenie textu. Adorovať vzorného stalinistického praktika v reálnej politike, to je naozaj gól všetkých dnešných "mladých a in revolucionárov". Mnohí z nich si myslia, že keď si oblečú tričko s hipíckou tvárou, tak celý život aj revoluce predsa bude v tomto duchu. Žiaľ, reálny politický duch Chce Guevaru bol vždy skôr bližžšie reálnemu socializmu v Rusku, či Česko-Slovensku v rokoch 1948-1989. A kto mi neverí, nech si prečíta skvelú brožúru "Proč anarchisté nemilují Che Guevaru (v originále: Saint Che: The Truth Behind the Legend of the Heroic Guerilla, Ernesto Che Guevara)". ()