Tajný závod

The Cannonball Run

Akční / Komedie

USA, 1981, 95 min

• choze

Tenhle film redefinuje pojem nenáročná zábava. Vlastně by na obalu měl mít napsáno Pro děti od tří do šesti let. Humor je veletrapný, akce jen pomálu, poněkud to zachraňují jen okouzlující chlapák Burt Reynolds, celkem zdařile se karikující Roger Moore a půvabný Charlieho andílek Farrah Fawcett. Jedna z prvních amerických produkcí v níž se objevil Jackie Chan.(14.10.2006)

• kenkaku

Pokus distributora parazitovat na "Gumball Rally" je trestuhodná! ty dva filmy nemají vůbec nic společného... Ano jede se tam něco jako závod a je to autama... nicméně tohle je pokus o rádoby "bláznivou komedii" která sem tam hraničí i s parodií (protože si dělá legraci s čeho může - viz part Rogera Moora). Možná jsem na film moc přísný a klidně by třetí hvězdu snesl... udělejme to asi takhle. Pokud ho budete srovnávat s "pokračováním" tak bez diskuze tři hvězdy snese, pokud samostatně... záleží na tom kolik budete mít při sledování v krvi alkoholu... jinak ponechme ty dvě.(17.7.2012)

Ve filmu Roger Moore sebeparoduje roli Jamese Bonda, kterého ztvárnil celkem v sedmi filmech. V každé scéně v níž se Roger Moore (role Seymour Goldfarb, Jr.) objeví, hraje hudební motiv z filmů o Jamesi Bondovi. Seymour Goldfarb se závodu účastní ve voze Aston Martin DB5, který proslavil Sean Connery ve filmech Goldfinger (1964) a Thunderball (1965), ale Moore v jakémkoliv voze Aston Martin jako James Bond nikdy neseděl. Během bitky na konci Seymour Goldfarb hraný Rogerem Moorem říká motorkáři: "I must warn you, I'm Roger Moore!" (narážka na: "Jmenuji se Bond. James Bond.") s hudbou hrající bondovské téma. Nezapomenutelný je Jack Elam jako doktor Nikolas Van Helsing. Jackie Chan jako japonský řidič Subaru nemá moc prostoru, ale v závěrečné bitce má kratičký souboj.(18.9.2011)

Scénář - Brock Yates. CITÁT - Bůh je náš kopilot.......... Přistání letadlem ve městě na obyčejné silnici předcházel nedostatek piva. Ve 14 - té minutě jsem se zasmál. Dva muži sedí na velbloudech a ten jeden povídá - Nemáš cigaretu ? Druhý odpoví - Camelku ? Další účastníci Tajného závodu " zaparkují " své auto v bazénu. Scéna končí prohlášením - Jdeme na pivko......... Abych však napsal pravdu, ty vtípky jsou tak ošlehané, že mě za malou chvilku přestaly bavit. Bitva s motorkářema byla povedená. CITUJU - Varuju vás, jsem Roger Moor !!......... Ve filmu zazní song Cannonboll od Raye Stevense. Závěrečné titulky nabídnou veselé příhody z natáčení. Kapitán Chaos - tramtadadááááá........... Kamera - Michael Butler. Hudba - Jack Solomon.(4.6.2011)

Mám rád tyhle bláznivé filmy o závodech napříč Amerikou. Vždy mají hodně zajímavé obsazení a ujeté charaktery. Burt Reynolds tu jezdí v sanitce se svym tlustym parťákem, šílenym profesorem a megažhavoubuchtou, co ráda stromy. Proti nim jede skvělý Roger Moore v sebeparodické roli, Jackie Chan v "supermoderní" káře, Sammy Davis Jr. (ten člověk má nezapomenutelnej ksicht) převlečenej za kněze, šílenej arabskej šejk, dvě kundy v lambu atd. atd. Humor je opravdu infantilně debilní, ale já se u toho prostě pobavil.(9.2.2008)

• - Aby Brock Yates získal čo najviac materiálov pre film, sám sa zúčastnil pretekov Cannonball v roju 1978. Stálo ho to miesto redaktora v časopise "Car and Driver". (Peter-1307)

• - So sanitkou použitou vo filme sa Hal Needham a Brock Yates zúčastnili skutočných pretekov Cannonball Run. Motor bol nadupaný a mohol ísť rýchlosťou až 233 km/hod. Po skončení filmu ho dali vydražiť a peniaze išli kostolu na charitu. (Peter-1307)

• - Burt Reynolds obdržel za roli J.J. McClurea pět milionů dolarů. Na place se přitom zdržel jen tři týdny. (Karlos80)