Souboj cti

殺手壕

Akční / Komedie

USA / Hongkong, 1980, 95 min

• Epistemolog

Pokus o nový Enter The Dragon bohužel/dík Clousovi a Chanovi nevyšel. Jelikož Jackie nespolupracoval se svým nápaditým komparzem a byl nucen zpomalit díky amatérům z amícké branže na snímku se to nehorázně projevilo. Lalo Schifrin navázal na svůj úspěšný soundtrack z Draka, kde podobnost je zřejmá i uspokojivá, ne však už film jako celek. Takže, kdyby všechna ¨kdyby¨ a ¨možnᨠbyly cukrlata, měli bychom bohatého Ježíška.(29.1.2014)

Je to priemerná akčná komédia s Jackie Chanom, ktorá patrí medzi to najhoršie, v čom sa kedy objavil. Má celkom dobrý príbeh o fyzicky schopnom mladíkovi, ktorý má svojmu bratovi priviesť nevestu, ale vplyvný zločinec ju unesie, aby tým prinútil mladíka zúčastniť sa a vyhrať turnaj zápasníkov z celého sveta a túto nútenú ponuku prijme. Spracovanie je ale pomerne slabé, nemôžem povedať, že by som sa nudil, ale tento príbeh je tu tak nezaujímavo a obyčajne podaný, že ma ani na okamih nedokázal lepšie upútať a toto platí od úplného začiatku až do konca. Akcie je tu plno, ale moc ma nezaujala. Sú tu iba súboje, väčšinou proti jednému protivníkovi, na ktoré sa síce dá bez problémov pozerať, ale na výraznú väčšinu z nich iba to, inak nemajú čím zaujať. Jackie Chan je tu v skvelej forme, vidno to hlavne v tréningových scénach, ale tu to moc nepomôže, keďže väčšina záporákov je v boji úplne zúfalá, nepohyblivá a pomalá, takže tomu musela byť prispôsobená aj choreografia, ktorá je na tej najpriemernejšej úrovni. Ale zase občas sa nájde aj nejaký zaujímavý prvok, či už chvat alebo kaskadérsky kúsok, ktorý poteší a súboj v kine s niekoľkými protivníkmi už je celkom slušný. Herecké obsadenie je len priemerné, okrem Jackieho Chana trochu poteší ešte Mako a tým to končí. Réžia je veľmi slabá, americký vplyv sa tu veľmi podpísal, ale aspoň technická stránka nie je zlá. Big Brawl je film, ktorý právom zapadol, nie je tu nič, kvôli čomu by si ho Chanov fanúšik ešte niekedy pozrel. Objektívna kvalita filmu- 48%, film sa páči mne na 53%.(26.10.2011)

• VanTom

Na to, o jak slaboduchou bezdějovou frašku jde, tu nudná dialogová vata a "piklování" zdržuje násobně více, než by bylo zdrávo. A přes nesporné akrobatické nadání ji nespasí ani Jackieho souboje, které připomínají buď nekoordinovanou grotesku, rozfázované nacvičování, anebo ponejvíce barové rvačky s osvalenými cirkusáky.(21.11.2016)

Trochu mi to připomínalo souboje Bruce Leeho, možná to byl záměr, protože je to Jackieho první role pro US trh, kdo ví? Jak už se tady dole nebo nahoře :-) objevuje, schopnosti protivníků stojí opravdu za starou Bellu:-). I Jackie nepředvádí své tradiční umění, ale na obranu všech...špatné to nebylo. Příběh celkem odcípá, takže nuda nehrozí a některé "hrátky" s těmi hromotluky jsou i zábavné. No je to rozjezd, tak ty slabší momenty prominu:-). 65%(13.10.2008)

• Lacike

Je to podpriemerna akcna komedia s Jackie Chanom, ktora patri medzi to najzbytocnejsie, v com sa kedy objavil. Ma celkom tuctovy pribeh o fyzicky schopnom mladikovi, ktory je donuteny bojovat v zapasnickych trurnajoch pre vplyvneho zlozinca, pretoze uniesol snubenicu jeho brata. Spracovanie filmu je ale slabe a musim povedat, ze som sa cely cas nudil. Filmu chyba gradacia. Jackieho postava pôsobi cely cas v pohode dokonca aj ked sa mafiani vyhrazaju jeho otcovi alebo unesu jeho stryka. Bitky su neohrabane, choreograficky nenapadite, pomale a celkovo nudne. Akurat Jackie v nich vyuziva prostredie, skace po autach, rôznych rekvizitach a maju skôr komedialny nadych, ale velka sranda to aj tak nie je. Zaujmu len Jackieho kaskaderske kusky, ked obcas splha po nejakej budove. Holt na rozdiel od Rush Hour este v tej dobe poistovniam nevadilo ak by sa nejaky neznamy aziat pri natacani zabil aj ked hral hlavnu ulohu. Na filme ma zaujalo to, ze hlavny mafian nakoniec ziska to co chcel. Jackie pre neho vyhra zapas na com zarobi kopu penazi. A Jackieho postava je stastna, ze prepusti snubenicu jeho brata a uz to viac neriesi. Zaujimavy happyend. Po hereckej stranke sa tu nikto prilis nevytiahol. Jackie pôsobi sice v pohode, ale nema co hrat. Mako ako jeho stryko prilis sympaticky nepôsobi. Mafiani su len trapne karikatury. Takze najlepsie sa mi pozeralo na krasnu Kristine DeBell. Najviac na filme ocenujem to, ze sa Jackieho nesnazili stylizovat do drsnej polohy Bruca Lee. Takisto je skvele, ze sa Jackie kazdy neuspech snazi nejak zuzitkovat a tak to, ze sa pre tento film naucil jazdtit na kolieskovych korculiach neskôr ovela lepsie vyuzil vo filme Víťazi a hriešnici. Vysledkom je film, ktory nema zmysel vidiet aj ked ste velki Jackieho fanusikovia. 3/10.(11.8.2018)

• - Přes to, že má výcvik v bojových uměních od šesti let a dělal si choreografa bojových scén v mnoha předchozích filmech, byl Jackiemu přidělen bojový choreografem jen se šestiletou zkušeností. (c.tucker)

• - Štýl akčných scén:
    - v prvých amerických filmoch sa musel Jackie Chan prispôsobiť tamojšiemu pohľadu na akciu - kopy a údery s niekoľkými krokmi. To mu neprinášalo radosť, pretože uprednostňoval spoločné akcie so svojim tímom kaskadérov, ktorí mu pomáhali priamo vytvárať atmosféru akčnosti a napätia. (Peter-1307)

• - Vo svojej autobiografii "Som Jackie Chan: Môj život v pohybe" opísal scénu, keď režisér filmu Robert Clouse nebol vôbec spokojný s Jackieho nápadom vyskočiť z auta, ale chcel, aby z neho vystúpil. Jackie na to odpovedal: "Nikto si nezaplatí, aby sa pozeral na to, ako chodím." To vlastne bola ukážka dôvodu, prečo film nemal úspech. Jackie Chan nemohol robiť svoje akčné scény tak, ako bol zvyknutý a ako sa nimi vedel najlepšie "predať". (Peter-1307)